Pouzdanih podataka o tome kada je šah nastao nema, ali se veruje da je ova igra stara više od 2.000 godina. Za sve ovo vreme niko nikada nije otkrio sve kombinacije koje se mogu povući na tabli od 64 crno-bela polja. Igranje šaha mnogo je više od povlačenja kraljice, kralja, topova, lovaca, skakača i pešaka. Šah nas uči da mislimo, rešavamo probleme, razvijamo maštu… Jednako je zanimljiv i deci i odraslima. O tome kada je pravo vreme da se krene sa ovim sportom, koliko je šah težak, zašto bi deca trebalo da ga igraju i koje su značajne rezultate postigli članovi Šahovskog kluba “Aradac” razgovarali smo sa Goranom Petrovićem, šahovskim trenrerom i nekim članovima kluba.
Kada je počela da radi škola šaha u Aradcu i zbog čega baš u Aradcu?
Šah, u smislu obuke omladine, da polaznici steknu početnička znanja o pravilima igre, u Aradcu je počeo februara 2003. u tada novoosnovanom Udruženju ljubitelja društvenih igara “Tisa” iz Aradca. Ova igra je stavljena u prvi plan u odnosu na ostale društvene igre (domine, karte, ne ljuti se čoveče…), sa naročito usmerenom pažnjom na rad sa decom osnovnoškolskog uzrasta. Zvanično Udruženje ljubitelja društvenih igara “Tisa” je 2007. godine preraslo u Šahovski klub “Aradac”, kada se od domaćih snaga – omladinaca i seniora sastavila jedna šahovska ekipa tj. klub koji može da se takmiči u šahovskim ligama.
Mislim da to što smo u Aradcu u tzv. maloj sredini uopšte ne utiče na organizovanost i kvalitet organizacije. Svaki rad treba ceniti pogotovo kada postoje zainteresovani i kvalitetni ljudi koji žele da učestvuju u radu i stvaranju jedne lepe i zdrave atmosfere u pogledu druženja, rada i usavršavanja. Dokaz tome je činjenica da u našem šahovskom klubu pored članova iz Aradca imamo i veliki broj članova iz Zrenjanina i našeg okruga.
Najmlađi član ima 5, a najstariji 84 godine
Koliko je članova bilo 2003. godine, a koliko danas?
Na početku je bilo 20 članova, dok 2022. godine na spisku zvanično ima 67 članova Šahovskog kluba “Aradac”. Tu su i redovni i počasni članovi.
Ko sve može da bude član ovog kluba?
Članstvo Šahovskog kluba “Aradac” je kategorisano Statutom Kluba. Postoje:
–redovni članovi Kluba – koje čine punoletni sportisti koji su angažovani i registrovani za klub u skladu sa pravilnikom Šahovskog saveza Srbije. Za maloletna lica saglasnost daju roditelji ili staratelji. Tu su i sportski stručnjaci koji su angažovani u Klubu, fizička lica koja svojom kontinuiranom aktivnošću i angažovanušću daju doprinos ostvarivanju ciljeva Kluba kroz rad u organima Kluba, kao i fizička lica koja su kao sportisti ranije bili angažovani u Klubu (bivši sportisti – takmičari) a i dalje aktivno i kontinuirano doprinose ostvarivanju ciljeva Kluba.
-počasni članovi Kluba mogu biti sva lica koja odlukom Upravnog odbora Kluba imaju posebne zasluge za rad Kluba ili čije je članstvo u Klubu od posebnog interesa za ostvarivanje ciljeva Kluba.
Član Kluba može da postane svako ko podnese pisanu molbu za prijem i potpiše pristupnicu Klubu. Time se u potpunosti prihvataju Statut i opšti akti Kluba i sportska pravila nadležnih nacionalnih sportskih saveza, kao i nadležnost stalnih sportskih arbitraža pri Sportskom savezu Srbije i Olimpijskom komitetu Srbije za arbitražno rešavanje sporova u skladu sa statutima tih saveza.
Koliko godina ima najstariji član, a koliko najmlađi?
Milorad Petrović je naš najstariji član i on ima 84 godine. Najmlađa je Cvetić Nikolina koja ima 5 godina.
Da li su za šah više zainteresovani dečaci ili devojčice ili nema pravila?
Do sada su više bili zainteresovani dečaci, ali smo godinama povećavali broj devojčica. Sada je odnos 70:30 posto u korist dečaka.
Kroz šahovske aktivnosti u Aradcu prošlo je između 350 i 400 mališana
Koliko je dece do sada prošlo kroz ovu školu?
Ne znam tačan broj. Ali od 2003. godine kroz organizaciju šahovskih aktivnosti u Aradcu prošlo je više stotina dece. Između 350 i 400 mališana iz Aradca, Zrenjanina, okruga Zrenjanin i šire učesvovalo je na šahovskim manifestacijama koje smo organizovali. To su bili šahovski turniri, prvenstva škola i kluba, kategorni turniri, tradicionalni omladinski turniri, rejtingovani turniri, šahovske simultanke, šahovska predavanja, seminari za šahovske sudije…
Kako deca reaguju na šah? Da li im je težak, lak, komplikovan, zanimljiv…
Svaki početak je težak, ali zadatak starijih članova je da pažljivo i postupno uvode svako dete u pravila igre i da nalaze načine kako da im igra bude interesantna. Pod starijim članovima, pored seniora Kluba, podrazumevamo i decu i omladince koji su već takmičarski i iskustveno savladali pravila igre i odigrali veći broj šahovskih turnira. Oni svoja prethodno stečena znanja prenose na najmlađe, a i sami na taj način treniraju i utvrđuju prethodno naučeno gradivo. Početnicima, kao i deci koja su već stekla više šahovske kategorije, šah postaje zanimljiv kada sami dođu do željenog rezultata. Do ostvarene prve šahovske pobede, rešenog šahovskog problema ili bilo kakvog postavljenog šahovskog zadatka, kao i kada dobiju zaslužene pohvale od starijih članova Kluba, nastavnika u školi i roditelja.
Kada je najbolje vreme za prve šahovske poteze?
Deca već sa 3-4 godine mogu da počnu da igraju šah. Naročito kod kuće u vidu zabave sa roditeljima, bakama i dekama (koji uglavnom nisu strogi), ali i sa starijom braćom i sestrama. Vreme za aktivnije bavljenje šahom je od deteta do deteta različito, ali smatramo da je starosno doba između 6 i 8 godina (može i kasnije) vreme kada se zainteresovana deca mogu učlaniti u školske šahovske sekcije, a kasnije i u šahovske klubove.
Šah u mnogome pomaže razvoj dece
Zbog čega je šah dobar za razvoj dece?
Mnogo tekstova i studija je napisano na ovu temu. Slažem se da je šah dobar za razvoj dece iz puno razloga. Najpre to je zanimljiva igra i moćno sredstvo kojim vežbamo rešavanje problema. Doprinosi razvoju dečjih kognitivnih veština – sposobnosti pamćenja, povećanja pažnje, percepcije, logičkog rasuđivanja i zaključivanja… Uči ih vrednostima ozbljnog rada, doprinosi jačanju samopoštovanja kroz samoostvarivanje i samoizgrađivanje. Čini da dete shvati ličnu odgovornost za vlastite akcije kao i da mora da prihvati njihove posledice. Takođe, šah izgrađuje timski duh, dok istovremeno jača individualnost. Pomaže pri stvaranju i učvršćivanju socijalnih iskustava jer šahovska tabla ustvari uokviruje konfliktnu situaciju tj. stvara uslove za mirnu, bezbednu diskusiju. Šah pozitivno utiče na koncentraciju, vizuelizaciju, anticipaciju (u smislu predviđanja niza poteza i kombinacija koji će se tek dogoditi), odmerenost, analizu, apstraktno mišljenje, planiranje, angažuje intuiciju. Pomaže detetu i učitelju (odraslom) da bolje upoznaju jedni druge kroz trening situacije i čini decu društvenijima.
Čemu nas sve ova igra uči?
Učenje dece šahu jeste nešto više nego samo učiti dete da igra šah. Dete u šahu može da ima predstave sporta, nauke, umetnosti i kulture. Šah može da podstakne dete na pravilno opredenje budućeg zanimanja ili predmeta interesovanja. Pravilnim pristupom u radu, deca se uče da budu dobri i kulturni ljudi, da se upornim radom i stalnim radnim navikama postižu željeni ciljevi i rezultati. U šahu, kao i u životu, postoje dobri i loši periodi. I poraz i pobeda su deo šaha. Takođe, uči se i kako prevazići loša iskustva i ponovo se vratiti lepom osećaju (životna škola) i da šahovska igra ima veoma složene, ali i lepe kombinacije koje može da otkrije svako ko upornim radom i uključivanjem svoje mašte, u kombinaciji sa znanjem i intuicijom, može da stvori neko svoje remek delo.
Šah može da se uči na Internetu, ali je igra uživo nezamenjiva
Da li je danas, možda, teže zainteresovati decu za šah nego ranije, budući da žive u tzv. digitalnom svetu?
Mislim da nije teže zainteresovati decu za šah zbog toga što žive u digitalnom svetu. Sve zavisi od rada onih koji se bave organizacijom šaha kod omladine i njihovog angažovanja u radnom, organizacionom i propagandnom smislu. Šah je na društvenim mrežama zastupljen na zavidnom nivou, tako da se može igrati i učiti preko interneta. Ali, po mišljenju članova Kluba, najvažnija karika u popularizaciji šaha je saradnja sa Osnovnom školom “Bratstvo” iz Aradca, sa kojom imamo uspešnu saradnju od osnivanja, a koja se manifestuje radom školske šahovske sekcije. Zadnjih godina imamo puno zainteresovanih đaka iz zrenjaninskih škola koji su članovi našeg Kluba.
Može li se ta upotreba kompjutera, telefona iskoristiti upravo da se deca zainteresuju za šah i da li igranje šaha s kompjuterom pomaže ili odmaže u razvoju ove veštine?
Može, ali tek u kasnijim fazama. Postoje razni šahovski programi, koje možemo veoma lako naći na internetu, gde svako, ako se potrudi, može da nauči da igra šah i da napreduje u njemu, a samim tim i da nauči i usmeri decu u smislu usavršavanja u šahovskoj igri. Smatram da je igranje i usavršavanje u šahu putem interneta i raznih šahovskih kompjuterskih programa veoma koristan rad. Da pomaže razvoju šahovske veštine. Ipak, ne sme se zanemariti da naučeno sa interneta treba primeniti u praksi odnosno na šahovskim mečevima i turnirima i da ne postoji virtualni protivnik, već čovek – drugi šahista.
Šah na otvorenom dobar način da se deca zainteresuju za ovu igru
U svim većim gradovima postoje i ulične šahovske table i figure koje su zanimljive deci. Je li to jedan od načina da se deca u najranijem dobu zainteresuju za ovu igru?
Mislim da jeste. Oko takvih mesta nalaze se oni koji igraju, ali i oni koji pažljivo prate tok partije. Samo to okupljanje, zamišljeni pogledi, dosetke i šale tokom odigravanja poteza izazivaju kod dece pažnju, ali i smeh, koji stimulativno utiče na dečije pozitivno raspoloženje.
Šta je, po Vama, tajna opstanka ove igre kroz vekove?
Šah je, pre svega, veoma zanimljiva igra. Možeš je igrati i sam, ali i u društvu. Takođe, postoji i beskonačan broj kombinacija i mogućnosti, tako da čovek još nije našao sve odgovre u šahu. I dalje u šahu ima puno neotkrivenih tajni.
Takmičenja i rezultati članova Šah kluba „Aradac“
Koji su najveći uspesi članova ovog šahovskog kluba?
Najveći uspeh Kluba je rad sa omladinom. Za 19 godina rada ostvaren je cilj. Veliki broj dece i omladine je savladao pravila šahovske igre i kroz igru i druženje deca su usmerena ka zdravom životu i sportskom razmišljanju. Uslovi za dolazak na treninge je da se ispunjavaju obaveze prema školi i da se pored šaha bave nekim sportom ili aktivnostima gde ima fizičkih aktivnosti. Kao što sam već rekao naš Klub ima veoma bogatu saradnju sa O.Š. “Bratstvo” iz Aradca od osnivanja pa sve do danas.
Takođe, Klub je organizovao veliki broj turnira i šahovskih manifestacija sa ciljem promovisanja šahovske igre kod mladihi i odraslih. Najzapaženije šahovske manifestacije u organizaciji našeg Kluba su: Tradicionalni letnji omladinski turnir (19 puta organizovan), Prvenstvo škole u Aradcu, kategorni turniri, Prva dama, Tradicionalna šahovska simultanka ŠK “Aradac” koja se igra u decembru, a od 2021. godine nosi naziv “Memorijalna šahovska simultanka Slankamenac Radislav – Čika Bata”. 2011. i 2012. zajedno sa Udruženjem građana “TQM Centar”, organizovan je niz turnira i šahovskih manifestacija – 2 rejtingovana kvalifikaciona turnira “TQM B 2011” i “TQM B 2012”, kao i 2 majstorska turnira “TQM A 2011” i “TQM A 2012”, šahovska manifestacija “Šah sport, nauka, umetnost i kultura 2012” prema odobrenom konkurisanom projektu kod “NIS”-a, okviru koje je održano 6 šahovskih manifestacija: Letnji omladinski turnir, Kvalifikacioni rejting turnir, Majstorski turnir, Igra na slepo, Prva dama i Šahovska simultanka. Organizacija traje neprekidno od osnivanja do danas.
Pojedinačnih i ekipnih rezultata naših članova i Kluba, postignutih na raznim šahovskim takmičenjima bilo je puno. Većina mladih šahista je na opštinskim, okružnim i republičkim školskim prvenstvima bila nagrađivana pojedinačno i ekipno.
Osvajači najznačajnijih medalja i priznanja
Nikola Milović, 1992. godište je na 16. vojvodjanskom šahovskom festivalu mladih osvojio 3. mesto. Na 6. Kadetskom festivalu Srbije bio je prvoplasirani.
Ivan Adamov, 1996. godište je na školskom prvenstvu Evrope bio 14-ti, a na 21. vojvođanskom festivalu mladih drugoplasirani.
Adrijana Đermanović, 2002. godište je na 19. vojvodjanskom šahovskom festivalu mladih i 6. kadetskom festivalu bila prva. Na evropskom prvenstvu u Češkoj zauzela je 49. mesto, dok je na svetskom prvenstvu u Mariboru bila 52. Na međuopštinskoj ligi igrala je 7 mečeva i imala 7 pobeda, osvojiviši 100% poena za ŠK „Aradac“. Na 20. vojvođanskom šahovskom festivalu mladih bila je drugoplasirana, a na narednom prva. Na 7. kadetskom festivalu Srbije zauzela je četvrtu poziciju.
Aleksej Bartoš, 2004. godište je na školskom prvenstvu Evrope bio 29. Na 23. i 29. vojvođanskom šahovskom festivalu mladih bio je drugoplasirani, dok je na 24. prvenstvu bio treći. Na 10. kadetskom festivalu zauzeo je 14. mesto, dok je na Ligi SBZ 2021, kao član ekipe ŠK “Aradac” osvojio titulu majstorskog kandidata.
Dario Šarvari, 2004. godište je na 26. vojvođanskom šahovskom festivalu mladih zauzeo treće mesto.
Nađ Anita, 2005. godište je osvajala turnire JO PAJTAS 2015, 2017. i 2019. godine.
Danica Trbić, 2005. godište je ostvarila veliki broj pobeda na raznim turnirima po Vojvodini i školskim prvenstvima opštine i okruga. Takođe, više puta je igrala za kadetsku, juniorsku i omladinsku reprezentaciju Banata.
Mihajlo Bilić, 2015. godište je na 29. vojvođanskom šahovskom festivalu mladih bio trećeplasirani.
Liga ŠK “Aradac” – 2012. LIGA MOL 1. mesto i više puta 2. mesto u SBZ LIGI. Dve godine takmičili smo se u Banatskoj ligi.
Odigrani turniri u prva tri meseca 2022.
Na kojim ste turnirima učestvovali tokom ove godine i koje ste rezultate postigli?
Tokom 2022. godine ŠK “Aradac” je organizovao više šahovskih turnira – brzopoteznih i rapid turnira.
Prvenstvo učenika osnovnih škola opštine Zrenjanin
OŠ „Žarko Zrenjanin“ – Ponoćko Petar 1. mesto (IV razred), Petković Vuk 2. mesto (IV razred) i Petković Stefan 3. mesto (V razred)
OŠ „Đura Jakšić“ Tašin Stefan 2. mesto (VII razred)
OŠ „Dositej Obradović“ Popov Darija 1. mesto (VII razred) i Popov Davor 4. mesto (IV razred)
OŠ „Petar Petrović Njegoš“ Bilić Jovan 1. mesto (I razred), Salma Branislav 1. mesto (III razred), Salma Luka 1. mesto (VIII razred) i Bilić Mihajlo 2. mesto(I razred)
OŠ “Bratstvo” – Aradac Relić Stefan 3.mesto i Trifunjagić Danilo 4.mesto (I razred), Kadanjec Ilona 1. mesto (II razred), Markov Anđela 1. mesto (III razred), Trifunjagić Sofija 1. mesto (IV razred), Hučok Ivan 1. mesto (V razred), Bogar Violeta 6. mesto (V razred), Đokić Marijana 1. mesto (VI razred), Rajčević Mihajlo 1. mesto (VI razred), Šogorov Aleksandar 5. mesto (VI razred), Jovanić Borislav 7. mesto (VI razred) i Trifunjagić Gavrilo 1. mesto (VII razred)
Tri prvoplasirana takmičara po razredima u ženskoj i muškoj konkurenciji stekli su pravo učešća na okružnom takmičenju. Ekipno OŠ “Bratstvo” iz Aradca osvojila je 1. mesto, a OŠ “Žarko Zrenjanin” 3. mesto i obe škole su se ekipno plasirale na okružno takmičenje.
Plasmani na državno prvenstvo u šahu u 2022.
- vojvođanski šahovski festival mladih
Na Festivalu je učestvovalo naših 7 predstavnika: Bartoš Aleksej je u kategoriji dečaka do 18 godina osvojio 2. mesto. Bilić Mihajlo je u kategoriji dečaka do 8 godina bio trećeplasirani. Bilić Jovan je u istoj kategoriji zauzeo 13. mesto. Petković Vuk je u kategorija dečaka do 12 godina bio 6, a Petković Stefan u istoj kategoriji 16. Rajčević Mihajlo je u kategoriji dečaka do 14 godina bio 14, dok je Đokić Marijana u kategoriji devojčica do 14 godina osvojila 6. mesto.
- otvoreno pojedinačno prvenstvo Novog Sada u Ubrzanom šahu
U kategoriji do 7 godina Bilić Mihajlo je zauzeo 2. mesto, dok je njegov brat blizanac bio 6. U kategoriji do 12 godina Petković Vuk je bio 11, a Petković Stefan 13. U kategoriji do 15 godina Rajčević Mihajlo bio je drugoplasirani.
Prvenstvo učenika osnovnih škola Srednjobanatskog okruga
OŠ „Žarko Zrenjanin“ Petković Vuk 1. mesto (IV razred), Ponoćko Petar 2. mesto (IV razred) i Petković Stefan 3. mesto (V razred)
OŠ „Dositej Obradović“ Popov Darija 1. mesto (VII razred)
OŠ „Petar Petrović Njegoš“ Bilić Mihajlo 1. mesto (I razred), Salma Branislav 1. mesto (III razred) i Bilić Jovan 3. mesto (I razred)
OŠ „Đura Jakšić“ Tašin Stefan 1. mesto (VII razred)
OŠ “Bratstvo” – Aradac Relić Stefan 2. mesto (I razred), Kadenjac Ilona 1. mesto (II razred), Markov Anđela 1. mesto (III razred), Trifunjagić Sofija 1. mesto (IV razred), Hučok Ivan 2. mesto (V razred), Đokić Marijana 1. mesto (VI razred), Rajčević Mihajlo 1. mesto (VI razred) i Trifunjagić Gavrilo 2. mesto (VII razred)
Na pojedinačno republičko prvenstvo koje će biti održano 9. aprila u Staroj Pazovi kvalifikovali su se svi prvoplasirani takmičari.
Ekipno republičko takmičenje u šahu u 2022.-goj
Ekipa OŠ “Bratstvo” iz Aradca, u sastavu: Rajčević Mihajlo, Trifunjagić Gavrilo, Hučok Ivan, Jovanić Borko, Đokić Marijana, Trifunjagić Sofija i rezerve: Markov Anđela i Šogorov Aleksandar osvojila je 1. mesto i plasirala se na republičko prvenstvo. Veliki ekipni uspeh ostvarila je i OŠ “Žarko Zrenjanin” osvojivši ekipno 2. mesto.
Kakvi su planovi za naredni period?
Tokom januara ove godine održana je godišnja skupština Kluba na kojoj je donet plan i program rada Kluba za 2022. Planirano je da se najveća pažnja usmeri ka radu sa mlađim članovima i da se održe sve već godinama održavane šahovske manifestacije – Letnji omladinski turnir 2022, Liga SBZ 2022, Omladinska liga Vojvodine 2022, ženski turnir Prva dama, četiri kategorna turnira i Tradicionalna šahovska simultanka “Slankamenac Radislav – Čika Bata”.
Aleksej Bartoš
Aleksej Bartoš je učenik trećeg razreda Zrenjaninske gomnazije.
“Počeo sam da igram šah sa 6 godina. Deda je taj koji me je uveo u šah. Na početku je kao i uvek bilo teško. Puno mojih drugara je zajedno sa mnom treniralo šah i bili smo po snazi dosta slični, ali kasnije je dosta njih odustalo. Ja sam sada već dostigao nivo da mogu da igram ravnopravno protiv seniora. Moji prijatelji prate rezultate koje postižem na turnirima i naravno srećni su zbog toga. Najveći uspesi su mi sa vojovđanskih prevstava 2 srebrne i 1 bronzana medalja. Plan mi je da osvojim medalju na prvenstvu Srbije pošto mi je ovo poslednja godina u omladinskoj kategoriji”, kaže Bartoš.
“U porodici šah igraju još mlađi brat i tata. Šah je jedan zanimljiv sport u kojem čovek mora dobro da razmisli, jer ga jedan potez može koštati partije. To je igra sa puno kombinacija. Pomaže kod razvijanja mašte i memorije. Ipak, pre svega, kroz šah i kroz bilo koji drugi sport upoznajemo nove prijatelje”, objašnjava naš sagovornik.
Danica Trbić
Danica Trbić ide u drugi razred Zrenjaninske gimnazije.
“Šah sam počela da treniram sa 7 godina, kada sam bila u prvom razredu osnovne škole. Videla sam da ima sekcija, priključila sam se. Kasnije sam se priključila klubu i već 10 godina treniram. Jako volim šah jer sam stekla puno prijatelja, poznanstava. Putovala sam dosta. Igra je interesantna, razvija mozak. Moji najveći uspesi su državna prvenstva iz osnovne škole, sa ekipom sam se plasirala tri puta, pojedinačno dva puta. Svi čestitaju na uspesima i svi se začude kada čuju da je to sport. Zanimljivo im je, jer ne igra puno ljudi u njihovom okruženju šah. Imaju puno pitanja. Koliko dugo igraš, kako možeš? Kada kažem koliko igram, da imam uspehe onda čestitaju. Uglavnom komentarišu da su igrali sa dedom, tatom… Teško je igrati, treba jako puno truda, treba biti istrajan… Odreći se igrica, sesti za računar odigrati nekoliko partija, pročitati neku knjigu o šahu”, kažeTrbić.
“Duge partije su mi najteže, kada se sedi nekoliko sati, izgubi se pojam o vremenu. Moja najduža partija je trajala dva sata. Vršnjacima poručujem da treba igrati šah, čak i kada ne želite da budete profesionalci. Svi smo mi krenuli iz hobija. Šah trenira mozak, pogotovo u osnovnoj školi. Brže se razmišlja. Ja ću nastaviti da treniram i da se takmičim. Sledeće godine ću ići na šampionat Vojodine verovatno. Nemam neke velike druge planove. Korak po korak, pa dokle stignem”, kaže naša sagovornica.
Mihajlo Rajčević
Mihajlo Rajčević je učenik 6. razreda OŠ “Bratstvo“ Aradac. Šah je počeo da trenira pre 6 godina, kao prvak.
“U školi sam čuo za šah i zainteresovalo me je kako se igra. Tada sam počeo da idem na treninge. Kada su moji drugari saznali da sam krenuo na šah ohrabrivali su me da nastavim time da se bavim, a sada kada čuju da sam osvojio medalju ili pehar čestitaju mi i uvek su raspoloženi. Moji najveći uspesi su to što sam na republičkom takmičenju uspeo da uđem među 10 najboljih u državi. Pobedio sam na turniru u Aradcu i osvojio pehar. Na turniru u Čurugu bio sam trećeplasrirani, a u Novom Sadu drugi”, kaže Rajčević.
“Za sada još nemam neke planove za budućnost, ali ću nastaviti da treniram i dalje. U mojoj porodici jedino ujak igra šah, pa kada je slobodan vežbam sa njim. Deci koja bi možda želela da igraju šah poručujem da je to igra koja razvija mozak. Brže se uči i pomaže za bolje ocene. Naravno, uvek je lepo putovati u druge gradove i sela na takmičenja”, dodaje naš sagovonik.
Mihajlo Bilić
Mihajlo Bilić ide u 1. razred OŠ „Petar Petrović Njegoš“ i šah igra godinu i po dana.
“Šah igram od kada sam imao 5,5 godina. Ovu igru sam video kada sam bio sa drugarima sa Ruže na terenima. Počeo sam da igram sa tatom. Kada sam naučio kako idu potezi krenuo sam u školu šaha u Aradcu. Ja jako volim šah. Najviše volim da igram sa drugarima iz kluba i na takmičenjima. Volim da vežbam sa tatom i dedom, kojeg sada sve više pobeđujem. Drugari iz razreda i boravka mi uvek kažu „bravo“ i čestitaju mi kad donesem medalju ili pehar sa takmičenja”, kaže Bilić.
Fotografije ustupio Goran Petrović