Predstavnici poljoprivrednika i resorna ministarka Jelena Tanasković su na današnjem sastanku razgovarali o ozbiljnom problemu koji muči ratare, a to je otkupna cena pšenice. Proizvođači kažu da je proizvodna cena hlebnog zrna ove godine 33,3 dinara po kiloramu zbog čega očekuju da otkupna cena neće biti ispod 35 dinara. Istovremeno, otkupljivači im nude cenu od 18 dinara po kilogramu.
Nova žetva, stara muka. Poljoprivrednici i otkupljivači ne mogu da se dogovore oko otkupne cene pšenice, zbog čega proizvođači u pomoć pozivaju državu.
„Imali smo sastanak sa ministarkom poljoprivrede na kojem smo tražili da cena pšenice bude 35 dinara po kilogramu. Naša proizvodna cena je 33,3 dinara po kilogramu. Ulog u jedan hektar pšenice je između 170.000 i 180.000 dinara. Kada se uzme da nam rodi 5 tona pšenice po hektaru, to izađe da nam je ulog 33,3 dinara po kilogramu. Otkupljivači nam nude cenu od 18 dinara po kilogramu, što nas stavlja u ogroman minus i u situaciju da smo pred bankrotom u proizvodnji pšenice“, kaže Vukašin Baćina, predstavnik poljoprivrednika iz Vojvodine.
„Ministarka je prihvatila to što smo joj predstavili, našu računicu. Uzela je to u razmatranje i u narednih nekoliko dana bi trebalo da nas obavesti šta država može da učini i kako da nam pomogne da prevaziđemo problem sa cenom pšenice. Mi očekujemo da novi sastanak bude sledeće nedelje. Jedno od mogućih rešenja koje mi vidimo jeste da država proveri otkupljivače kako rade i da nam koliko bude falilo po kilogramu, jer pšenica je berzanska roba, doplati kao što je to uradila prošle godine za suncokret. Žetva je polako već negde počela, ali očekujemo da ona u punom jeku krene od 10. jula“, dodaje naš sagovornik.
Sa sastanka i lepa ves o podsticajima koji će se dodeljivati od sledeće godine.
„Ministarka nas je na današnjem sastanku obavestila da od sledeće godine podsticaji po hektaru neće biti samo za 20 hektara po gazdinstvu, već za 100 i da će subvencije biti i za državno zemljište, što do sada nije bio slučaj“, navodi Baćina.