Festival narodnih običaja „U aradačkom širokom polju“ više od decenije održavao se u Aradcu. Nažalost, epidemija korona virusa prekinula je ovu tradiciju, pa festival do ovog septembra nije organizovan. Organizatori kažu da su proteklog vikenda obnovili tradiciju i učesnike i goste festivala upoznali sa starim običajima. Cilj im je bio da, pre svega, deci prikažu kako su nekada izgledale nošnje, kako su organizovane svadbe, kako su devojke pravile perjane jastuke, kakve su se igre igrale…
Kao što i sam naziv kaže, na festivalu su prikazani stari narodni običaji u aradačkom širokom polju. Ovim su organizatori želeli da nastave tradiciju dugu više od decenije i da posle pet godina pauze omoguće posetiocima, pre svega, najmlađim da vide kako su njihovi preci nekada živeli i radili.
„Festival narodnih običaja „U aradačkom širokom polju“ je tradicionalan. Pre kovida se redovno održavao, ali onda smo zbog situacije morali da prekinemo tradiciju. Konačno, ovog septembra obnovili smo njegovo održavanje. O festivalu smo i knjigu izdali, a ranije su nam dolazili gosti iz Slovačke, Rumunije, Mađarske, Hrvatske, čak i iz Meksika“, kaže Erka Viljačik, predsednica organizacionog odbora Festivala narodnih običaja „U aradačkom širokom polju“.
„Ove godine na festivalu je održano 12 različitih izvođenja. Bili su tu folklorni ansambli, pevačke gurpe, solisti koji su poznati u slovačkoj kulturi. Iz Zrenjanina je bio KUD „Đerđef“, a od domaćina nastupali su srpski i slovački folklor. Imali smo goste iz Slovačke Republike iz Filjakova, kao i iz Padine, Kisača, Kovačice, Stare Pazove“, dodaje naša sagovornica.
Pre nastupa održan je defile od osnovne škole do slovačkog doma.
„Zanimljivo je to što smo iz Slovačke dobili jedan dokument, koji smo na festivalu prikazali. To je ustvari potvrda da se jedan objekat u svemiru zove po Aradcu. Naime, u opservatorijumu radi neko čiji su predci iz Aradca i on je u njihovu čast nebeskom objektu dao naziv po našem selu“, objašnjava Viljačik.
Program je trajao dva sata, nakon čega je održana igranka. Među učesnicima i gostima bili su najmlađi Arađani, omladinci i veterani.
„Ovim festivalom smo hteli da deci prikažemo naše stare običaje. Da mogu da vide kako je to nekada izgledalo. Nije dovoljno samo da se o tome priča, već je naša ideja bila da improvizacijom deci pokažemo stare nošnje, da čuju stare pesme, da vide kakve su nekada bile svadbe, kakve su bile maškarade, kako je izgledao svinjokolj, kako su se od perja pravili jastuci, da su to radile devojke, a momci su dolazili… Jer kada se nešto samo ispriča, to prođe i zaboravi se. A kada se vidi to ostaje duže u sećanju i može da se prepričava i prenosi s generacije na generaciju“, kaže naša sagovornica.
„Takođe, hteli smo da im pokažemo da su za različite prilike postojale različite nošnje. Tako ste imali nošnju za posao, za odlazak u crkvu, za svadbu… Te nošnje smo izvukli iz ormara od baka“, dodaje Viljačik.
Festival je otvorila predsednica nacionalnog saveta.
Fotografije ustupila Erka Viljačik