Pre desetak dana Grad Zrenjanin je raspisao tender za izradu projekta za sanaciju i remedijaciju gradske deponije. Procenjena vrednost ovog posla je 12 miliona dinara, a cilj je rešavanje problema koji dugo muči Zrenjanince.
Gradska deponija nalazi se na samo 5 kilometara od centra grada. Prostire se na 20 hektara, od kojih je polovina prekrivena smećem. U tenderskoj dokumentaciji se navodi da je ova deponija zapravo smetlište budući da se na njoj nesmetano deponuje izmešan komunalni otpad još od 1986. godine. Produkt toga su zagađene procedne vode iz otpada. Na ovoj lokaciji ne postoje nikakvi sanitarno-tehnički sistemi za sprečavanje oticanja procednih voda, što može da ugrozi kvalitet podzemnih voda. Takođe, nema ni sistema za bilo kakav tretman otpada, niti za sakupljanje deponijskih gasova. Zbog toga je na deponiji u prethodnom periodu bilo i spontanih požara.
Da bi se dugogodišnji problem sa deponijom rešio grad traži projektanta koji će izraditi projekat za potpunu sanaciju i remedijaciju deponije. Tačnije za celovito čišćenje ove lokacije.
“Javni poziv za izradu projekta za zatvaranje i saniranje gradske deponije raspisan je u cilju rešavanja problema koji dugo muči građane, a koji su nebrojeno puta bili ugroženi postojanjem lokalne gradske deponije na samo pet kilometara od centra grada. Nije održivo da se u budućnosti planira razvijanje Grada Zrenjanina dok se ne učini prvi korak. To je potencijalno zatvaranje deponije, njena sanacija i rekultivacija. Da bismo postali grad bez smeća, pronašli pravi put za Zrenjanince i na ekološkoj mapi napravili nove pozitivne pomake neophodno je da od stručnih lica, koja već imaju iskustva i dokazanog kvaliteta u realizaciji prethodnih projekata, dobijemo tačan redosled koraka i tehnika u skladu sa svetskim trendovima, a u cilju rešavanja višegodišnjeg problema”, kažu u kabinetu gradonačelnika Zrenjanina.
Sanacija i remedijacija deponije za Zrenjanin bez smeća
Kako bi eventualno mogla da izgleda sanacija i remedijacija gradske deponije, da li bi i koliko ona bila zatvorena za odlaganje smeća i gde bi se u tom slučaju odlagao otpad za sada nije poznato.
“Posle dobijanja projekta i usvajanja na organima gradske uprave, sa zadovoljstvom ćemo da odgovorimo na sva pitanja. Ali jedno je izvesno – cilj nam je Zrenjanin bez smeća. Ekološki održiva sredina, sačuvana i zdrava životna sredina naše dece i građana”, dodaju iz kabineta gradonačelnika.
Tender za izradu projekta za zatvaranje, potpunu sanaciju i remedijaciju gradske deponije otvoren je do 25. oktobra. Procene su da bi ovaj posao mogao da košta 12 miliona dinara.