Palcem i kažiprstom jedne ruke držite spiner za središnji deo, a drugom rukom ga vrtite, vrtite, vrtite… – i tako u nedogled.
Ovo je način kako se koristi trenutno najpopularnija igračka na svetu, fidžet spiner. Globalna pomama za ovom igračkom nije zaobišla ni naš grad, pa tako na svakom koraku možete naići na klince koji vrte ovu spravicu.
Popularnost ovih malih gedžeta ogleda se i u tome što paralelno okupiraju i virtuelni prostor. Postoji već mnoštvo aplikacija putem kojih možete vrteti spiner na ekranu vašeg mobilnog telefona. Čak se i moćni Gugl uključio u priču, pa ako u prostor za pretraživanje upišete “spinner”, na ekranu će vam se pojaviti dobro poznata spravica kojom se možete igrati.
Spiner je predstavljen kao „sredstvo i saveznik u poboljšanju koncentracije“, te je tako navodno namenjen onima kojima je dijagnostikovan poremećaj pažnje, autizam ili anksioznost. Da li je to zaista tako?
– Da bi se dokazao uticaj bilo čega na koncentraciju, potrebna su veoma ozbiljna istraživanja koja zahtevaju praćenje dejstva kroz neko vreme. S obzirom da je ovo stvar trenutnog pomodarstva, izražavam sumnju da se iko ozbiljnije bavio uticajem takve spravice na dečiju koncentraciju i pažnju, kaže Jasna Hajder, psiholog u Osnovnoj školi „Servo Mihalj“.
– Obično kada se pojavi takav predmet, neki rekvizit koji je relativno jeftin, dosutupan svima i popularan je – deca iz čiste želje da pripadaju vršnjačkoj grupi, da se ne razlikuju od generacije, u stvari požele da imaju istu tu stvar, da je pokazuju, da se na neki način dokazuju u spretnosti. To je nešto što je prisutno u svim generacijama, s tim što je nekada ranije, neka druga sprava bila popularna, na primer klik-klak. Pažnja se ipak navežbava nizom metodološkoh postupaka koji se primenjuju u radu sa decom, a time se bave psiholozi i defektolozi, kaže naša sagovornica.
Da li vi mate osećaj da vam spiner pomaže ili ga „vrtite“ samo zbog zabave?