Broj požara na otvorenom u Srednjem Banatu od početka godine veći je čak dva i po puta u odnosu na isti period prošle godine, kaže Branislav Milosavljević, komandant Vatrogasno spasilačkog bataljona u Zrenjaninu. Zbog toga apeluje na građane da budu odgovorni i oprezni prilikom upotrebe otvorenog plamena. Ukoliko do požara, ipak, dođe neophodno je što pre obavestiti vatrogasnu službu na broj telefona 193.
Neuobičajeno visoke temperature koje imamo u prethodnom periodu, a koje su praćene manjkom padavina svakako pogoduju nastanku i razvoju požara na otvorenom. Iz Vatrogasno spasilačkog bataljona u Zrenjaninu apeluju na građane da budu obazrivi prilikom upotrebe otvorenog plamena.
“Od početka godine imali smo zaista mnogo požara na otvorenom, čak dva i po puta više nego u istom periodu prošle godine. Naime, od 1. janurara do 10. aprila 2023. bilo je 44 požara na otvorenom, a ove godine čak 110. U najvećem broju slučajeva uzrok požara na otvorenom su ljudski nehat i nepažnja”, upozorava Branislav Milosavljević, komandant Vatrogasno spasilačkog bataljona u Zrenjaninu.
“Veoma toplo i suvo vreme koje imamo pogoduje nastanku i razvoju požara na otvorenom. Oni se veoma brzo šire i mogu zahvatiti velike površine. Budući da predstavljaju realnu opasnost za živote i zdravlje građana, kao i da mogu da prouzrokuju velike materijalne štete apelujem na sve da budu odgovorni, poštuju zakon i budu veoma oprezni prilikom upotrebe otvorenog plamena. Ukoliko primete požar odmah o tome treba da obaveste vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj telefona 193”, dodaje naš sagovornik.
Iz Sektora za vanredne situacije su ranije najavili da će zajedno sa pripadnicima MUP-a i nadležnim inspekcijskim službama republičkog i lokalnog nivoa, pojačati nadzor i obilazak terena radi pronalaženja neodgovornih građana koji ne poštuju zakonske odredbe. Procesuiranje neodgovornih je veoma važno kako bi se smanjio broj požara na otvorenom prostoru i povećala bezbednosti građana.
Milosavljević podseća da je Zakonom o zaštiti od požara i drugim zakonima zabranjeno spaljivanje trave i niskog rastinja na otvorenom prostoru, ostataka strnih useva, spaljivanje smeća, kao i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume.
“Za nepoštovanje ovih zakonskih odredbi zaprećene su i propisane novčane kazne. Kazne za fizička lica kreću se od 10.000 do 50.000 dinara, a za pravna od 300.000 do 1.000.000 dinara”, zaključuje na kraju razgovora naš sagovornik.
Fotografije ustupio Branislav Milosavljević