Zgrada je izgrađena na šipovima, jer se ranije na tom prostoru nalazilo korito rukavca Begeja. Ne zna se ko ju je podigao ali se zna da je u jednom periodu u 19. veku, bila u vlasništvu dr Pavla Demka. U 19. veku u zgradi se nalazio hotel „Pešta”, a u hotelskoj sobi broj 6, 1872. godine počeo je sa radom prvi nedeljni list „Torontal”.

Rekonstrukcija 1920. godine
Zgrada je rekonstruisana u akademskom maniru po projektu jedanog od najznačajnijih srpskih arhitekata – Dragiše Brašovana, u periodu dok je radio kao gradski arhitekta u Velikom Bečkereku (1919-1920). Nakon završenih radova na rekonstrukciji, u zgradi je počela sa radom Srpska zadružna banka.
Zgrada je nakon rekonstrukcije dobila potpuno drugačiju fasadu i enterijer. Pored raskošne fasade, koja obiluje dekorativnom plastikom iz repertoara klasicizma (pilastri sa kanelurama i jonskim kapitelima, arhitravne natprozorske grede sa dentikulama, girlande, glave merkura sa rogovima izobilja, akantusovo lišće, centralni trougaoni timpanon na rizalitu), zgrada ima raskošno obrađen enterijer prizemlja; glavni ulazni hodnik i dve šalter sale koje se nalaze u prostorijama prizemlja okrenutim ka Ulici kralja Petra.
Skoro celokupnu površinu zida jedne prostorije, zauzela je zidna slika sa alegorijskom predstavom „Bogatstvo Jugoslavije”, ruskog slikara imigranta – Aleksandra Lažečnikova iz 1921. godine.
Dragiša Brašovan je pored angažmana na rekonstrukciji ove građevine, radio i na rekonstrukciji stambene kuće ondašnjeg Velikog župana Torontalske županije – dr Slavka Županskog, (Ul. Svetosavska br.4) i enterijera Pozorišta. Izvedeni projekti su mu Sokolski dom (Ul. Obala Sonje Marinković br.1/2) i vila dr Zoltana Perišića na obali Begeja, koja je porušena šezdesetih godina 20. veka.





ENTERIJER




alegorijska tema „Bogatstvo Jugoslavije”
Literatura:
Dokumentacija Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin.
А. Stаnојlоvić, Pеtrоvgrаd, Pеtrоvgrаd 1938
J. Knežević, Ruska umetnost u srednjem Banatu, Zrenjanin 1995
izvor: www.zrenjaninheritage.com