„Noć muzeja“, donela je sa sobom mnoge zanimljivosti, na veliku radost mlađe populacije. Deca su uživala u raznim aktivnostima, koje su organizovale ustanove kulture. Najveće interesovanje vladalo je za radionice. Aktivnosti su bile raspoređene na šest lokacija.
U Narodnom pozorištu „Toša Jovanović“, u foajeu, zatekli smo pravu malu čaroliju. Deca su mogla da se upoznaju sa lutkama, kao i da nauče animacije. Učestvovali su i u radionici pravljenja senki, koje su česte u lutkarski predstavama. Pozorište je obezbedilo i pohvalnice za učesnike radionica.
„Ovde sam došao sa svojom dramskom sekcijom, da vidim kako se sve radi za lutkarske predstave. Posebno me je zainteresovala radionica senki, i učio sam kako se to radi. Oprobao sam se i u rukovanju sa lutkama, i bilo mi je veoma zanimljivo. Pored ovoga želim da se oprobam i drugim radionicama, želim da probam sve“, naglasio je Aleksandar Baltić.
„Noć muzeja“ otvorila sva vrata i u Muzeju
U Narodnom muzeju, praznik za mališane. Pored toga što su „Noći muzeja“ otvorili sva svoja vrata za posetioce, organizovali su i radionice, kao i izložbe.
U atrijumu mala škola vajanja, gužva oko stola, i uvek se traži prostora za novu decu. Deca su imala prilike da se upoznaju sa glinom, i tehnikama vajanja. Luka Ignjatov je sa nama podelio utiske.
„Došao sam na radionicu, jer me interesuje vajanje, veoma je zanimljivo. Do sada sam napravio figuru slona, a za ovo drugo ću tek videti, šta će biti, kakva figura. Nastaviću da se interesujem za vajanje, i trudiću se da naučim,kako što bolje da pravim figure“, istakao je Luka Ignjatov.
Etno radionica tkanja, pod vođstvom Aleksandre Đukić, podstakla je decu da prave leteće ćilime.
„Jako puno dece je zainteresovano, i drago mi je što su kreativni i slatki, a pre svega radoznali. Zadovoljstvo mi je da radim sa ovolikim brojem predivne dece. Ovo je etnološka radionica, gde se rade tapiserije od vune. Mi ovde ne pravimo obične čilime, več leteće ćilime. Ludo se zabavljamo, i nadam se da ćeemo ovo još koji put ponoviti. Deca će radove poneti kući, za uspomenu. Radionice pdstiču decu, da se interesuju za stare zanate, i sami su brzo otkrili šta treba da rade. Već nekoliko njih me je pitalo, zašto ovo nemaju u školi, na časovima likovnog“, predstavila je kustos Aleksandra Đukić.
Da se deca interesuju za kulturno nasleđe, pokazala je i izložba kustosa- etnologa Branke Sikimić. Postavila je izložbu starih predmeta.
„Izložba nosi naziv „Iz davnina za pokoljenja“, obuhvatila je period od 21 godine. Prikazan je mali deo predmeta, gde je dosta poklona. Svi predmeti su proizvodi domaće radinosti, izrađeni su kram 19. i početkom 20. veka. Posebno je bitno, da je svaka zbirka obogaćena novim predmetima, 500 predmeta. Ističe se krupač iz 1876. godine, i kolevka iz 1913. godine, koja je rad zanatlije iz Zrenjanina, kao i slovačka crkvena knjiga iz 1877. godine“, ističe kustos Branka Sikimić.
Galerija ALUZ
Radionice kolaža i akvarela, bile su aktuelne u galeriji ALUZ. Radionicu je vodila profesorka likovnog Dušanka. Pored Dušanke, Učestvovale su i njene koleginice Hajnalka i Milica.
„Prva radionica je bila kolaž. Želeli smo da dožive, i da razumeju tehniku. Ova druga radionica je posvećena temperama i akvarelu. Ovo je tehnika mokro na mokro, koju nisu još probali. Prvo se pokvasi ceo papir, a zatim nanose boje. Decu privlači rad, i oduševljeni su izborom pribora. Nakon ovoga ćemo imati modu i modne detalje“, ukazala je profesorka Dušanka.