U toku letnjeg perioda zainteresovanost naših sugrađana za dobrom knjigom nije se umanjila. Posećenost Gradskoj narodnoj biblioteci „Žarko Zrenjanin“ je velika. Iznajmljuje se veći broj knjiga, kako za putovanje, tako i za čitanje tokom odmora kod kuće.
„U letnjem periodu Biblioteka je izuzetno posećena. Sugrađani se pripremaju za godišnji odmor, i uglavnom biraju veći broj knjiga, koje tokom tog perioda imaju prilike da pročitaju, bilo da putuju ili leto provode kod kuće. Posebno smo ponosni na naše najmlađe članove, koji ni tokom raspusta nisu zaboravili na druženje sa knjigom. Najčešće, predškolci i učenici nižih razreda osnovne škole posećuju Dečje odeljenje Biblioteke. Nešto starije đake treba dodatno motivisati. Možemo da se pohvalimo da „Tinejdžerski kutak“ u okviru Dečjeg odeljenja, redovno ažuriramo novim i aktuelnim naslovima. Pravo zadovoljstvo je sve češće videti u fondu i one korisnike, koji nedostaju svim bibliotekama u našoj zemlji i u svetu“, naglasila je Jelena Perc Đorđević.
Beletristika, trileri i popularna psihologija
„Žanrovska raznolikost i različiti čitalački senzibiliteti usklade se tako, da svako može da pronađe među literaturom ono što ga zanima i što mu prija. Beletristika, trileri i popularna psihologija svakako prednjače u okviru žanra, a možemo pomenuti i autore koje korisnici najčešće traže. Ako govorimo o krimi romanima, Ju Nesbe, Patriša Kornvel, Tes Geritsen i Donato Karizi su među najtraženijima. Ladlam, kao klasik trilera, i dalje je veoma čitan. Među popularnom literaturom, tražen je serijal “Sedam sestara” Lusinde Rajli, romani Frederika Bakmana, Karla Uvea Knausgora, a godinama su na listama najčitanijih i Haruki Murakami i Erlend Lu. Primetno je daleko veće interesovanje za knjige na engleskom jeziku, koje se češće pozajmljuju u odnosu na knjige na mađarskom i nemačkom“, konstatovala je Jelena.
„Knjige koje letuju sa vama“
Tokom leta velika je zainteresovanost za kampanju pod nazivom „Knjige koje letuju sa vama“, u okviru koje se šalju foto preporuke.
„Koliko nam znači preporuka naših korisnika, pokazali smo godinama unazad kroz kampanju “Knjige koje letuju sa vama”. Na društvenim mrežama biblioteke objavljivali smo fotografije , koje su nam ljudi slali sa godišnjih odmora. Centralno mesto na fotografiji je zauzimala knjiga koju su tada čitali. Od 2018. godine, kada je kampanja započela, dobili smo zaista veliki broj ovakvih foto-preporuka. Verujemo da smo na ovaj način i inspirisali sve one koji nisu bili sigurni koje knjige da odaberu za predstojeće dane. Želeli smo da fokus zaista bude na izboru literature samih korisnika, a ambijenti u kojima su fotografije nastajale samo su kvalitativno doprinele utisku“, naglasila je Đorđević.
„Nije nas iznenadilo da je planetarno popularna “Napuljska tetralogija” Elene Ferante i u našoj Biblioteci bila izuzetno tražena. Najčešće se kroz uslugu rezervacije čekalo na neku od četiri knjige iz ovog serijala“, istakla je naša sagovornica.
Kako se formiraju preporuke
Preporuke se formiraju na osnovu izbora bibliotekara, kao i na osnovu potražnje i zainteresovanosti korisnika.
„Uglavnom se trudimo da se među preporukama nađu poneki zaboravljeni biseri ili posebne knjige koje bismo voleli da čitaoci primete i pročitaju. To su zanimljive knjige koje nisu na spiskovima izdavačkih kuća kao najčitanije. Bestseleri svakako nađu put do čitalaca, te nema potrebe da na njih posebno ukazujemo. Zadovoljni smo što su preporuke koje smo četrdeset osam nedelja unazad objavljivali na društvenim mrežama, privukle pažnju naših korisnika. Dešavalo se da nam je bilo potrebno istovremeno i više primeraka nekog naslova od onoga što posedujemo u fondu“, prisetila se Đorđević.
Korisnici koji dođu sa već formiranim spiskom željenih kjiga za iznajmljivanje, neretko prihvataju i odabir bibliotekara, koji se uklapa u njihovo interesovanje.
„Imamo različita iskustva na temu odabir čitalaca. Neki korisnici se isključivo vode svojim željama. Opet, neki dolaze bez spiska, sa potrebom da im preporučimo knjige određenog žanra ili tematike. Postoje i oni koji uz knjige sa svog spiska, rado ponesu i one za koje procenimo da bi im se dopale. Od ponovnog vraćanja u redovan režim rada kada je korisnicima omogućeno da samostalno pretražuju fond, zaključili smo da nam mnogo znači neposredan kontakt. Uz razgovor se uvek lako zaključi koje bi knjige čitaocu odgovarale“, zaključuje Jelena Đorđević.
Uz foto-preporuke naših sugrađana nastale tokom kampanje “Knjige koje letuju sa vama”, bibliotekari su napravili izbor knjiga za ovo leto za čitaoce portala “I love Zrenjanin”.
Ada Murolo – „More Palicija“
Roman italijanske spisateljice srednje generacije, Ade Murolo, osvojio je brojne nagrade. Glavna junakinja, Adela, odlazi u primorski grad Palici, u porodičnu kuću. Pred nama je slika posleratne Italije. Snažne uspomene podstaknute mirisima I zvucima, vratiće Adelu u svet detinjstva gde je sustiže nostalgija koja bi mogla da popravi narušene porodične odnose. Junakinja se prepušta svetu koji je iščezao…Roman se čita u jednom dahu.
Junas Junason – „Stogodišnjak koji je iskočio kroz prozor i nestao“
Junas Junason je švedski pisac i novinar. Napisao je duhovit roman, u kom ćete zaista uživati i koji će vas nasmejati. Upoznaćete vitalnog stogodišnjaka, koji je mislio da mu je mesto u staračkom domu. Međutim, njegova živahna priroda odvešće ga u nove životne avanture, i dovesti u urnebesne situacije. Alan Karlson, glavni junak, pokazao je da nikad nije kasno za nova uživanja i poznanstva. Po ovom romanu snimljen je i film.
Orhan Pamuk – „Žena crvene kose“
Kratki roman turskog nobelovca “Žena crvene kose”. Neobičan je obimom u odnosu na velike Pamukove romane, ali time ne gubi na težini i lepoti. Predstavljena nam je neobična, dirljiva priča o odnosu oca I sina, o rađanju čežnje I strasti prema ženi. Ovi odnosi kod čitaoca mogu da probude posebne doživljaje. Pamuk svaki put iznova dokazuje svoju stvaralačku energiju.
Bil Brajson – „Putovanje u Mali Dribling“
Knjiga je napisana u duhovitom, Brajsonovom stilu, prikazuje Britaniju. Bez podsmeha, sa simpatijama opisuje ovu zemlju onako kako je započeo u “Beleškama s malog ostrva”. Čitajući proputujte Britanijom, ulepšaćete sebi ovo leto, oraspoložiti se i nasmejati.
Kurt Vonegat -„Doručak šampiona“
Kurt Vonegat je veliki američki pisac. U „Doručku šampiona“, jedan od omiljenih Vonegatovih likova, ostareli pisac Kilgor Traut, na sopstveni užas shvata da jedan trgovac automobilima sa Srednjeg zapada doživljava njegovu prozu kao istinu. Radikalno piše o aktuelnim problemima Amerike, rasizmu, tehnološkoj pohlepi, zagađenju okoline, i svemu daje jednu posebnu notu crnog humora.
Univerzitet u Čikagu je 1971. godine piscu za roman „Svračje noge“ dodelio magistarsku diplomu iz antropologije.
Ameli Notomb – „Metafizika cevi“
Sjajna belgijska književnica napisala je roman ispirisan svojim detinjstvom. Odrastala je u Japanu, kao kći belgijskog diplomate. Zanimljivo opisuje prve tri godine detinjstva, koje se u zapadnoj civilizaciji smatraju ključnim godinama u razvoju ličnosti, a u Japanu dete tog uzrasta smatraju božanstvom. U ovom romanu otkrivamo dečje svetove i poimamo na koji način dete shvata okolinu i odrasle.
Dulse Maria Kardozo -„Povratnici“
Portugalska spisateljica Dulse Maria Kardozo detinjstvo je provela u Angoli. U “Povratnicima” pratimo životnu priču dečaka Ria, koji sa majkom, sestrom i stotinama hiljada Portugalaca mora da napusti Angolu, kada ona kao zemlja dobije nezavisnost. Biti izbeglica, makar došao u svoju zemlju, nije ništa manje bolno. Traume kroz koje prolazi maleni Rio prate i danas u ovom tzv. civilizovanom svetu milione mališana i njihovih roditelja.