Veoma originalni i satirični aktivizam naše sugrađanke Radmile Trebovac i njenog supruga Nikole doveo nas je do priče o Torbalonu koji, zapravo, govori o svima nama koji živimo u ovom gradu, našim okolnostima, izborima – bili nametnuti ili ne, svesnim i nesvesnim navikama, celokupnom stanju jednog letargičnog društva.
Šta predstavlja Torbalon, za šta i za koga se bori, kako ga možete nabaviti i na taj način pomoći ugoženim licima koji nemaju novac za flaširanu vodu, kao i o novogodišnjem bazaru na kojem će se Torbalon naći, u razgovoru za portal I love Zrenjanin, govori idejni tvorac ovog „novog modnog trenda“ – Radmila Trebovac.
Kako si došla na ideju o “torbalonu” i kako je izgledalo njeno dalje kreiranje?
Na ideju sam došla nakon razmišljanja o činjenici koliko je petolitarski balon vode neizostavan deo svakodnevnog aksesoara Zrenjaninaca. U vremenu brze mode i kolekcija koje se smenjuju na svake dve nedelje, Zrenjaninci ,,furaju“ trend koji je aktuelan već skoro 18 godina. Ti baloni slažu se uz svaku odevnu kombinaciju i nose se u svim sezonama. Ne samo da smo se navikli na njih, već smo se navikli i na činjenicu da vodu moramo da kupujemo. Žalimo se, ali nismo posebno aktivni po pitanju preuzimanja aktivne građanske uloge u rešavanju tog problema. Torbalon nije samo praktična šala na račun svakodnevnog nošenja balona. To je svakodnevni podsetnik za sve nas i, naravno, za nadležne, da to pitanje još uvek nije rešeno. Ujedno, to je i pokušaj stavljanja pitanja vode u kontekst ,,mode“. Jer, za modu smo uvek raspoloženi. Kad god odem u šoping centar “BIG“, prepun je. Ako vodu budemo tretirali kao i modu, možda nešto i uradimo. Zapravo, ova ideja se i rodila tokom jedne posete navedenom šoping centru.
Da li je postojao „okidač“ da kreneš u ovu priču ili je u pitanju celokupna, dugotrajna problematika vode u našem gradu?
Dugo sam živela u uverenju da za vodu ne moramo nešto posebno da se borimo. Mislila sam da se podrazumeva da će gradska vlast, bez obzira kojoj ideološkoj struji pripadala, ovaj problem postaviti sebi za prioritet. Jer, svi predstavnici gradske vlasti u ovom Zrenjaninu žive i rade. Ispostavilo se da sam bila u zabludi. A ja sam u ovom gradu zasnovala porodicu i želela bih da ovde i živim.
Šta je cilj ovog projekta i da li je fokusiran na skretanje pažnje nadležnih, sugrađana, šire javnosti? Satiričan pristup je na čiji račun?
Cilj ovog projekta je da angažuje Zrenjanince da ponesu Torbalone kroz naš grad. Da to bude tiha ali odlučna građanska bitka za vodu. Da ne kažem ,,Torbalon revolucija“. Projekat ima i humanistički cilj. Jedan Torbalon se može dobiti u zamenu za petolitarski balon kupovne vode. Prikupljeni baloni vode biće prosleđeni pojedincima i porodicama koji nisu u mogućnosti da kupuju vodu. Satirična je realnost koju živimo. A borba za vodu nije.
Iako je Torbalon inicijalno moja ideja, sve dalje razrade i aktivnosti sprovodimo zajedno moj suprug Nikola i ja. Budući da nismo pripadnici nijedne političke partije ili organizacije, ovo je pokušaj porodičnog aktivizma. Da vidimo da li društveni aktivizam može da postane svakodnevna navika jednog domaćinstva i jedne porodice. Pa ako može, da bar malo doprinesemo pozitivnoj promeni i podstaknemo sugrađane da se i sami aktiviraju. Nas dvoje smo udruženi u neformalnoj grupi ,,Cirkuzzzanti“. Pravimo kratke video snimke na račun zrenjaninske vode i objavljujemo ih na našoj Instagram stranici pod istim imenom https://www.instagram.com/cirkuzzzanti/ . Na taj način pokušavamo da napravimo kreativni osvrt na svakodnevne probleme. Pod parolom ,,Život je cirkus, a mi nastupamo nedeljom popodne!“.
Kako planirate da delite Torbalone i sprovodite vašu akciju?
Zamisao je bila da sve Torbalone koje smo do sada napravili izložimo ispred supermarketa, kako bi zainteresovani građani prilikom svoje dnevne ili nedeljne kupovine mogli brzo i lako da preuzmu Torbalon u zamenu za balon vode. Kontaktirali smo nekoliko lanaca marketa, od kojih smo tražili samo dozvolu da u jednom danu zauzmemo nekoliko kvadratnih metara njihovog parking prostora. Međutim, nijedan od kontaktiranih marketa nije bio zainteresovan za saradnju. Ne znam da li je problem u aktivizmu koji se tiče vode, u smislu bojazni od političkih implikacija i zameranja vlasti. Ili se radi o činjenici da borba za vodu u nekom trenutnku zaista može i da dovede do dobijanja ispravne pijaće vode, što bi značilo da marketi gube jedan deo redovne zarade od prodaje iste.
U svakom slučaju, akciju ćemo održati. Učestvujemo na novogodišnjem bazaru 23. i 24.12. u Studiju ,,Gospođica Mici“ od 14-18h u ulici Đure Jakšića 26a. Ovim putem vas pozivamo da donesete balon i odnesete Torbalon.
Kakve su reakcije građana, poznanika, da li si dobila podršku?
Reakcije poznanika i prijatelja su bile pozitivne. Od smeha do oduševljenja. Podelili smo dvadesetak Torbalona. A svoj Torbalon već mesec dana nosim svuda. Zagledaju i sugrađani, samo što nemaju uvek hrabrosti da pitaju o čemu se tu zapravo radi. Kada napokon pitaju, reaguju kao i poznanici i prijatelji.
Prošle nedelje je Torbalon osvojio drugo mesto na konkursu ,,Angažovanje građana ka cirkularnoj ekonomiji“ u organizaciji CirEkona i reakcije su bile sjajne. Pored društveno aktivističkog i humanističkog aspekta, prepoznat je i reciklažni momenat.
Na kraju razgovora Radmila dodaje da Torbalon možete ukrašavati po svom ukusu – lepiti stikere ili kačiti bedževe, jedino ga ne smete farbati.
– Zarad dodatne simbolike, Torbalon mora da ostane transparentan. Kao i sve dalje aktivnosti koje nadležni budu preduzimali u vezi sa rešavanjem problema pijaće vode u Zrenjaninu, poručila je Trebovac.