Među najboljim edukatorima Srbije za 2021. godinu, našla se i naša sugrađanka Bojana Molnar, nastavnica biologije u Osnovnoj školi „2. oktobar“. Na konkurs ju je predložila koleginica. Nagrade za najbolje edukatore dodeljuje udruženje „Živojin Mišić“.

„Mene je nominovala koleginica iz Čačka, koja je prošle godine dobila nagradu. Nas dve se ne poznajemo lično, več sarađujemo putem interneta redovno, i razmenjujemo projekte koje radimo. Ekipa koja odabira one koji će dobiti nagradu, sastavljana je od dobitnika prethodnih godina. Zbog toga mi je posebno drago, što su me kolege odabrale. Pretpostavlja se da se, ono što je doprinelo tome da me odaberu, nije svodilo samo na jednu stvar. Sagledan je ukupan višegodišnji rad u školi i na raznim projektima sa decom“, ističe Bojana Molnar.
Rad sa NPN grupom
Proces selekcije je trajao šest meseci i razmatrano je dosta kriterijuma, kao i sveukupni rad nastavnika. Rad naše sugradjanke se ističe i u okviru grupe NPN.
„Sa NPN (nastavnici prirodnih nauka) grupom, radim još od 2000. godine, od letnje škole na Paliću. Radila sam sa kolegama, a bila sam autor projekata iz biologije. Zadnji koji smo radili bio je u saradnji sa školama iz sela, i već smo ga završavali u kovid uslovima. Ne mogu da kažem da učenici moraju biti baš jako kreativni na polju biologije, jer to nije takav predmet. Mesta za kreativnost ima, a ne bih znala da izdvojim ono čime ih zainteresujem. Verovatno je u pitanju ukupan pristup. Ja ne spadam u blage nastavnike, već u one kod kojih se zna red i rad, i ne dozvoljavam kreativni nered. Pretpostavljam da je možda baš ta potreba za uređenošću, ono što ih možda pokrene da više rade. S druge strane gledam da ih, kada god je moguće, izvedem u prirodu, jer se u prirodi biologija najlepše uči“, naglasila je Molnar.
Naša sagovornica ističe da joj je posebno drag projekat „Parkovi grada Zrenjanina“. U okviru tog projekta, deca su obilazila sve parkove u gradu, i upoznavala vrste u parkovima. Upoznali su se i sa tipovima parkova koji postoje. Zadatak im je bio da naprave model parka, kakav bi želeli, i svi koji su učestvovali su uživali.
Istakao se i projekat sa organizacijom „Trag“. Projekti o insektima, sovama i slepim miševima, kao i pticama pevačicama u gradu.
Najviše ih interesuju lekcije o čoveku
Bojana Molnar je nastavnik već tridesetak godina, i navodi da se oblasti iz biologije koje najviše interesuju decu, menjaju.
„Generalno ih najviše interesuje kada učimo lekcije o čoveku. To vole, jer saznaju i o sebi, sopstvenoj građi i funkcijama. Dugo godina sam ja sa decom radila prvu pomoć, i upućivala ih u Crveni krst. Jako sam ponosna kada vidim da među starijim volonterima, ima dosta mojih bivših učenika. Pored njih, jedan deo dece jako voli izlazak u prirodu, dok drugi vole istraživačke zadatke, jer se to radi preko interneta. Ideja je ponuditi deci što raznovrsnije zadatke, da bi svako pronašao ono što ga interesuje. Misli da novi program biologije po kojem radimo, to sad i nudi. Program je značajno izmenjen, u odnosu na raniji period. Ranije je fokus bio na tome da deca nauče činjenice. Sada je fokus na tome ono što znaju o fiziološkim procesima i vrstama, uvežu u puž znanja. Ovaj program pruža mogućnost sticanja trajnijih znanja, a ne da se uče samo činjenice“, navela je Molnar.
Receptom za uspešnost smatra postojanje želja i istrajnost u njihovom ostvarivanju.
„Poručila bih odraslima da malo više obrate pažnju na ono što se dešava u prirodi, i kako utičemo na prirodu. Deci bih poručila da slede svoje želje, da im se posvete, i da budu istrajni, i to je ono što dovodi do rezultata. Ne mogu svi da vole sve predmete, niti je to neophodno. Bitno je da oni sami odluče šta je njima najinteresantnije, i da se tome posvete“, poručila je Molnar na kraju razgovora.