U velikoj sali Kulturnog centra, u petak 1. marta u 18h, za roditelje, vaspitače i učiteljice biće održano predavanje sa temama koje igre utiču na razvoj inteligencije, koje greške roditelji najčeće prave, koje igre su štetne, zašto sve više dece ima razvojne smetnje, kakva je tačna uloga roditelja, kako pomoći deci da razviju svoje potencijale… Predavanje organizuju Kulturni centar i Gradska narodna biblioteka “Žarko Zrenjanin”
Predavanje će držati dr Ranko Rajović, saradnik UNICEF-a za obrazovanje, osnivač Mense Srbije i član Komiteta svetske Mense za darovitu decu. Dr Rajović predaje na 8 fakulteta u zemlji i svetu, i njegov program učenja učenja usvojilo je 15 zemalja. On će pričati o tome kako medicinska otkrića poslednjih 10 godina menjaju pogled na predškolski period kao najvažniji razvojni period u životu deteta.
Sistem učenja “NTC” skraćenica je punog naziva ”Nikola Tesla centar”, koji postoji u okviru Mense Srbije, Saveza učitelja Srbije, a koncipiran je od strane sturčnjaka iz nekoliko država Evrope – psihologa, lekara, pedagoga. Program obuhvata tri dela.
Prvi deo odnosi se na razvoj dece do sedme godine. Veoma važno je preneti nova saznanja roditeljima i vaspitačima, jer sve više dece pokazuje razvojne smetnje – poremećaj fine motorike, poremećaj govora, smanjenje kolornog vida, usporena akomodacija, ravna stopala… koje mogu da utiču na postignuća dece u školi. NTC program objašnjava na koji način ove smetnje utiču na ukupne kognitivne sposobnosti deteta. U pojedinim gradovima Srbije više od 50% dece uzrasta 6 godina ima neku razvojnu smetnju, a iz godine u godine sve je više dece sa takvim smetnjama, zbog čega je edukacija roditelja neophodna. Ceo program je nazvan po prvom delu programa IQ deteta – briga roditelja, jer su roditelji najvažnija karika u celom sistemu, a greške koje roditelji naprave do šeste, sedme godine nastaju iz neznanja ili često iz najbolje namere.
Drugi deo programa usmeren je na sposobnost učenja, gde se medicinskim argumetnima objašnjava kako dečji mozak radi, kada je najbolje vreme i kako da otpočne stimulacija kroz igru. Na taj način dete spremno dočekuje polazak u školu. Najvažniji segment ovog dela je objašnjenje da sistem reprodukcije predstavlja najniži oblik učenja, tako da ako želimo da deca postižu bolji uspeh u školi, moramo raditi na drugačiji način, koristeći nova saznanja iz neurofiziologije i pomoći detetu da uči u skladu za fiziologijom.
Treći deo programa odnosi se na upotrebno znanje, jer po rezultatima na međunarodnim testovima, deca iz Srbije postižu ispod prosečne rezultate, a činjenice koje inače znaju ne povezuju na dobar način. Posebnim načinom rada ovaj način razmišljanja može da se stimuliše već od četvrte godine, pa je potrebno početi sa primenom ovog dela programa već u krugu porodice, a kasnije nastaviti u vrtiću i školi.