Popis stanovništva počeo je 1. oktobra i planirano je da traje do kraja meseca. Popisivači prikupljaju podatke od građana, idući “od vrata do vrata”, a odgovore prvi put unose u elektronske upitnike. O tome kako teče ovaj posao u opštini Zrenjanin, ima li problema na terenu ili nepoverenja u popisivače razgovarali smo sa Draganom Kuzmićem, načelnikom Odeljenja statistike u Zrenjaninu.
Kako teče popis stanovništva u opštini Zrenjanin?
Popis stanovništva u opštini Zrenjanin se odvija prema planu i u očekivanoj dinamici. Teritorija Grada Zrenjanina je 1. oktobra bila u celini pokrivena ovlašćenim popisivačima koji su prošli dosta zahtevnu obuku. U samom početku popisivanja, imali smo nekoliko odustajanja popisivača, najčešće studenata koji nisu dobro procenili obaveze na fakultetu i obaveze koje imaju kao popisivači. Doduše, bila je i nekolicina njih koji se nisu snašli. Spoznali su da nemaju novinarski i istraživački dar koji je neophodan za posao popisivača.
Koji procenat građana je popisan, budući da smo na polovini roka za ovaj posao?
Na celokupnoj teritoriji Grada Zrenjanina, zaključno sa 17. oktobrom, popisano je ukupno 28.310 kućnih brojeva/adresa što čini 64%, a sam grad popisan je sa 64,7%.
Kako su Zrenjaninci prihvatili ovaj popis, da li se odazivaju?
Ocena je da sve teče po planu, nismo zabeležili slučajeve odbijanja popisa. Negde se pojavi slučaj izražavanja nezadovoljstva, ali takve slučajeve su, do sada, popisivači i njihovi instruktori uspešno otklanjali.
Popis stanovništva se lakše sprovodi na selu
Ima li razlike u tome kako se odvija popis u gradu i na selu, u smislu poverenja ili nepoverenja ispitanika prema popisivaču, čitavom poslu…?
U gradu je teže sprovoditi popis. Popisivači tu nailaze na zaključana ulazna vrata u velikim stambenim zgradama gde je potrebno prvo uspostaviti kontakt sa stanarima kako bi ih otvorili. Takođe, često se dešava da u stanu nema stanara, jer se većina gradskog stanovništva nalazi na poslu ili u školi. Na selu je mnogo lakše uspostaviti kontakt sa domaćinstvom, a i komšiluk se bolje poznaje pa to olakšava rad popisivača.
Koliko popisivača je na terenu i koliko bi domaćinstava svako od njih trebalo da poseti?
Angažovan je 191 popisivač. Oni imaju zadatak da popišu 44.200 kućnih brojeva odnosno adresa.
Da li se na terenu dešavaju neki problemi, koji najčešće i kako se rešavaju?
Uvođenje laptopova u proces popisivanja je doneo mnogo olakšanja u radu kao i brži transfer podataka do Republičkog zavoda za statistiku. Doneo je i bolje praćenje rada i rezultata rada popisivača. Međutim, doneo je i problema kod onih učesnika koji nisu baš vešti u upotrebi IT tehnologija i pored sprovedene obuke. Uz pomoć instruktora i praktičnim radom, uspevamo da i takve popisivače dovedemo na viši nivo.
Važna poruka za naše sugrađane je da obavezno odgovore na poruke koje im u papirnoj formi ostavljaju popisivači u slučajevima kada nikog ne pronađu na zadatoj adresi i da im u telefonskom kontaktu ponude dan i vreme kada će ih sačekati kod kuće ili u stanu i obaviti postupak popisivanja.
Popisivač se u domaćinstvu zadražava u proseku od 15 do 30 minuta
Koliko u proseku traje popisivanje?
U zavisnosti od broja članova domaćinstva, za jednočlano domaćinstvo dovoljno je 15 minuta, za višečlano ovaj posao traje nešto duže 20 do 30 minuta.
Ima li spornih pitanja na koja Zrenjaninci ne žele da daju odgovore, a da to nisu ona tri na koja ne moraju da se izjasne i koja se odnose na jezik, versku i nacionalnu pripadnost?
Postoje razne predrasude u vezi popisa, za grad bi to bilo na primer: da li popisivači ispituju koliko ko ima platu, da li će biti povećanja poreza, da li se smeju popisivati podstanari u iznajmljenim stanovima. Na selu se ljudi najčešće ustručavaju da odgovaraju na pitanja o poljoprivrednoj proizvodnji. Njima možemo poručiti da sada postavljamo samo osnovna pitanja sa ciljem da utvrdimo koja domaćinstva se bave poljoprivrednom proizvodnjom, a da ćemo iduće godine sprovoditi popis poljoprivrede gde će se prikupiti mnogo detaljnih informacija o ovoj delatnosti, a sve sa ciljem da se nakon toga ona unapredi i raznim merama agrarne politike i pospeši.
Kome građani treba da se obrate ukoliko trenutno nisu u Zrenjaninu i neće biti tu do 31.10.2022?
U ovim slučajevima treba se obratiti Popisnoj komisiji Grada Zrenjanina, ličnim dolaskom u kancelariju komisije ili pozivom telefonom na broj 023 315 0060.
Kakva je procedura ako popisivač ne pronađe nikoga na adresi?
Popisivač dolazi više puta na predviđenu adresu, pokušava da pronađe nekog od punoletnih članova domaćinstva, a ukoliko ne uspe, ostavlja obaveštenje o ponovnom dolasku kojim poziva članove domaćinstva da mu se obrate telefonom ili da pokušaju da ga kontaktiraju preko kol centra besplatnim pozivom na broj 0800 444 005.
Da li je bilo zloupotreba tj. pojave lažnih popisivača u opštini Zrenjanin?
Ovakve pojave nisu zabeležene. Popisivače je lako prepoznati, jer pored laptopova, imaju i legitimacije sa sopstvenom fotografijom kao i ovlašćenje sa potpisom i pečatom popisne komije.