Kuća Slavka Županskog u centru grada uskoro bi, prema najavama nadležnih, trebalo da bude kompletno rekonstruisana. U obnovu je uloženo oko 5 miliona dinara. Ovaj objekat je od 2019. pod okriljem Narodnog muzeja Zrenjanin. Zbog značaja lika i dela dr Slavka Županskog za grad Zrenjanin, kao borca za srpsko nacionalno pitanje u Austrougarskoj monarhiji, rodila se ideja da se u kući formira depandans Narodnog muzeja Zrenjanin, odnosno spomen kuća posvećena njemu i Srpskom narodnom odboru.
U gradskoj kući kažu da je do sada izvedeno 80 posto radova.
“Tu spadaju saniranje/zamena krova, saniranje zidova (obijanje, malterisanje predviđenih zidova, struganje, gletovanje unutrašnjih zidova), saniranje drvene konstrukcije, zamena opšivke dimnjaka, zamena oluka vertikalnih i horizontalnih, postavljanje skele za fasadu”, navode u gradskoj kući.
“Zbog usklađenosti različitih radova i procesa koji se odvijaju u isto vreme, ostali su završni unutrašnji radovi koji će biti izvedeni po završetku restauracije stolarije. Takođe, ostali su i radovi na fasadi, koja ne samo da ima estetsku funkciju već ima i važnu ulogu zaštite od spoljnjih uticaja. Navedeni radovi zavise od vremeskih uslova, koji imaju ključnu ulogu na završetak radova kako restauracije stolarije tako i fasade. Očekivani rok za završetak radova je 01.04.2023. godine”, dodaju nadležni.
Radovi na obnovi kuće Slavka Županskog koštaju oko 5 miliona dinara, a finansira ih Grad Zrenjanin.
“Radovi koji zahtevaju najviše vremena jesu radovi na stolariji, odnosno restauracija stolarije i radovi na fasadi. Stolarija koja se obnavlja je stara i bila je izložena raznim oštećenjima tokom godina, poput truljenja drveta, loma, ogrebotina, pukotina ili deformacije što zahteva preciznost u radu kako bi se stolarija vratila u provobitno stanje. Takođe, zbog složenog dizajna stolarije koji zahteva pažljivo rukovanje tokom obnove, neophodno je vreme kako bi se postigao pravi izgled i funkcionalnost. Radovi na fasadi zahtevaju više vremena zbog oštećenja usled dugogodišnjeg izlaganja vremenskim uslovima, što zahteva preciznost i veliku pažnju kako bi se očuvala autentičnost objekta. Uz to, mora se voditi računa o očuvanju i zaštiti originalnog izgleda i poštovanju propisa”, kažu u gradskoj kući.
Uređuje se kuća dr Slavka Županskog – objekat od istorijskog značaja za grad
Značaj obnove kuće Slavka Županskog
U Zavodu za zaštitu spomenika kulture, koji je nadležan za konzervatorski nadzor, kažu da radovi na fasadi nisu urađeni ili nisu završeni prema njihovim merama.
“Vraćanje izgleda kuće Slavka Županskog koji je imala kada je izgrađena zahtevalo je detaljnu analizu i pažljivo planiranje.
Fasada će se raditi uz poštovanje uslova Zavoda za zaštitu spomenika kulture, a po završetku radova na stolariji”, objašnjavaju nadležni.
Kuća Slavka Županskog je važna zbog svoje kulture i istorijske vrednosti. Objekat je izgrađen u 19. veku na kat. parceli 4876 K.O. Zrenjanin I. 1913. kuću je otkupio Slavko Županksi advokat, političar i vođa srpskog nacionalnog pokreta u Banatu u vreme Austrougarske monarhije i Prvog svetskog rata. Bio je osnivač i predsednik Srpskog narodnog odbora u Velikom Bečkereku. Nakon oslobođenja, obavljao je funkciju velikog Župana Torontalske županije.
“Pored istorijske vrednosti, kuća ima značajnu arhitektonsku vrednost, jer je projektovanje rekonstrukcije izradio Dragiša Brašovan, jedan od najznačajnijih srpskih arhitekata 20. veka. Županski je od mladog arhitekte Brašovana naručio projekat rekonstrukcije svoje kuće koja je obuhvatala preoblikovanje fasade, adaptaciju enterijera i dogradnju u dvorišnom delu. Ulična fasada je dekorisana gipsanim ornametima iz repertoara klasicizma, a na trougaonom timpanonu ajnforta nalazi se floralni preplet. Obrada kolske kapije je u vidu kasetiranih romboidnih polja. Celokupni likovno-arhitektonski sklop fasade po osobenosti pripada neobidermaer stilu”, kažu u gradskoj kući.
“Usled delovanja atmosfeskih promena i starosti došlo je do propadanja krovnog pokrivača i krovne konstrukcije, odnosno oštećenja fasade objekta, čije urušavanje predstavlja opasnost za prolaznike. Obnova kuće doprineće očuvanju kulturnog nasleđa Zrenjanina, može biti i podstrek za očuvanje drugih istorijskih zdanja u gradu, isto tako može podići svest o značaju očuvanja kulturne baštine za buduće generacije”, navode nadležni.
Posete će biti moguće uz najavu
Kuća se danas koristi kao depadans Narodnog Muzeja Zrenjanina posvećena Slavku Županskom i Srpskom narodnom odboru.
“Spomen-kuća Slavka Županskog pod okriljem je Narodnog muzeja Zrenjanin od 2019. godine. Zbog značaja lika i dela dr Slavka Županskog za grad Zrenjanin, kao borca za srpsko nacionalno pitanje u Austrougarskoj monarhiji, rodila se ideja da se u kući formira depandans Narodnog muzeja Zrenjanin, odnosno spomen kuća posvećena njemu i Srpskom narodnom odboru. Pored istorijske, kuća ima i arhitektonsku vrednost, jer je projekat njene rekonstrukcije izradio Dragiša Brašovan, jedan od najznačajnijih srpskih arhitekata 20. veka”, kažu u Narodnom muzeju Zrenjanin.
“Nadamo se da će radovi biti završeni u narednom periodu i da će kuća biti otvorena za javnost u drugoj polovini godine. Planirano je da kuća posle renoviranja bude dostupna za publiku uz prethodnu najavu posete. Poseta se može najaviti Pedagoško-informativnoj službi Narodnog muzeja Zrenjanin nekoliko dana ranije a publiku će dočekati kustosi Muzeja (Vladislava Ignjatov, istoričar i Dejan Vorgić, istoričar umetnosti). Svakog 31. oktobra vrata kuće će biti otvorena za posete bez prethodne najave u okviru proslave godišnjica jubileja osnivanja Srpskog narodnog odbora”, dodaju u ovoj instituciji.
U kući se može videti zaostavština porodice Županski u vidu stotinjak inventarnih jedinica raspoređenih u tri muzejska odeljenja i porodične biblioteke.
“Zatečeni inventar u kući su stručnjaci Narodnog muzeja Zrenjanin sortirali, evaluirali i rasporedili na tri odeljenja (Umetničko, Istorijsko i Etnološko), dok je porodični bibliotečki fond pripao muzejskoj Specijalnoj biblioteci. Blizu 100 predmeta uvedeno je u muzejske zbirke, dok manji deo materijala još čeka na dalju analizu. Najstariji zatečeni predmeti potiču iz vremena oko sredine 19. veka, kao što je primer bohemijske porcelanske vaze Pirkenhamer (1846-1857), dok najmlađi pripadaju poslednjim decenijama 20. veka. Dve celine se svojim kvalitetom i intenzitetom posebno izdvajaju, a to je kolekcija od blizu trideset porodičnih fotografija Županskih i više značajnih komada nameštaja, kao što su istoricistički trpezarijski sto fabrike Anton Bence & sin ili stolice koje su se nekada nalazile u vlasništvu Prvog dunavskog parobrodskog društva”, kažu u muzeju.
“Kada pogledamo sačuvani inventar kuće, sa posebnim osvrtom na likovna i primenjeno-umetnička dela, možemo konstatovati da je Anica Županski u dobroj meri brinula o samoj kući i enterijeru. O tome nam svedoče likovna ostvarenja ženskih autora, kao što su mrtve prirode Jolan Silađi i Vere Čohadžić, prisutni gobleni i drugi sitniji inventar. Boravak arhitekte Dragiše Brašovana u kući tokom 1919. i 1920. godine je ostavio trag na uređenje kuće. Prilikom rekonstrukcije kuće, po njegovoj ideji je najverovatnije izvedena vitrina koja je u duhu vremena i obrade stolarije na samoj kući. Poslednji pečat kući dao je arhitekta Slavko Županski svojim arhitektonskim intervencijama, kao i akvarelima i crtežima koji i danas krase enterijer kuće. Bibliotečki fond broji više od tri stotine publikacija, a najstarija sačuvana knjiga u njemu je „Povesnica srpskog naroda od najstariji´ vremena do godine 1850.“ Danila Medakovića iz 1851. godine”, objašnjavaju u ovoj instituciji.