Profesorka španskog jezika OŠ „Žarko Zrenjanin“ Anela Milin je u periodu od 15. do 19. maja bila na stručnom usavršavanju u Barseloni na kojem su učesnici razmenjivali iskustva i učili kako da poboljšaju svoj rad sa decom koja uče po inkluzivnom programu. Sa njom su na ovom kursu bile i koleginice iz Udruženja profesora španskog jezika Srbije – Marina Milovanović, Nataša Petronijević, Vanja Rakočević i Milena Radovanović.
Zahvaljujući KA1 projektu u okviru Erasmus+ programa, „Spanish without limtis – InclusivE“, profesorke su imale priliku da završe kurs pod nazivom Indentifying Barriers to Learning – A Special Educational Needs Masterclass. Ovo stručno usavršavanje bilo je spoj teorije i prakse, radionica i vežbi, pa su učesnici iznosili svoja iskustva u vezi sa inkluzijom, načinom rada, pripremama i poteškoćama.
“Analizirajući potrebe nastavnika u našem Udruženju, došli smo do zaključka da veliki broj nas radi sa decom koja su na inkluziji i prilično smo prepušteni sebi samima kada je u pitanju program, dinamika rada i slično. Konkretno, nastavnici jezika rade sa decom u inkluziji i nemaju obuku, kako da se material pripremi, adaptira, čak i da razumemo njihove potrebe. Na osnovu toga je i nastao naš projekat „Spanish without limits – InclusivE“ koji se odnosio na obuku i stručno usavršavanje u Barseloni”, objašnjava Anela Milin, profesorka španskog jezika u OŠ “Žarko Zrenjanin”.
“Na kursu, koji je obuhvatao obuku i jasne smernice kada se radi o nastavi španskog jezika sa decom sa posebnim potrebama ili smetnjama u učenju, imali smo priliku da se detaljno upoznamo sa disleksijom, diskalkulijom, disgrafijom, dispraksijom i poremećajem pažnje i hiperaktivnošću, kao i sa pojedinim situacijama iz spektra autizma. Predavanje je držala svetski stručnjak Džeki Eston Smit iz Engleske. Kao rezultat ovog projekta, nastavnicima u Srbiji će biti organizovane radionice koje će se baviti ovom temom. Npr. za disleksiju koristiti određeni font, boje, igre, vizuelne sadržaje; detetu koje ima ADHD dati prostor za kretanje po učionici; autizam nikako ne pustati jake zvukove…”, precizira naša sagovornica.
Ovakav vid povezivanja profesora istih ili sličnih interesovanja ima za cilj unošenje novina u radu i poboljšavanje obrazovnog sistema. Tome svakako doprinose primeri dobre prakse i mogućnost zajedničkog rada u okviru različitih projekata.
„Imajući u vidu potrebe nastavnika, Udruženje je odlučilo da sprovede ovakav projekat koji, osim samog putovanja koje predstavlja jedno nezaboravno iskustvo, kao rezultat imati niz radionica, dodatne materijale i prezentacije na sajtu Udruženja, kako bi svi zainteresovani i svi profesori španskog jezika koji se nalaze u situaciji da rade sa učenicima koji su na inkluziji, mogli da dođu do informacija koje bi im olakšale rad“, zaključuje Milin.
Fotografije ustupila Anela Milin