Predsednik Skupštine grada Radovan Bulajić, izjavio je poslednjih dana stare godine da „fabrika vode ipak neće biti izgrađena u Zrenjaninu“.
On je za skupštinskom govornicom obelodanio podatak da bi gradnja fabrike vode, po odredbama ugovora sa kompanijom „Wassertechnik“ (WTE) iz Esena, koštala čak 89 miliona evra, a ne 25, kako je dosad govoreno, a prema rečima Bojana Putića, direktora zrenjaninskog JKP „Vodovod i kanalizacija“, nema ni državnih garancija za ugovor između grada i WTE.
– Računica je pokazala da fabrika vode, čija je gradnja ugovorena, sa kamatom košta 89 miliona evra, ili tri i po puta skuplje nego što nam je bilo objašnjeno. A garancija je trebala biti tražena na ceo taj iznos. Pri tome, ne zna se da li je u pitanju gradnja uz koncesiju, ili javno-privatno partnerstvo, ili kako bi se to uopšte realizovalo – ističe Bulajić.
– Pravila su nekoliko puta menjana i sada je takva situacija da nije jasno ni kakvu vodu možemo dobiti, kako bi se rešile otpadne vode i još mnogo, mnogo toga. Sigurno je samo da nam krajem januara sledi nastavak razgovora – objašnjava Bulajić, koji je bio jedan od prisutnih na sastanku predstavnika lokalne samouprave i delegacije kompanije WTE.
– Na pregovorima sam imao osećaj kao da sam se uključio u fudbalsku utakmicu u 88. minutu, kada protivnik vodi 3:0 i još je sviran penal u njegovu korist. U nezavidnom smo položaju – ocenio je Bulajić.
Prema rečima Gorana Tajdića, odbornika radikala u zrenjaninskoj Skupštini, ostalo je otvoreno pitanje da li je sastanak i razgovor organizovan da bi se ugovor realizovao ili da se ne bi ispunile ugovorne obaveze. Odbornici opozicije, koji nisu bili uključeni u pregovore, bili su zatečeni objavom da sastanak nije dao nikakve rezultate.
– Sada smo čuli da od posla nema ništa, ali da nema ni alternative – kaže Miloš Kovačević iz Demokratske stranke, a Dragan Basta iz SPS-a tvrdi da nedostaju ključni elementi za valjano odlučivanje.
– Nama treba stručno mišljenje da li smo sa tehničkog stanovišta dobili ono što smo tenderom tražili. Mora se znati i da li su načinjene proceduralne greške koje onemogućavaju realizaciju projekta, šta je sa finansiranjem i koji su mogući izvori. I na kraju, ako ne dođe do realizacije ugovora, koje su pretpostavljene posledice.
KUPOVINA IZVORA – PREDLOG SRS-a
Odbornik Srpske radikalne stranke Goran Tajdić, u skupštinskoj diskusiji o fabrici vode, predložio je da grad zbog teškoća oko gradnje fabrike krene u drugom pravcu i kupi izvor dobre vode. – Predlažem da grad nađe dobar izvor i otvori preduzeće za flaširanje vode što bi, uz prihvatljivu cenu, bio spas za građane koji već godinama kupuju flaširanu vodu.
Izvor: blic.rs/S. Surla