U Zrenjaninu je u toku 2015. godine sklopljeno oko 50 crkvenih brakovau pravoslavnim hramovima, a razvedeno osam, podatak je Srpske pravoslavne Crkvene opštine Zrenjanin.
Prema rečima protonamesnika, oni koji žele da se razvedu, nadležnom svešteniku treba da dostave tužbu i presudu građanskog suda o razvodu braka.
– Kada se pripremi ta dokumentacija, nadležni paroh istu prosleđuje crkvenom sudu čije je središte u Banatskoj eparhiji u Vršcu. Na osnovu presude građanskog suda i preporuke nadležnog paroha i razmatranja „tužbe“ koju podnose oni koji žele da se razvedu, crkveni sud donosi krajnju odluku, priča protonamesnik Slađan Ristić.
Razlozi su raznovrsni ali se najčešće navodi „netrpeljivost koja je nastala vremenom“. Procedura za crkveni razvod traje oko tridesetak dana, zavisno od toga kad se crkveni sud sastaje. U slučaju raskida crkvenog braka, eparhija je dužna da izda potvrdu.
Na pitanje da li crkva dozvoljava drugi brak, protonamesnik kaže da dozvoljava – uz određenu molbu.
Iako je ovo tema o kojoj se ne govori rado, činjenica je da savremeni način života utiče na sve veći broj razvoda, kako građanskih, tako i crkvenih.