Dve nedelje nakon prve protestne vožnje upozorenja, poljoprivrednici su ponovo vozili gradom kako bi skrenuli pažnju nadležnih na težak položaj u kojem su se našli zbog sve većih cena nafte, đubriva, semena, ali i izuzetno niskih subvencija. Ovoga puta u koloni u Zrenjaninu je bilo stotinak traktora. Zahteve za rešavanje problema poljoprivrednih proizvođača podržava sve više paora i farmera u Srbiji.
Nešto više od nedelju dana nakon što su poljoprivrednici iz Banata i zapadne Srbije predali zahteve Vladi i predsedniku održan je i prvi sastanak.
„U sredu 23. februara smo imali sastanak sa premijerkom i ministrima poljoprivrede i finansija. Dobili smo obećanje da će biti ispunjen jedan od naših zahteva, a to je isplata zaostalih subvencija do 10. marta ove godine. Sve ostalo je znak pitanja i dogovor je da opet idemo na sastanak u petak 25. februara. Da nastavimo pregovore, da pokušamo da pronađemo neko rešenje. Budući da je neizvesno šta će biti sa ostalim ključnim zahtevima mi smo odlučili da danas, ipak, održimo protestnu vožnju upozorenja koju smo najavili. Prolećna setva ide, nemamo puno vremena i potrebna su nam hitna rešenja. U suprotnom ćemo imati pad proizvodnje i pad prinosa. Nećemo moći da primenimo punu agrotehniku“, kaže Dragan Kleut, predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata.
„Ovo je samo znak upozorenja za Vladu Srbije. Mi tražimo trajno, sistemsko rešenje. U Vladi kažu da su sada u tehničkom mandatu i da ne mogu da menjaju budžet, da ne mogu da rade rebalans do 10. oktobra. To je za nas neprihvatljivo, jer prolećna setva samo što nije i za nju je potrebno izaći sa nekim merama. U suprotnom ćemo i mi proizvođači imati problem, ali i država će imati problem što se tiče prehrambene sigurnosti“, dodaje naš sagovornik.
Šta poljoprivrednici traže?
Zahtevi poljoprivrednika:
1. Ukidanje akciza za evro dizel za registrovana poljoprivredna gazdinstva;
2. Subvencije 200€ po hektaru;
3. Redovna i brza isplata subvencija, isplata svih zaostalih neplaćenih subvencija i isplata svih budućih subvencija u roku od 45 do 60 dana od dana podnošenja zahteva;
4. Regulisanje uvoza smrznutog mesa iz inostranstva;
5. Regulisanje nekontrolisanog uvoza mleka u prahu.
„Sve više naših kolega nam pruža podršku. Tako su u jednočasovnoj protestnoj vožnji osim zrenjaninskih bili i poljoprivrednici iz Šapca, Srbobrana, Žitišta, Rače, Dolova, Itebeja, Blaca, Roćevića, Kovačice, Padine, Kragujevca, Kraljeva, Loznice, Svilajnca… Izvinjavam se ako nekog nisam pomenuo, jer se iz dosta mesta ljudi javilo da će izaći na proteste“, zaključuje na kraju razgovora Drana Kleut.