Širom Srbije danas se obeležava Dan vojnih veterana, ustanovljen u znak sećanja na 4. decembar 1912. godine, kada su učesnici tek završenog Prvog balkanskog rata, njih oko 400 hiljada pripadnika Vojske Kraljevine Srbije, dobili tadašnje veteransko zvanje “stari ratnik“, današnjim jezikom “veteran”. U Republici Srbiji Dan vojnih veterana ustanovljen je 2015. godine i od tada se obeležava svake godine, u organizaciji svih jedinica i ustanova Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Tradicionalno, ovaj dan se u Zrenjaninu obeležava svečanim prijemom u Gradskoj kući za predstavnike udruženja i organizacija vojnih invalida, penzionera, veterana, rezervnih vojnih starešina i članove porodica palih boraca, kao i odavanjem počasti ispred spomenika stradalim u ratnim sukobima na teritoriji nekadašnje Jugoslavije, od 1991-99. godine.
Minutom ćutanja odata je počast svim poginulim u otadžbinskim ratovima koje je Srbija vodila.
U ceremoniji polaganja venaca na spomen-obeležje učestvovale su delegacije Banatske brigade – Komande garnizona Zrenjanin, koju je predvodio potpukovnik Branislav Ignjatović, Grada Zrenjanina, u kojoj su bili zamenik gradonačelnika Saša Santovac i pomoćnice gradonačelnika Snežana Vučurević i Marija Damjanović, kao i delegacije Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata, Organizacije rezervnih vojnih starešina Zrenjanin, vojnih penzionera, Udruženja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca grada Zrenjanina, Udruženja ratnih vojnih invalida grada Zrenjanina, članovi porodica poginulih boraca i delegacija Gradskog odbora SNS Zrenjanin.
U ime Grada Zrenjanina, gradonačelnika Sima Salapure i u svoje lično ime, povodom Dana veterana obratio se zamenik gradonačelnika Saša Santovac i čestitao aktivnim veteranima njihov dan. Istakao je da polaganje venaca na spomen-obeležje i ovakvo okupljanje svake godine jesu čin simbolike, ali da jasno pokazuju opredeljenje Grada Zrenjanina da poginule ne smeju nikada zaboraviti, ni sadašnja, ni generacije koje će doći.
– Grad Zrenjanin pokušava da vojnim veteranima i porodicama poginulih pomogne na različite načine, svesni smo da je uvek potrebno više, da sredstva nikada nisu dovoljna za sve potrebe, ali se trudimo da ona svake godine budu veća i da možemo da realizujemo više projekata. Obeležavanjem Dana vojnih veterana i na ovaj način pokazujemo odnos države prema njima, da aktivni veterani i učesnici ratnih sukoba, kao i vojni invalidi, imaju adekvatan status i odgovarajuću pomoć države i lokalne samouprave – kazao je između ostalog Santovac.
U ime Banatske brigade Vojske Srbije obratio se potpukovnik Branislav Ignjatović, načelnik Odseka za operativne poslove i obuku. Podsetio je na istorijske činjenice koje su opredelile da baš 4. decembar bude ustanovljen kao Dan vojnih veterana i dodao da je izborom ovog datuma obezbeđen kontinuitet sa veteranima iz 1912. godine, kada je Kraljevina Srbija angažovala 12 odsto svog stanovništva u ratu.
– Vojska je na ovim prostorima uvek bila sinonim za slobodu, nažalost cena slobode je često veoma skupo plaćana, ali moram istaći da nijedna žrtva za slobodu otadžbine nije uzaludna. Štaviše, ona je dokaz date zakletve narodu i otadžbini i uverenja da je ona osnov napretka i bolje budućnosti. Vojska Srbije nije i nikada neće zaboraviti svoje pripadnike koji su poginuli, koji su ranjeni ili na bilo koji drugi način dali doprinos za slobodu otadžbine – poručio je potpukovnik Ignjatović na današnjoj ceremoniji.
Izvor: Grad zrenjanin