
– Do sada su, po mojim saznanjima, tri kompanije uzele tendersku dokumentaciju, ali vam u ovom trenutku ne mogu reći koje su to firme, jer bih time prekršio Zakon o javnim nabavkama. Čim istekne rok za teder moći ćemo izaći u javnost sa podacima ko je sve konkurisao – kazao je Dević za naš list i istakao da je u prethodnom periodu dosta renomiranih svetskih preduzeća iskazalo zainteresovanost za ovakav način rešavanja problema s zrenjaninskom pijaćom vodom i da zbog toga očekuje da će na tenderu učestvovati bar još tri zainteresovane firme.
Po isteku tenderskog roka, objasnio je pomoćnik gradonačelnika, u rekordnom roku, najduže za nedelju dana, biće odabran najpovoljniji ponuđač. Onda sledi rok za žalbe, odnosno period dok odluka ne postane pravosnažna, od čega će zavisiti i sam trenutak potpisivanja ugovora sa kompanijom koja će ubuduće prečišćavati vodu iz gradskog vodovoda i ispravnu je isporučivati Zrenjanincima.
– Ako sve bude teklo po planu, očekujemo da do kraja godine potpišemo ugovor, a u najgorem slučaju u toku januara 2015. Tada će stupiti na snagu odredba da je ponuđač u obavezi da u roku od osam meseci obezbedi ispravnu pijaću vodu koja zadovoljava sve domaće propise i standarde. Kalendarski gledano, u jesen naredne godine građani bi konačno trebalo da piju zdravu vodu iz vodovoda – procenjuje Dević.
Javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija” je početkom ovog meseca objavilo tender za usluge prečišćavanja vode u Zrenjaninu, u kojem je duže od jedne decenije na snazi zabrana korišćenja vode iz gradskog vodovoda zbog povećane koncentracije arsena. Predlog za raspisivanje novog tendera odbornici Skupštine grada su usvojili u aprilu, a novina je da se tender neće bazirati na odabiru tehnologije i tehnološkom rešenju, već na kvalitetu pijaće vode koja će biti distribuirana građanima.
Uslovi koje ponuđač treba da ispuni definisani su Elaboratom o utvrđivanju modela sprovođenja javne nabavke u postupku obezbeđenja pijaće vode. Elaborat donosi bitnu razliku u odnosu na sve dosadašnje modele nabavke, a to je da se neće nabavljati oprema, niti će ona biti plaćana, već će Zrenjanin, zapravo, kupiti uslugu prečišćavanja vode. Nova koncepcija podrazumeva da kvalitet pijaće vode mora da odgovara Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće Republike Srbije i da grad Zrenjanin ne ulaže finansijska sredstva za izgradnju postrojenja. Ključni parametar za izbor najpovoljnije ponude jeste najniža cena usluge, odnosno isporučene prerađene vode, a definisane su i količina otpadne vode i obaveza tretiranja mulja nastalog u tehnološkom procesu prečišćavanja.
Izvor : Ž. Balaban