Zamenik gradonačelnika Zrenjanina Saša Santovac ugostio je učesnike 6. festivala „Rog Banata“, koji se ove godine, osim u Zrenjaninu, održava i u Beogradu i Novom Sadu. Festival je posvećen tradicionalnim instrumentima, s fokusom na različitim tipovima gajdi, a učesnici su stigli iz nekoliko zemalja – Slovačke, Rumunije, Severne Makedonije, Španije, Belorusije i Srbije.
Organizator festivala, ispred udruženja „Banatske gajde“ iz Zrenjanina i domaćin gostima Vanja Ilijev, jedini umetnik na gajdama u našem gradu, ističe da je „Rog Banata“ ove godine načinio iskorak i da će, uz matično održavanje u Zrenjaninu, biti predstavljen i u Etnografskom muzeju u Beogradu i Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
U poseti Gradskoj kući, uz Ilijeva, bili su i umetnici iz Belorusije, porodica Voranau, koja čini sastav „Kapela Rej“, zatim Andrej Veleslav Babjar iz Slovačke, koji nastupa sa suprugom Monikom Zapletalovom, Rumun Lavinijus Nikolajevic i Španac Sergi Ljena Mur. Oni su, tokom prijema, i demonstrirali svoje umeće na instrumentima kakvi se ne mogu videti i čuti baš često, pa je poseta prerasla i u svojevrstan mini-koncert tradicionalne muzike svih navedenih zemalja.
Zamenik Santovac ukazao je na raznovrsnost i bogatstvo muzičke tradicije našeg grada, kao i na neke predstojeće aktivnosti u okviru projekta i programa „Prestonica kulture Srbije 2025“.
– Čuli smo tokom razgovora da su mnogi od sadašnjih učesnika festivala već dolazili na njega prethodnih godina, što nam je drago i govori da su iz Zrenjanina poneli lepe utiske i da je festival dobro organizovan. Nadamo se da ćemo naredne godine, kada će naš grad biti nacionalna prestonica kulture, podići festival na još viši nivo i uvrstiti ga među brojne programe koje za tu priliku pripremamo. Takođe nam je drago što je „Rog Banata“ izašao iz nekih dosadašnjih okvira i što će ove zanimljive i specifične izvođače imati priliku da pozdravi i publika u Beogradu i Novom Sadu – rekao je Santovac.
Festival „Rog Banata“, kako su istakli njegovi učesnici, način je da se prezentuje kultura drugih zemalja, ali pre svega njene raznolikosti, jer o mnogim zemljama postoje stereotipi o muzičkoj tradiciji i pravcima koji su tamo zastupljeni. Činjenica je da, uz korišćenje tradicionalnih instrumenata, sve te zemlje, pa i naša, slušaocu nude sasvim nove zvuke i melodije, i menjaju pogled na muzičko nasleđe i pristup muzici u tom delu Evrope.
Pokrovitelj festivala je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, dok su se Udruženju „Banatske gajde“ organizaciono priključili Kulturni centar Zrenjanin, Narodni muzej Zrenjanina, Centar za nematerijalno kulturno nasleđe pri Etnografskom muzeju u Beogradu, Muzikološki institut SANU i Odbor za etnomuzikološka istraživanja SANU, kao i Kulturni centar Futog koji stoji iza Festivala nošnji i oglavlja „Biserna grana“.
Izvor: Grad Zrenjanin