Zavirili smo u Osnovnu školu „Sonja Marinković“ i to u jednom magičnom, prazničnom trenutku koji oslikava svu lepotu timskog rada, učenja, stvaranja i darivanja. U učionici prvaci sa još par drugara iz trećeg razreda, njihovim učiteljicama i gošćom Marijanom Mišić Andrić vredno su radili na nečemu veoma kreativnom i plemenitom. Mališani su u želji da pomognu napuštenim životinjama napravili novogodišnje čestitke koje su poklonili Udruženju ljubitelja životinja i prirode „Zelene šape„. Čestitke će biti prodate na narednoj online aukciji Udruženja. Sav novac od prodatih čestitki biće usmeren na hranu i veterinarske troškove za preko 100 životinja o kojima „Zelene šape“ brinu.
Marijana Mišić Andrić (MimArt Studio) bavi se osmišljavanjem i izradom dekorativnih predmeta od papira i kombinacija papir i tekstil. Takođe, radi sa decom edukativno-kreativne radionice na različite teme prilagođene deci različitog uzrasta. Do sada je sarađivala sa Predškolskom ustanovom Zrenajnin kao i sa osnovnim školama „Đura Jakšić“, „Vuk Karadžić“ i „Sonja Marinković“.
– Radionica koja je rađena sa ovim decom osmišljena je tako da se poveže tema „Novogodišnji praznici“, odnosno period darivanja, sa temom „Volim i brinem o životinjama“, odnosno kućnim ljubimcima. Želeli smo da deca prepoznaju važnost da pomognu na neki način napuštenim životinjama i koliko je važno da brinu o kućnim ljubimcima i da im pruže svoju ljubav i brigu. Da prepoznaju važnost podrške i pomoći onima kojima je neophodna, nema veze da li su u pitanju ljudi ili životinje. Svaka radionica sa decom je posebna. Najlepše je raditi sa njima. Svako dete je na svoj način neizmerno kretaivno i maštovito. Nadam se i budućoj saradnji sa „Zelenim šapama“ kao i sa školama, rekla je Marijana Mišić Andrić.
Deci je prvo ukazala na problem u kom su napuštene životinje i rekla im da će im na ovaj način oni pomoći da dobiju malo hrane i da mogu da odu do veterinara. Zatim im je pokazival i podelila sve moguće detalje jedne novogodišnje čestike, a mališani su nestrpljivo čekali da krenu da kreiraju svoju pomoć za mace i kuce.
Učiteljica Ana Gera pored podrške i ohrabrenja koju je pružala svojim prvacima tokom ovog kreativnog dvočasa, bila je i most između mađarskog i srpskog jezika kojim deca još uvek slabo i veoma stidljivo vladaju.
Deca su vežbala srpski obraćajući se Marijani za pomoć oko pečata, bušenja rupa na papirima, ukrasnih tračica… a usput su oni učili Marijau kako se na mađarskom jeziku kaže: kuca, maca, veterinar, Sneško Belić, jelka, Deda Mraz…
– Drago mi je da smo saradnju Mima i ja nastavile. Počela je na obostrano zadovoljstvo, pre 5 godina, sa prethodnom generacijom. Kao neko ko već godinama ima pse u kući, ćerku koja je aktivna na stranicama udruženja koja se bave pitanjem napuštenih životinja, prosto je bilo normalo da prihvatim Mimin predlog oko ovih humanitarnih čestitki. Mišljenja sam da je veoma važno voditi brigu o napuštenim životinja kao i da je važna edukacija dece od malih nogu. Roditeljima sam predstavila Mimin plan i svrhu radionice. Oni su jednoglasno prihvatili. Svako od dece ima svog ljubimca, iako smo prvaci, razgovarali smo o tome kako bi mogli da pomognemo napuštenim psima, objašnjava učiteljica Gera.
Dodaje da su deca kroz razgovor o radionici rekla da se boje pasa lutalica, ali da znaju da se i ti isti psi plaše i da su gladni.
– Predložila sam im da pokušamo da im obezbedimo možda malo hrane. Da ovim našim radom, prodajom čestitki, upoznamo malo više i život pasa koji nemaju svoje vlasnike. Bez oklevanja su pristali. Kada bude lepše vreme posetićemo i Prihvatilište za napuštene životinje i odneti makar simboličnu pomoć u vidu hrane. Deci se svideo ovakav način rada, uživala su u tetka Miminoj priči, oduševili se time kako im je objasnila zašto se druži sa njima, kako i ona voli životinje, kako je donela puno sjajnih detalja, šljokica…koje na njihovu žalost nisu mogli sve da iskoriste, ali sve im je to ostavila da budu kreativni i van njene radionice.
Uz božićne i novogodišnje pesme koje su se čule u učionici od počeka radionice, deca su sastavila čestitke i nekoliko ukrasa uz srećan povik – Naše malo će ipak pomoći nekoj životinji. Na poleđini čestitke ispisali su svoje ime i svoju donaciju predali „Zelenim šapama“.
– Želimo da se zahvalimo Marijani na ideji, kao i učiteljici Ani i školi „Sonja Mrinković“ na ovom predivnom gestu za naše štićenike. Ovakve priče su jak vetar u leđa za dalju borbu, a pre svega od izuzetnog značaja, jer se radi edukacija dece po pitanju napuštenih životinja, ali i humanosti, dobročinstva i lepote pomaganja. Najveće hvala dugujemo našim malim herojima. Hvala našim prvacima – Čordaš Emilija, Palatinuš Vivien, Kočoban Robert, Babuškov Valentin i Juhas Viktor, kao i drugarima iz trećeg razreda – Abel Robert i Jovičić Andrej.
Naredna online aukcija „Zelenih šapa“ otvara se u ponedeljak, 20. decembra, na facebook stranici Udruženja.