Poslednjeg martovskog dana ove godine u Melencima je održan osmi Pčela fest. Na ovogodišnjoj manifestaciji posvećenoj pčelarenju okupio se rekordan broj izlagača i posetilaca. Osim pčelara iz okruženja, prvi put organizovano su na Pčela fest došle njihove kolege iz Bujanovca i Trgovišta. Gostiju je bilo i iz inostranstva, pre svega, iz Mađarske, Rumunije, Severne Makedonije.
Na ovogodišnjem Pčela festu broj izlagača, kao i posetilaca premašio je očekivanja organizatora.
„Mislim da smo u ovoj regiji ostali jedini sa ovakvom manifestacijom tj. malo ozbiljnijim sajmom pčelarstva. Imali smo goste iz zemlje i inostranstva. Iako je u nedelju bio katolički Uskrs, imali smo goste iz Mađarske, a tradicionalno dočekali smo i goste iz Rumunije, Severne Makedonije. Ovoga puta organizovano su nam došli pčelari iz Bujanovca i Trgovišta, a sa njima je bio i doktor veterine i profesor iz Prištine. Interesantna je bila priča o tome kako se na Kosovu pčelari i kolike su cene meda, uz mogućnost da se naši pčelari povežu sa tamošnjim“, kaže Branislav Mijatov, predsednik Društva pčelara „Rusanda“ Melenci.
„Postoji plan za međuregionalnu saradnju. Ideja je da dve zemlje iz Evorpske unije, Rumunija i Mađarska, budu nosioci projekta, a da dve zemlje kandidati – Srbija i Severna Makedonija zajedno sa njima konkurišu za sredstva za ruralni razvoj, stočarstvo, pčelarstvo… Mislim da Pčela fest sada već prevazilazi naše okvire, kapacitete i mogućnosti, pa nam je potrebna logistička podrška lokalne samouprave, jer ovaj sajam nije samo interes Melenaca, već i grada Zrenjanina“, dodaje naš sagovornik.
Zainteresovni pčelari mogli su da čuju predavanja o urbanom pčelarenju, kao i o zaštiti pčela od bolesti.
„Nakon tradicionalnog osveštenja i rezanja kolača u centru, usledelo je takmičenje u žičenju ramova, na kojem su učestvovala i deca. Najlepši deo manifestacije, svakako, je bila priredba koju su nam pripremili naši najmlađi sugrađani. Mislim da je učestvovalo između 120 i 130-oro dece. Moram da istaknem da imamo izuzetnu saradnju sa školom u selu. Pre nekoliko dana organizovali smo tamošnjim prvacima medni doručak. Na kraju smo imali druženje i ručak“, kaže Mijatov.
Pčela fest ostavio snažan utisak na goste sa juga zemlje
Gosti iz Bujanovca i Trgovišta su prezadovoljni načinom na koji su dočekani u Melencima.
„Zaista ne mogu da opišem kako nam je bilo. Izuzetno lepe utiske nosimo iz Melenaca. Ljudi su dobri, gostoprimivi. I to je za svaku pohvalu. Siguran sam da ćemo da uspostaviti saradnju. Mi sarađujemo sa pčelarima iz Trgovišta, pa postoji šansa da napravimo i trojni dogovor“, kaže Zarije Mitić, predsednik Udruženja pčelara Polen 2012 iz Bujanovca.
„Budući da potičemo iz multietničke sredine mi imamo članove i Srbe i Albance. Mogu da kažem da su svi prezadovoljni i oduševljeni gostoprimstvom. Sa nama je išao i profesor iz Prištine i on je posebno oduševljen i dočekom i organizacijom sajma. Pozvali smo članove melenačkog društva da budu naši gosti. Već krajem jula ili početkom avgusta imaćemo Dane meda, a naravno i sledeće godine u martu kada budemo organizovali sajam koji nosi naziv Pčela ne poznaje granice. Uvek imamo oko 50-ak štandova pčelarske opreme i pčelarskih proizvoda, a poseti nas više od 1.000 ljudi. Sarađujemo sa udruženjima iz Makedonije i to iz Skoplja i Kumanova. Mi pčelari moramo da delimo znanja, iskustva, umeća i da brišemo granice“, ističe naš sagovornik.
Objašnajva da dva udruženja povezuju mnoge sličnosti.
„Ovo je sada bio osmi Pčela fest, a mi smo početkom marta imali osmi sajam pčelarstva u Bujanovcu. Obe manifestacije se održavaju u martu, jedna na početku, druga na kraju meseca. Društvo pčelara iz Melenaca je preregistrovano 2012. godine i naše udruženje je iste godine preregistrovano“, zaključuje na kraju razgovora Mitić uz uverenje da će pčelari iz Melenaca i Bujanovca ubuduće mnogo sarađivati.
Fotografije ustupilo Društvo pčelara „Rusanda“ Melenci