Manifestacija „Noć istraživača“, koja se bavi popularizacijom nauke, održana je deveti put u Zrenjaninu. U okviru manifestacije je bilo 49 radionica, i učestvovalo je 11 osnovnih, tri srednje i obe visoko školske ustanove. Centralna tema manifestacije je bila „Globalna konekcija“. Veliki broj radionica je bio posvećen tehnologijama budućnosti i robotima.
3D štampač
U “ Startit“ centru, deca su mogla da se upoznaju sa upravljanjem robotima, pomoću aplikacije na telefonu, kao i sa radom 3D štampača.
“ U okviru današnje radionice smo uključili 3d štampač, kako bi učesnici imali priliku da vide, na koji način funkcioniše. Kao primer za izradu smo uzeli stalak za nakit u obliku ruke. Potrebno je otprilike pet do šest sati za izradu ovog predmeta. Pre upotrebe, u štampač se ubacuje program, koji je predviđen za određeni predmet, koji on štampa pomoću filamenta, koji se putem cevčica ubacuje. Štampač može da snima, i da napravi bilo šta, potrebno je samo da se pronađe šema. Vreme izrade nekog predmeta zavisi od brzine štampača, i predviđenih detalja. Za ovu stolicu, koja podseća na tron, bilo mu je potrbno dva dana. Bilo je puno detalja, na koje je trebalo obratiti pažnju. Tokom štampanja predmeta, štampač oko sebe postavlja pomoćne detalje, koji se nakon izrade otklanjaju. Mogu se koristiti dva filamenta istovremeno, i u različitim bojama. Na početku su štampali slona, kome su noge bile boje, a telo sivo, i imao je pokretljive noge. Deca su izuzetno zainteresovana za štampač, i za njegove mogućnosti.“- istakla je kordinatorka radionice Milica Milojkov
Zanimljiva matematika
„Mi večeras hoćemo da pokažemo da matematika može biti zanimljiva, a ne samo nauka iz koje dobijamo loše ocene. Matematika može da bude lepa i zabavna, i da učini da lakše razumemo sve. U matematici postoje načini, koji mogu da nam olakšaju učenje. Mi smo to večeras prikazali kroz nekoliko primera. Izračunavali smo broj nečijih godina, iako ne znamo koliko ih ima. Ukazivali smo na rešavanje pojedinih zadataka, kroz zagonetke. Geometriju smo vežbali kroz tangrame. Pokazivali smo im trikove, povezane sa matematikom. Trudili smo se pre svega da sve zabavimo, a da ih kroz zabavu i nešto naučimo. Većina njih se na kraju složila sa nama, da je matematika zanimljiva.“ – naglasio je učenik VI-og razreda Marko Simić
Roboti igraju fudbal i recikliraju
Na jednoj od radionica, improvizovano mini fudbalsko igralište. Fudbal igraju dva robota.
„Ovo je mini teren za fudbal. Fudbal igraju dva robota sa lopticom za stoni tenis. Robotima upravljaju deca uz pomoć aplikacija na mobilnom telefonu. Roboti su dobijeni putem donacije, a deca su ih u školi sklapala i ukrasila. Pored fudbala roboti mogu i da recikliraju. Oni sakupljaju otpad, i odnose ga u reciklažni centar. Mogu imati i funkciju sakupljača otpada. Iz ugla tehnike i tehnologije, slažem se da je moguće da roboti preuzmu deo posla, ali ipak uz kontrolu ljudi.“ – izjavio je nastavnik tehnike i tehnologije Mladen Lakatuš
Pametna kuća
Prototip pametne kuće prikazuje, koje je sve funkcije moguće obavljati uz pomoć daljinskog upravljanja. I ovu funkciju je moguće obavljati, putem aplikacije na mobilnom telefonu. Prati se nekoliko senzora, koji su postavljeni u kući. Postoji senzor pokreta, senzor temperature, senzor osvetljenosti, automatska vrata.
„Pitaj Ajnštajna“
Tematika štanda „Pitajmo Ajnštajna“, ukazuje na tvrdnje poznatog naučnika o povezanosti nauke i religije.
„Ajnštajn je želeo da kaže, kako su nauka i religija povezane, i da nisu suprotstavljene. Nauka bi bez religije bila sakata i slepa, tvrdio je Ajnštajn.“
Učenici su u prilog ove teorije, doneli maketu unutrašnjeg i spoljašnjeg dela crkve, objašnjavajući kako bez nauke ne bi bilo moguće projektovati. Takođe su na ekranu laptopa prikazivali kompjuterske projekcije crkve, i moguće modifikacije.
Sve prisutne je dodatno obradovao nastup Milana Inića, poznatijeg kao “Jaserštajn”.