Sve republičke administrativne takse poskupljuju od 1. juna za 2,9 odsto, saznaje “Blic”.
Kako je tom listu rečeno u Vladi, u pitanju je redovno godišnje usklađivanje iznosa republičkih taksi sa rastom cena na malo u prethodnoj godini. Kako inflacija nije bila visoka, tako ni iznosi republičkih taksi koje, po raznim osnovama, plaćaju građani i privreda Srbije nisu značajnije uvećani.
– Treba povesti računa da se o promenama pojedinih iznosa, građani i privreda obaveste na vreme, kako ne bi dolazili u situaciju da, zbog pogrešno uplaćenog iznosa, neki poslove odlože, objašnjavaju u Nemanjinoj 11.
Raspon taksi koje se plaćaju državi ide od 100 do čak 750.000 dinara. Rekordni namet plaćaju oni koji se bave proizvodnjom eksplozivnih materija, za šta je potrebna saglasnot protivpožarnih službi koje košta gotovo 750.000 dinara. Sličan iznos, od oko 740.000 dinara moraju za odobrenje proizvodnje da plate duvandžije.
Pored toga, i građani i privreda, osim ove republičke administrativne takse plaćaju i druge naknade kako bi obezbedili lična dokumenta, dozvole, potvrde…
U Srbiji se za vozačku dozvolu plaćaju tri vrste taksi, oko 21 evro, koliko košta i u Sloveniji. Za to isto, u Makedoniji građani plaćaju osam era, a u Crnoj Gori oko 15. Izdavanje vozačke dozvole najskuplje u regionu plaćaju u Hrvatskoj, oko 25 evra.
NALED je do sada evidentirao 384 neporeska nameta, od toga 247 parafiskalnih, za koje privreda ne dobija nikakvu uslugu.
Izvor: Blic.rs/G. Bulatović