Šahovski vikend u Aradcu okupio je u subotu učesnike koji su se prvi put takmičili u brzometnom rešavanju problema, budući da se ovakav vid nadmetanja, prema rečima organizatora, prvi put održao u Srbiji. U nedelju su kadeti koji uživaju u ovoj drevnoj igri ukrstili bele i crne figure na šahovskoj tabli. Najbolji takmičari oba dana nagrađeni su diplomama, medaljama i trofejima.
Tradicionalni 22. letnji omladinski šahovski turnir „Aradac 2024“ ove godine održavao se dva dana. U subotu su i juniori i seniori imali prilike da se takmiče u brzometnom rešavanju šahovskih problema koje je prvi put održano ne samo u Aradcu, već i u našoj zemlji.
„Najmlađi takmičar imao je 6 godina, a najstariji 67. Razlog zašto smo uveli u aktivnosti našeg kluba i rešavanje šahovskih problema jeste to što rešavanje problema kod dece podstiče razvoj koncentracije. Dete mora da uloži malo više truda u razmišljanje kako bi došlo do rešenja. Najbitnije je druženje kako među članovima našeg kluba, tako i sa članovima klubova koji su nam došli u goste. I svima je zanimljivo, jer je to jedna vrsta umetnosti“, kaže Goran Petrović, sekretar ŠK „Aradac“ iz Aradca.
Organizovanjem takmičenja u brzometnom rešavanju šahovskih problema organizatori su, kažu, pokušali da na jedan drugačiji način zainteresuju decu za šah.
„Imali smo 25-oro takmičara i video sam kakva je bila koncentracija među njima dok su rešavali probleme. Kako mi se čini, svi su zadovoljni takmičenjem. I sam sam, kao jedan od organizatora jako zadovoljan kako je sve prošlo. Mislim da je takmičenje uspelo, da smo pokrenuli decu i da je to na korist dece. Podstakli smo ih da razmišljaju na pravi način, ne samo kroz igranje šaha, već i kroz probleme gde je neophodno da pronađu onaj jedinstven tačan potez kako bi došli do pravog rešenja. Tu se traži ono što se, inače, manje vidi kada se igra partija, a to je mat“, kaže Borislav Gađanski, međunarodni majstor problemskog šaha, predsednik Društva problemista Srbije i FIDE sudija za problemski šah.
„Postoji nekoliko takmičenja u rešavanju šahovskih problema. Mi imamo tokom godine ligu rešavača Srbije gde se za 90 minuta rešava šest šahovskih problema. Ovde je ubrzano na taj način što su problemi nešto jednostavniji, sa manje figura i takmičari imaju maksimalno dva minuta za rešavanje jednog problema. Posle dva minuta su dužni da napišu odgovor. Na kraju ko ima više tačnih odgovora, a manje pogrešnih taj je pobedio. Bodovanje je po principu da se za tačan odgovor dobija četiri poena, svaki netačan je minus jedan poen, a ako se ništa ne napiše onda se bodovi niti dodaju, niti oduzimaju. Svi problemi su bili rešeni, ali nijedan učesnik nije rešio svih 16 problema. Pobednik je imao jednu grešku i to je odličan rezultat. Bilo je i onih koji su izgubili više bodova nego što su dobili za tačne odgovore, ali niko nije imao negativan broj poena, jer smo odlučili da je 0 najmanji broj bodova koji neko može da ima“, precizira naš sagovornik.
Gosti ŠK „Aradac“ kažu da su prijatno iznanađeni ovakvom vrstom nadmetanja.
„Došli smo sa dva takmičara. Prvi put učestvujemo u rešavanju problema i ovo nam se jako dopalo. Ovo je prva godina da uopšte radimo šahovske probleme i u ligi smo počeli da učestvujemo od drugog kola. U klubu imamo 33 člana od najmlađih juniora do seniora. Klub je, inače, najstariji u našoj opštini. Osnovan je 1932. godine i od tada trajemo u kontinuitetu. Mi smo organizovali prvi open turnir u svetu, a bilo je ukupno 11 otvorenih turnira u Beloj crkvi“, kaže Stevan Grozdić, predsednik ŠK „Bela Crkva“ iz Bele Crkve.
„Ja se ovde osećam vrlo ugodno, jer poznajem ljude, igrače, decu. Uvek je sve organizovano na visoko profesionalnom nivou i atmosfera je domaćinska. Mnogo sam zahvalan ovom klubu, jer nam pri organizaciji turnira u Novom Bečeju daje logistiku. Rešavanje šahovskih problema je super kao ideja i sviđa mi se, jer nema posebne napetosti. Svako radi u granicama svoje moći. Problemi, po meni, nisu bili toliko teški. Verujem da šahisti koji igraju, uz trening mogu da reše najmanje polovinu zadataka. Verovatno bih i sam postigao bolji rezultat da sam u treningu, da ima više ovakvih takmičenja. Videćemo da, možda, i mi u Novom Bečeju organizujemo slično nešto. Malo je tehnički zahtevnije zbog video bima. Kod nas je problem što mladi nisu baš zainteresovani za šah“, objašnjava Dušan Dragić, ŠK „Jedinstvo“ iz Novog Bečeja.
Najbolji rešavači nagrađeni su diplomama i medaljama, a prvoplasirani je osvojio i trofej.
Nagrađeni u rešavanju šahovskih problema:
- Ognjen Petronijević, ŠK „Klek“, Klek
- Mihajlo Rajčević, ŠK „Aradac“, Aradac
- Mihajlo Bilić, ŠK „Aradac“, Aradac
- Strahinja Radošević“, ŠK „Bela crkva“, Bela Crkva
- Petar Ponoćko, ŠK „Budućnost“, Srpska Crnja
Drugog dana vikenda, u nedelju, održan je tradicionalni 22. letnji omladinski turnir „Aradac 2024“ na kojem je nastupalo 54 kadeta u tri uzrasne grupe. Dečaci i devojčice su igrali zajedno, ali su nagrade dodeljene posebno za dečake, posebno za devojčice. Prvih petoro u svim grupama u obe kategoije dobilo je diplome. Troje prvoplasiranih nagrađeno je medaljama, dok je najbolje plasirani učesnik u svakoj kategoriji sa sobom poneo i trofej.
Turnir je igran po švajcarskom sistemu, 7 kola sa tempom igre od 15 minuta po igraču do pada zastavice, a igrači su imali pravo da igraju u starijim grupama ukoliko su to želeli.
Gosti Arađana u nedelju bili su šahisti iz Novog Sada, Čuruga, Kikinde, Rume, Kleka, Melenaca.
Direktor turnira bio je Srđan Popov, glavni sudija Danica Trbić, a sudije Luka Salma i Darija Popov.
Nagrađeni učesnici:
Najmlađa grupa, rođeni 1.1.2016. i mlađi
Devojčice:
- Jovana Ševo, ŠK „Hajduk“, Čurug
- Arina Rukeci, ŠK „Aradac“, Aradac
- Milica Babić“, ŠK „Hajduk“, Čurug
Dečaci:
- Stefan Pavić, ŠK „Hajduk“, Čurug
- Mitar Pavić, ŠK „Hajduk“, Čurug
- Jovan Cvijanović, ŠK „Klek“, Klek
- Rajko Đurđević, ŠK „Hajduk“, Čurug
- Jakša Laništanin, ŠK „Aradac“, Aradac
Srednja grupa, rođeni 1.1.2012-31.12.2015.
Devojčice:
- Milena Babić“, ŠK „Hajduk“, Čurug
- Anđela Markov, ŠK „Aradac“, Aradac
- Dorotea Montresor, ŠK „Aradac“, Aradac
- Ana Pavić, ŠK „Hajduk“, Čurug
- Iva Danić, ŠK „Klek“, Klek
Dečaci:
- Jovan Glišin, ŠK „Radnički“, Kikinda
- Miloš Ševo, ŠK „Hajduk“, Čurug
- Luka Simičić, ŠK „Hajduk“, Čurug
- Ognjen Mišić, ŠK „Klek“, Klek
- Vasil Kojadinović, ŠK „Aradac“, Aradac
Starija grupa rođeni 1.1.2009-31.12.2011.
Devojčice:
- Teodora Jauković, ŠK „Kapablanka 1992“, Novi Sad
- Anja Mitrović, ŠK „Svet šaha“, Ruma
- Darya Timofeeva, ŠK „Kapablanka 1992“, Novi Sad
- Marijana Đokić, ŠK „Aradac“, Aradac
- Sofija Trifunjagić, ŠK „Aradac“, Aradac
Dečaci:
- Ognjen Radić, ŠK „Kapablanka 1992“, Novi Sad
- Jovan Bilić, ŠK „Aradac“, Aradac
- Stefan Jovanović, ŠK „Hajduk“, Čurug
- Konstantin Mandraš, ŠK „Kapablanka 1992“, Novi Sad
- Mihajlo Rajčević, ŠK „Aradac“, Aradac