Projekat „For unique new education design“, koji se sprovodi u predškolskim ustanovama, je trunutno u drugoj fazi realizacije. Pored školovanja vaspitačica, trenutno je u procesu snimanje radionica, a dobili su i savremena didaktička sredstva, uz pomoću kojih su unapredili kvalitet rada.
„Trenutno je u toku snimanje radionica, snimili smo 18 od ukupno 70, i sve je u najboljem redu. Imamo sjajnu saradnju sa Visokom školom za obrazovanje iz Vršca, koja vrši svoj mentorski rad. Počeli smo sa primenom novih didaktičkih sredstava, koje smo nabavili. Uspeli smo da u periodu od 6 meseci pokupimo svu opremu, i da obezbedimo metodičarima. Oni su sada u razvoju radionica, i kao što sam napomenuo, snimanju istih, i verujem da su iskustva pozitivna, kako njihova, tako i iskustva dece“, istakao je koordinator projekta Željko Cvijanović.
Sedam vaspitačica iz 4 zrenjaninska vrtića, zadužene su za sprovođenje nastave uz pomoć novih sredstava, a i ostale kolegiinice se rado priključuju.
Unapređenje za razvoj govora i biologiju u vrtiću „Cvrčak“
Dušanka Kiprovski i Marija Bakić iz vrtića „Cvrčak“, odlučile su se za biologiju i oblast razvoja govora.
„U sklopu projekta smo dobili nova didaktička sredstva, kao i materijale, koje koristimo. Deca su veoma zainteresovana, istražuju i ispituju, i zanimljivo im je. Ja sam zadužena za metodiku upoznavanja okoline, kao i čoveka. Dobili smo skelet, kao i torzo sa organima, za istraživanja o ljudskom telu. Deci je to zanimljivo, jer mogu da vide kako izgledaju kosti čoveka, i unutrašnji organi. Mi smo to i do sada radili, ali sad je bolje, jer se sve vidi. Ranije su za to imali priliku tek u sedmom i osmom razredu. Dobili smo i laboratorijske sudove, i to im je interesantno, i budu veoma pažljivi kada ih koriste, jer su od stakla i metala. Mogu reći da smo veoma zadovoljni, i da sa zadovoljstvom radimo, istražujemo i stvaramo nešto novo“, istakla je vaspitačica Dušanka Kiprovski.
Pored biologije i oprema za dramsku umetnost, i razvoj govora.
„Htela bih da istaknem, da materijali služe i deci i nama, i da se svi usavršavamo kroz njih. Moja oblast je razvoj komunikacije, ja sam dobila pametnu tablu, Ginjonove lutke, pozornicu, mašinu za šivenje i još dosta toga. Deca su podstaknuta, vole da istražuju i stvaraju, a i da rade na razvoju veštine govora. Sa decom sam obišla dosta mesta ttokom ovih radionica, i zahvalna sam svima , koji su nam to omogućili“, poručila je vaspitačica Marija Bakić.
Matematika, muzičko i senzorna soba za vrtić „Maslačak“
„Moja oblast je matematika. Fizičko okruženje je bitno, jer oblikuje položaj deteta. Didaktička sredstva koju su nam omogućena, štede vreme u pripremi, razvijaju saradnju i potencijal kod dece. Materijali su primaljivi deci, podstiču ih na aktivnost, i ostvaruju saradnju. Koristi se integrisani pristup učenju. Od sredstava su im zaniimljivi abakusi, razna geometrijska tela. Svi smo dobili pametne table, što je nešto sasvim novo, i verujem da naša ustanova sada ima najviše pametnih tabli. Uz pomoć table do željene oblasti se stiže, čim se ukuca, te nam se štedi i vreme. Dobili smo i mnogo vagica, za raznovrsnu upotrebu, ali su po meni pametne table odličan pogodak“, predstavila je vaspitačica Dragana Baždar.
Sredstva i za decu ometenu u razvoju, nisu izostala.
„Ja sam zadužena za oblast inkluzije, i putem projekta je u tu svrhu obezbeđena senzorna soba. Opremljena je najsavremenijim materijalima, iz kuća koje se bave proizvodnjom opreme za decu ometenu u razvoju. Imamo strunjače, vibro strunjače, masažere, i oprema od prirodnog drveta sa netoksičnim premazima. Oni su učila sama za sebe, i mnogo pomaže deci, i onima sa poteškoćama i bez njih. Svi rado dolaze u senzornu sobu, jer to pomaže njihovom opuštanju, i njihovoj koncentraciji. Imajući u vidu da su ova sredstva jako skupa, pravi je benefit, što smo ovo uspeli da ostvarimo preko projekta. Najzanimljivije su im strunjače, koje imaju ciljanu stimulaciju mišića i nerava. Nadam se da će mnoga deca imati koristi, jer se stvara zdrava podrška“, naglasila je vapitačica Rada Stevanović.
U vrtiću „Biberče najmodernija oprema za vežbanje i uređena sala
„Zadužena sam za metodiku fizičkog vaspitanja. U okviru projekta, mom vrtiću je uređena sala, na način koji verujem nema nijedan prostor za vežbanje. Na podu imamo gumenu podlogu, što olakšava rad, jer nema klizanja, kao što je to slučaj sa laminatom. Dobili smo svu moguću opremu, koja se može koristiti u okviru ove metodike. Oprema stvara želju kod dece za pokretom i kretanjem, jer znamo da su deca dosta lođa i u sitnoj i u krupnoj motorici. sada sa nestrpljenjem očekuju vežbanje, a najviše ih privlače lopte. Dobili smo i trambolinu, koju deca obožavaju, i ona je nagrada za dobro odrađene vežbe. Pored opreme za salu, obezbeđena nam i oprema za bazen, koje im olakšavaju učenje plivanja. Zanimljiv im je i tunel za provlačenje“, ističe vaspitačica Nada Petraš.
U vrtiću „Bambi“, didaktička sredstva služe za likovno i umetnost. Vaspitačica Lidija Kevrešan je dobila najsavremeniju opremu iz blasti umetnosti, kao što su grnčarsko kolo i peć za pečenje gline. Dobili su presu. kao i kompletan štafelaj, sve vrste boja, platna. Lidija je kroz aktivnosti pokazala, da čak i deca od tri godine mogu da rade na grnčarskom kolu.
Sve su zahvalne koleginicama na pomoći i toleranciji, kao i lokalnoj zajednici na saradnji.