Poslednjih godina, usled nedostatka padavina tokom letnjih meseci, poljoprivredni proizvođači sve češće izbegavaju primenu agrotehničke mere tzv. „ljuštenja“ strništa ili plitkog zaoravanja žetvenih ostataka nakon žetve pšenice, a svedoci smo i spaljivanja žetvenih ostataka što dovodi do gubitka značajne količine organske materije, zagađenja atmosfere i uništavanja mnogih korisnih mikroorganizmi u zemljištu.
Ne treba zanemariti ni opasnost od izbijanja požara.Iskustva pak pokazuju, da se najbolji rezultati u suzbijanju korova dobijaju primenom i agrotehničkih i hemijskih mera. Najbolje je kada se žetveni ostaci tokom žetve usitne i odmah nakon žetve iznesu sa parcele, te se parcela plitko zaore ili istanjira. Na taj način presecaju se prisutni i korovi koji uginjavaju ili se iznuruju i zaustavljaju u razvoju, izbacuje se rizomski sirak iz dubljih slojeva na površinu, gde je izložen sunčevim zracima i sušenju i provocira se seme korovskih biljaka na klijanje i nicanje. Izostanak ove mere u kišnim godinama može dovesti do pojave i širenja biljnih bolesti na korovskim biljkama čime se stvara infektivni materijal i za gajene biljke.
Apelujemo da je avgust mesec pravo vreme za suzbijanje korova primenom tzv. totalnih herbicida na strništima kako bi smanjili potenicijal korova za narednu godinu. Ovo je svakako najlakši i najjefitniji način da se rešimo otpornih vrsta korova koje je teško efikasno suzbiti tokom vegetacije naročito u okopavinama . S obzirom da se ova grupa herbicida usvaja samo preko zelenih delova biljaka i ne deluje preko zemljišta ona ne predstavlja opasnost po narednu kulturu. Tokom avgusta meseca, biljke se pripremaju za zimski period i u to vreme dolazi do intenzivnijeg premeštanja hranljivih materija u korenov sistem te se i primenjeni herbicid brže transportuje u koren i lakše uništava korov nego tokom vegetacionog perioda. Herbicid se primenjuje u količini 4-8 litara po hektaru ( za sirak 4-5 litara a za otpornije korove – 8 litara ) uz primenu 200-400 litara vode. Pravo vreme za primenu herbicida je kada divlji sirak počne da metliči , zubača , plamida i poponac pak najosetljivije su u vreme početka cvetanja a divlja kupina u fazi formiranja bobica.
Napomena: Tretiranje obavljati u kasnim popodnevnim satima, kada je temperatura vazduha u opadanju a vreme mirno, bez vetra jer su oni neselektivni i uništavaju svaku biljku sa kojom dođu u kontakt. Na tretiranim površinama zabranjena je ispaša mlečnih domaćih životinja . Nakon primene totalnih herbicida tretiranu parcelu ne treba obrađivati 2-3 nedelje . Nakon tog perioda može se izvršiti oranje ili priprema zemljišta za setvu. Tatjana Mironović, dipl.ing. PSS Zrenjanin