Počev od školske 2023/2024. godine u OŠ “Đura Jakšić” predviđeno je formiranje jednog odeljenja prvog razreda po modelu celodnevne nastave. Šta znači celodnevna nastava, kako se sprovodi i jesu li roditelji zainteresovani da upišu decu po ovom modelu pitali smo Maju Almažan, direktorku OŠ “Đura Jakšić”.
Šta podrazumeva program celodnevne nastave?
Ova vrsta nastave podrazumeva kombinaciju nastave i slobodnih aktivnosti.
Kako ste došli na ideju da ovaj program uvedete u školu?
Na ideju smo došli na inicijativu roditelja koji rade i ne stižu da provode kvalitetno vreme sa svojom decom zbog svih obaveza.
Kome je program celodnevne nastave namenjen?
Celodnevna nastava je namenjena đacima od 1-4. razreda.
Kako izgleda nastava po ovom programu?
Dan u celodnevnoj nastavi podrazumeva dolazak u učionicu između 7 i 7:50 kada se pripremaju udžebnici za časove. Prvi blok nastave traje od 8 do 11:40, s tim da je užina u 9:35. Slobodne aktivnosti su do 13:40, a ručak između 11:45 i 12:45. Drugi blok nastave je od 13:45. U 15:15 učitelji izvode svoje odeljenje i roditelji preuzimaju decu. Mogućnost ranijeg izlaska postoji samo u retkim i opravdanim slučajevima. Dakle, u 15:15 se nastava završava, a učiteljica dežura do 16:30 dok roditelj ne dođe po dete.
Školske torbe učenici donose ponedeljkom, a vraćaju ih kući tek petkom popodne. Poželjno je da roditelji vikendom zajedno sa decom prelistaju sveske i radne udžbenike i upoznaju se sa gradivom koje su učenici savladali u toku pet radnih dana. U tom odeljenju bi radila dva učitelja, raspoređena po smenama. Učenici u celodnevnoj nastavi imaju redovan raspored časova, s tim da imaju i vreme predviđeno za uvežbavanje naučenog gradiva na časovima samostalnog rada (SR) i aktivno slobodno vreme (ASV). Raspored časova se pravi tako da učenici ne osete veliko opterećenje u toku dana. Tokom boravka u školi, učenici završavaju i domaće zadatke. Kroz timski rad učitelja, deci je omogućeno obrazovanje, ishrana, igra i druženje sa vršnjacima.
Kako su organizovane slobodne aktivnosti dece?
Sve se realizuje po planu i programu. Učiteljice procenjuju kako je najbolje iskoristiti vreme – boravak u dvorištu, fizičke aktivnosti, kreativne radionice, pripremanje predstava, hor…
Da li roditelji plaćaju nešto za ovaj program?
Da. Roditelji imaju obavezu plaćanja ručka i užine, isto kao i produženi boravak.
Koje su prednosti ovog programa u odnosu na klasičnu nastavu?
Deca su samostalnija, brinu o svojim stvarima, higijeni, samostalno se pripremaju za početak časa jer su im knjige u ormariću. Dakle razvijaju socijalne veštine. Takođe, pošto su jedna homogena grupa, okrenuti su jedni ka drugima, pomažu se, rade domaći zajedno – vršnjačka edukacija. Roditelji su rasterećeni što se tiče škole, ne treba da brinu o domaćim zadacima.
Koliko dece planirate da upišete ove godine i koliko roditelja budućih prvaka se opredelilo za ovaj vid nastave?
Nadamo se da ćemo imati ukupno tri odeljenja, kao i svake godine. Za sada se prijavilo 24 prvaka za celodnevnu nastavu.
Da li u ovaj program mogu da se upišu samo deca sa teritorije MZ kojoj škola pripada ili mogu i iz drugih delova grada?
Dobrodošla su sva deca, i iz drugih delova grada.
Kako će biti uređen prostor u kojem će deca učiti i boraviti celoga dana?
Taj prostor će imati dve prostorije. Jedna je klasična učionica, a druga će biti prostor za omor i ostale aktivnosti.
Šta roditelji očekuju od celodnevne nastave
Roditelji budućeg prvaka koji su zainteresovani za celodnevnu nastavu kažu da im takav model rada odgovara, budući da bi dete svakako morali da ostavljaju u produženi boravak.
“Za program celodnevne nastave smo saznali na prvom roditeljskom sastanku i kada smo se raspitivali o upisu u ovu školu. Pošto živimo u blizini, školu smo sa detetom posetili pre samog upisa i testiranja da se upoznamo sa kolektivom. Odmah nam se dopala ideja o celodnevnoj nastavi. Kada nam je predstavljen način na koji će se raditi sa decom odlučili smo se da umesto uobičajene nastave i korišćenja dnevnog boravka za koje imamo potrebe dete upišemo na celodnevnu nastavu. Predstavljene su nam prednosti ovakvog rada, kao i način na koji će se izvoditi nastava, a koje po našem mišljenju odgovara potrebama dece. Očekujemo da će dete uz pomoć učitelja i planiranih aktivnosti lakše savladati gradivo, kao i da će neopterećeno moći da provodi slobodno vreme. Verujemo da će kroz celodnevnu nastavu vreme provedeno u školi biti iskorišćeno na kvalitetan način”, ističe roditelj budućeg prvaka.
Fotografije ustupila Maja Almažan