Prema poslednjim informacijama, radnici iz Vijetnama koji su angažovani na poslovima gradnje fabrike Linglong, izmešteni su na nekoliko različitih lokacija. Za to vreme svoje stavove o situaciji u Zrenjaninu izneli su premijerka Srbije Ana Brnabić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović, zaštitnik građana Zoran Pašalić, gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura, te nevladina organizacija Astra.
Saopštenjem se oglasila i kompanija Linglong rekavši da su radnici iz Vijetnama angažovani od strane jednog od izvođača radova. Da li to znači da Linglong nema odgovornost za situaciju koja se dešava u Zrenjaninu i da ih, sve dok mediji nisu ukazali, nije briga u kakvim se uslovima realizuje njima važan projekat?
KOMPANIJA LINGLONG: RAZGOVARAĆEMO SA IZVOĐAČIMA RADOVA
„Želimo da naglasimo da se naša kompanija zalaže za potpuno poštovanje i human i dostojanstven pristup svim zaposlenima, te vas obaveštavamo da ćemo organizovati sastanke sa predstavnicima svih naših izvođača radova, na kojima ćemo ih obavestiti o vrednostima za koje bismo želeli da primenjuju i dele svi koji sarađuju sa našom kompanijom“.
BRNABIĆ: DO SADA JE NAJVEĆI PROBLEM BIO ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE
Oglasila se i premijerka Ana Brnabić rekavši da je „do sada najveći problem bio zaštita životne sredine a da se sada svi brinu o radnicima“. Reč je o klasičnoj zameni teza na koju je domaća javnost navikla, jer građani Zrenjanina i aktivisti nijednog momenta nisu rekli da su zaboravili na zagađenje vazduha koje bi moglo da se desi, već nisu spremni da zatvore oči pred neljudskim ponašanjem prema radnicima Linglonga.
MINISTAR MOMIROVIĆ: RADNICI IZ VIJETNAMA ŽIVE U LOŠIM USLOVIMA, ALI ZARAĐUJU PO 900 EVRA
Izjavom se juče proslavio ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović rekavši da je „gradilište Linglonga najkontrolisanije u Srbiji te da su inspekcije izlazile na teren i tom prilikom nisu našle nepravilnosti“
– Ostaje otvoren slučaj smeštaja, jer oni spavaju u neuslovnim prostorijama, ali ti radnici su jako dobro plaćeni. Veliki broj građana Srbije sa mnogo manjim platama ima dostojanstvenije uslove za život, rekao je Momirović.
Momirović kaže da državni organi ne guraju stvari u vezi sa Linglongom pod tepih, da inspekcije kontrolišu sve procese rada, ali da „naše mogućnosti nisu tako velike“, jer, kako kaže“ nismo mi drugovi, pa da im nešto govorimo“.
– Kako se meni čini, oni posluju u skladu sa zakonima Srbije. Ovi problemi što su se javili, nisu objektivne prirode. Moj utisak je da postoji animozitet prema kineskim investicijama u regionu i da forsiranje priče o ugroženosti prava vijetnamskih radnika ima političku notu, rekao je on.
ASTRA: ZABRINJAVAJUĆE IZJAVE UNOSE KONFUZIJU I SKREĆU PAŽNJU JAVNOSTI SA SUŠTINE PROBLEMA
Nevladina organizacija ASTRA oglašavala se nekoliko puta u javnosti skrenuvši u slučaju radnika iz Vijetnama, pažnju na mogućnost trgovine ljudima.
„I pored vrlo jasnog zakonodavnog i institucionalnog okvira za reakciju državnih organa, do sada se beleže duboko zabrinjavajuće izjave i postupanja, čiji je cilj da minimiziraju ozbiljnost i kompleksnost situacije, unesu konfuziju i skrenu pažnju javnosti sa suštine problema.
Sve što je do sada učinjeno: od plasiranja lažnih informacija o premeštanju radnika, preko nemuštih objašnjenja za zadržavanje pasoša, komentarisanja visine plate kao izgovora za neljudski tretman i uslove rada, do konfuznog i nenajavljenog seljenja radnika na više lokacija, ukazuje na upitnu sposobnost i volju državnih organa da u ovom slučaju postupaju onako kako im zakoni nalažu.
Podsećamo nadležne državne organe na vrlo jasne i nedvosmislene odredbe Krivičnog zakonika Republike Srbije, član 388, Krivično delo trgovina ljudima: „Ko silom ili pretnjom, dovođenjem u zabludu ili održavanjem u zabludi, zloupotrebom ovlašćenja, poverenja, odnosa zavisnosti, teških prilika drugog, zadržavanjem ličnih isprava ili davanjem ili primanjem novca ili druge koristi, vrbuje, prevozi, prebacuje, predaje, prodaje, kupuje, posreduje u prodaji, sakriva ili drži drugo lice, a u cilju eksploatacije njegovog rada, prinudnog rada, vršenja krivičnih dela, prostitucije ili druge vrste seksualne eksploatacije, prosjačenja, upotrebe u pornografske svrhe, uspostavljanja ropskog ili njemu sličnog odnosa, radi oduzimanja organa ili dela tela ili radi korišćenja u oružanim sukobima, kazniće se zatvorom od tri do dvanaest godina.“
Istovremeno podsećamo i da je prema definiciji Međunarodne organizacije rada, prinudni rad „svaki rad ili usluga koju osoba vrši pod pretnjom kazne i za koji se ta osoba nije dobrovoljno ponudila“.
Stav ove organizacije i njihovo mišljenje o situaciji u Linglongu pročitajte OVDE
SIMO SALAPURA: SITUACIJA U LINGLONGU NIJE U NADLEŽNOSTI LOKALNE SAMOUPRAVE
Upitan da prokomentariše situaciju sa radnicima iz Vijetnama, gradonačelnik Zrenjanina rekao je medijima da nije u nadležnosti lokalne samouprave da rešava to pitanje. Rekao je da je država uradila svoj posao time što su inspekcije i nadležno ministarstvo izašli na teren i sagledali situaciju, a da je za Zrenjanin i Zrenjanince najbitnije to što će kineski investitor zaposliti 1200 radnika, te da će se od priliva novca od te strane investicije graditi novi vrtići, putevi i ostalo“.
INSTITUCIJE ĆUTALE I RANIJE – POLICIJA I TUŽILAŠTVO BEZ ODGOVORA NA PITANJA NOVINARA
Praksa je da institucije selektivno odgovaraju na upite novinara, u zavisnosti od toga o kom problemu je reč. Dok se na jednoj strani medijima nameću saopštenja za javnost o lakšim krivičnim delima, o suštinskim problemima se informacije vrlo teško dobijaju ili se jednostavno nailazi na zid ćutanja. Pre problema sa smeštajem radnika iz Vijetnama, u javnosti je obelodanjena informacija o pronalaženju zamki za divljač koje su pronađene u blizini fabrike Linglong. Iako je tokom avgusta u blizini Ečke pronađeno na desetine zamki sačinjenih od sajli i armatura, na pitanja portala I love Zrenjanin o ovom slučaju, ne žele da odgovore ni Policijska uprava Zrenjanin ni nadležno tužilaštvo u našem gradu.