Organizacija gluvih i nagluvih lica retko se pominje u medijima i javnosti. Malo je poznato koliko je građana koji zbog urođenog ili stečenog invaliditeta, koriste glasovni jezik za komunikaciju. Kao i druge organizacije u gradu, i ova se suočava sa izazovima i problemima. Nedostatak novca je jedan od problema čija se sudbina u budućnosti ne zna.
„Organizacija gluvih i nagluvih Zrenjanin (OGN) osnovana je 20. marta 1949. godine u Vojvodini. Organizacija gluvih i nagluvih Zrenjanin je međuopštinska organizacija koja osim Zrenjanina obuhvata i opštine Novi Bečej, Sečanj, Žitište i Novu Crnju. Ima veliki broj članova koji se svakodnevno okupljaju u prostorijama „Organizacije gluvih i nagluvih Zrenjanin“. Organizacija učestvuje u skoro svim kulturnim, sportskim i drugim dešavanjima SGN Srbije i Vojvodine. Rad udruženja se odvija na osnovu Statuta. Skupštine se održavaju redovno svake godine. Organ upravljanja je Izvršni odbor koji broji pet članova. U evidenciji na području rada OGN Zrenjanin je oko 100 lica koja za komunikaciju koriste znakovni jezik, tzv. gluva lica, dok je broj nagluvih lica, koja iz raznovrsnih razloga gravitiraju udruženju, oko četiri puta veći“, kažu u ovoj Organizaciji.
Nedostatak novca i izazovi
„Kao i sva udruženja slušno-oštećenih lica, OGN Zrenjanin je nezadovoljna statusom koji ima od 2011. godine, od kad više nije budžetski korisnik. Ipak, to nije krivica naše lokalne uprave, odnosno Grada Zrenjanina, sa kojom imamo odlične odnose i saradnju. Oni su decenijama finansirali nadoknade za rad zaposlenih u OGN Zrenjanin i mnoštvo raznovrsnih aktivnosti. Uz Grad Zrenjanin, glavni finansijer aktivnosti OGN Zrenjanin je Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike“, pojašnjavaju u Organizaciji.
Dodaju i da se „članovi udruženja bore sa mnogim izazovima kao što su pronalaženje posla, odlazak lekaru, ili odlazak u banku, što je otežano usled jezičke barijere. Oni moraju da imaju prevodioca za znakovni jezik. Mi imamo podršku grada, ali ta sredstva nisu dovoljna da bismo imali zaposlene, te nam to predstavlja problem“.
Aktivnosti
Već nekoliko decenija OGN Zrenjanin je zakupac prostorija u ulici Brigadira Ristića 12. U tom prostoru postoji zajednička prostorija, kancelarija, kuhanja i toalet. U zajedničkoj prostoriji za članstvo imamo nekoliko računara povezanih na internet i nekoliko televizora. OGN Zrenjanin razne tehničke uređaje (kamere, foto-aparat, električni pikado itd ).
Trenutno, od aktivnosti najvažniji je Prevodilački servis, kojim se omogućuje vitalno uključivanje članstva u građanski život i uklanja komunikaciona barijera. Prevodilac OGN Zrenjanin, prevodi znakovnim jezikom i time pruža usluge članstvu u oblastima zdravstva, komunikacije sa lokalnom upravom, pri zapošljavanju, korišćenju javnih servisa itd.
„Od kulturnih aktivnosti ističemo dramsko-pantomimsku sekciju OGN Zrenjanin, koja je u nekoliko minulih godina ostvarila zapažene rezultate na Festivalima KUD gluvih i nagluvih Srbije – prvo mesto u Zrenjaninu 2015. godine, treće mesto u Velikoj Plani 2016 godine, prvo mesto u Čačku 2018. godine i prvo mesto u Beogradu 2021. godine. Pohvalno je takođe što je Zrenjaninski muzej u saradnji sa nama preveo na znakovni jezik svoju stalnu postavku, a sam prevod svaki član može da vidi klikom na tabeletu.
OGN Zrenjanin je osnovala kao posebno pravno lice Sportski klub gluvih Banat Zrenjanin. Najviše zainteresovanih se bavi kuglanjem, pecanjem, pikadom, stonim-tenisom, streljaštvom, ponekad malim fudbalom i rukometom. Članstvu je omogućeno besplatno korišćenje otvorenog bazena.
Prostorije udruženja krasi mnošttvo pehara, koje svedoči o istorijatu i uspesima našeg udruženja“, dodaju u Organizaciji na kraju.