I love Zrenjanin portal
  • Vesti
  • Video
  • Sport
  • Kultura
  • Posao
  • Marketing
  • Poljoprivreda
  • Noćni život
  • Najave
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Vesti
  • Video
  • Sport
  • Kultura
  • Posao
  • Marketing
  • Poljoprivreda
  • Noćni život
  • Najave
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
I love Zrenjanin portal
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Vesti
  • Video
  • Sport
  • Kultura
  • Posao
  • Marketing
  • Poljoprivreda
  • Noćni život
  • Najave
Big
Početna Poslednje vesti Zrenjanin Drugi pišu

Novinarska udruženja Gradu Zrenjaninu: „Stop favorizovanju medija“

12.08.2015.
Kategorija: Drugi pišu, Poslednje vesti Zrenjanin
Vreme čitanja: 2 min.
Ultra Caffe

Koalicija novinarskih i medijskih udruženja koju čine UNS, NUNS, NDNV, ANEM i Lokal pres zatražila je od zrenjaninskih vlasti da učešće na konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja ne ograničava na elektronske medije sa sedištem u Zrenjaninu, jer favorizovanje nekih medija predstavlja direktno kršenje zakona.

2182065-Gradska_kuca_Zrenjanin

Koalicija je zatražila od zrenjaninskih vlasti da konkurs za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja uskladi sa Zakonom o javnom informisanju i medijima i Pravilnikom o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja.

Koalicija navodi da je Grad Zrenjanin raspisao Javni poziv za učešće na konkursu za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja putem elektronskih medija u kome je pravo učešća, suprotno Zakonu o javnom informisanju i medijima, ograničio samo na elektronske medije i to one koji imaju sedište na teritoriji Grada Zrenjanina i čiji je program dostupan na teritoriji Grada u prethodnih 25 godina.

PerSu marketi

– Pored toga, javni interes u oblasti javnog informisanja vezan je za praćenje aktivnosti organa lokalne vlasti, što je pogrešna percepcija javnog interesa, a kriterijumi za dodelu sredstava su postavljeni diskriminatorno budući da favorizuju medije koji su imali informativne emisije u trajanju od 60 minuta i koji su uživo prenosili sednice lokalne skupštine, navodi Koalicija.

Koalicija ukazuje da je medijsko praćenje aktivnosti lokalne samouprave samo jedan zanemarljivi segment javnog interesa, i da se on ako služi isključivoj promociji lokalnih vlasti, uopšte ne može podvesti pod javni interes.

– Podsećamo da prenosi aktivnosti lokalnih vlasti, pa i lokalne skupštine nisu obaveza medija, a da se javni interes u oblasti javnog informisanja ogleda u proizvodnji medijskih sadržaja koji omogućavaju građanima pravovremeno, objektivno i nepristrasno informisanje o svim bitnim aspektima života u lokalnoj sredini, dodaje se u saopštenju.

Konkurs je u velikoj meri „podešen“ da „javni interes“ ostvari tako što će omogućiti tačno određenom mediju da prenosi aktivnosti lokalne vlasti.

To je, kako dodaju, naročito evidentno u tome što konkurs traži elektronski medij, koji je registrovan u Zrenjaninu 25 godina i koji je do sada imao 60 minuta vesti svakodnevno i direktno prenosio „dešavanja o aktivnostima čiji su organizatori Skupština grada Zrenjanina i Gradsko veće grada Zrenjanina“.

– Favorizovanje određenih medija na štetu drugih predstavlja direktno kršenje odredba citiranih članova Zakona, navodi Koalicija i dodaje da je o svim nepravilnostima konkursa obavestila i lokalnu vlast u Zrenjaninu i očekuje od nje da konkurs uskladi sa propisima.

Koalicija novinarskih i medijskih udruženja koju čine Udruženje novinara Srbije UNS, Nezavisno udruženje novinara Srbije NUNS, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, NDNV, Asocijacija nezavisnih medija ANEM i Lokal pres će nakon monitoringa sprovedenih konkursa za projektno sufinansiranje medijskog sadržaja obavestiti Ministarstvo kulture i informisanja o svim uočenim nepravilnostima.

Izvor: Beta

Tagovi finansiranjekonkursmedijipropisi
PodeljenoTweetPošalji

Slične Vesti

navodnjavanje Custom e1501613482588
Poljoprivreda vesti

Objavljen konkurs za raspodelu sredstava za izvođenje radova na zaštiti, uređenju i korišćenju poljoprivrednog zemljišta u 2025.

15.07.2025.
86
naslovna nagrada đura jakšić
Kultura

Konkurs za književnu nagradu „Đura Jakšić“

06.03.2025.
93
Naredna vest
total

"Gomex Total" od subote neće raditi

Bazen kupaci e1436738371779

Važno: Prihod od ulaznica na bazenu za lečenje plivačice

maksimovic gradnja
Univer
Tišma Zrenjanin
BMT lux
Mlekoprodukt
Omega profeks
AudioVox
Ceca star
Alenik
New age
SK mobile
I love Zrenjanin portal

© 2022 Sva prava zadržava - Portal I Love Zrenjanin

Navigacija

  • Mapa sajta
  • Redakcija
  • Uslovi korišćenja
  • Kontakt
  • Taksi prevoz Zrenjanin
  • Red Vožnje Zrenjanin autobusa
  • Važni Telefoni
  • Poznati Zrenjaninci
  • Naslovi.net

Pratite nas na mrežama

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Vesti
  • Video
  • Sport
  • Kultura
  • Posao
  • Marketing
  • Poljoprivreda
  • Noćni život
  • Najave

© 2022 Sva prava zadržava - Portal I Love Zrenjanin