Krajem aprila 2021. godine Predškolska ustanova iz Zrenjanina u saradnji sa Visokom školom strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Palov“ iz Vršca i Nevladinim organizacijama „Kreativ research“ iz Rešica i „Daria dečiji osmeh“ iz Temišvara započela je realizaciju projekta „For Unique New Education Design“ RORS-434 koji se finansira u okviru Interreg IPA CBC programa prekogranične saradnje Rumunija-Srbija.
Ukupna ugovorena vrednost projekta je 623.028,31 evra, od čega 529.574,05 evra predstavlja stopu sufinansiranja Evropske unije (85%) i 93.454,26 evra stopu sufinansiranja (15%) partnera uključenih u projekat i vlade Rumunije.
Laura Berghea – projekt menadzer Udruženje „Daria dečiji osmeh“ izrazila je veliku radost što ima priliku da sarađuje sa Predškolskom ustanovom iz Zrenjanina.
- Kažite nam nešto o sebi i o organizaciji koju predstavljate?
Udruženje „Daria dečiji osmeh“ je udruženje koje doprinosi obrazovnoj, društvenoj i profesionalnoj integraciji dece i mladih sa ili bez posebnih potreba. Pomažemo porodice dece sa posebnim potrebama pružajući im savetovanje i psihološku terapiju.
„Daria dečiji osmeh“ pruža pomoć kroz evaluaciju, savetovanje i terapiju osobama (deci i mladima) sa poteškoćama, u zadovoljavanju sve većih problema koji se javljaju u javnim sistemima. Promovišemo i podržavamo olakšavanje pristupa dijagnozi i ispravnoj proceni što je ranije moguće, od malih nogu.
- Koja je Vaša uloga u projektu „For Unique New Education Design“?
Drago nam je da možemo da svoje iskustvo podelimo sa ostalima iz domena obrazovanja dece. Naši susreti sa nastavnim kadrovima iz Srbije imali su pozitivan uticaj i za nas doprinoseći razvijanje novih ideja i praksi u specijalizovanoj intervenciji koju nudimo deci sa posebnim potrebama.
- Kakva je saradnja sa ostalim partnerima?
Čvrsto verujemo da će saradnja između Rumunije i Srbije dovesti do stvaranja pozitivnih primera u obrazovanju dece.
- Koji uticaj će imati projekat na vašu okolinu?
Učestvovanje u ovom projetku je mogućnost za nas u sticanju novih iskustava kroz aktivnosti pružene u drugoj državi, kao i razvijanje organizacije u drugoj nacionalnoj dimenziji. Evropski obrazovni prostor ima za cilj da podstakne saradnju između država članica Evropske Unije u cilju obogaćivanja kvaliteta i inkluzivnog karaktera nacionalnih sistema za obrazovanje i obuku.
Ovakav primer saradnje će nam pomoći u našim lokalnim projektima u kojima smo uključeni u sadašnjosti i u kojim ćemo biti uključeni u budućnosti.
- Da li planirate da nastavite saradnju i da učestvujete u novim aktivnostima nakon završetka finansiranja projekta?
Želimo da stvorimo nove kontakte za dugoročnu saradnju sa projektnim partnerima. Drago nam je što smo deo građanski orijentisanih ljudi. Zajedno smo bolji, jači i hrabriji. Zajedno možemo dovesti do promena u društvu, imajući za cilj dobrobit deteta, podršku porodice, podršku nastavnog kadra.
- Kako ocenjujete implementiranje projekta? Implementiranje teče po planu?
Da, implementiranje projekta se odvija po planu, mi kao i partneri broj 4 smo u toku sa aktivnostima koji su predloženi u sklopu projekta.
- Koji je očekivani uticaj projekta na prekogranični region?
Želimo da doprinesemo unapređenju obrazovnog razvoja dece i nastavnog kadra u obe države. Imamo u cilju obogaćivanje obrazovanja sa evropskom perspektivom koja će hrabriti razumevanje i kritičko mišljenje o tome šta znači Evropa u svakodnevnom životu građana.