Uz sam rub Panonske nizije, na svega 84 km od Beograda i 77 km od administrativnog centra zapadne Rumunije – Temišvara, prostire se Vršac – jedan od najlepših banatskih gradova u severoistočnom delu Srbije. U ovom gradu slikara Paje Jovanovića, oca srpske drame Jovana Sterije Popovića, velikog pesnika Vaska Pope, arhitekte Dragiše Brašovana, slavnog šahiste Bore Kostića i poznatog istoričara Feliksa Milekera, Visoka strukovna vaspitačka i medicinska škola u Vršcu obavlja stručnu delatnost obrazovanja vaspitača za rad sa decom predškolskog uzrasta, sledeći tradiciju školovanja učitelja i vaspitača dužu od 150 godina. Kroz moderan kurikulum, usklađen sa evropskim standardima, pomoću savremene obrazovne opreme, studentima osnovnih studija na tri nastavna jezika: srpskom, rumunskom i romskom – po čemu je ova škola i jedinstvena u regionu – omogućava da steknu pojačane kompetencije za pedagoškog asistenta, za rad na engleskom jeziku, kao i za rad sa decom jaslenog uzrasta, podstičući ih da nastave obrazovanje i na master studijama. Od školske 2022/2023. godine Visoka škola u Vršcu akreditovala je i program iz medicinskog polja, te danas obavlja i stručnu delatnost obrazovanja medicinskih sestara/tehničara, sa ciljem obezbeđivanja visoko stručnih kadrova za pružanje zdravstvene nege dece i omladine, odraslih i starih ljudi, kao i za promociju zdravlja i blagovremenu prevenciju bolesti kod zdrave populacije.
Nastavni rad obogaćen je izraženom brigom o darovitima kroz organizaciju, već bezmalo tri decenije, prepoznatljivog međunarodnog naučnog skupa o darovitima, koji je do sada na okruglim stolovima okupio više od 1000 naučnika i stručnjaka različitih profila iz celoga sveta. Istovremeno, neguje se i bogata izdavačka delatnost – između ostalog, od objavljenih zbornika u okviru pomenutog skupa oformljena je jedinstvena arhiva koja sadrži više od 1000 saopštenja o fenomenu darovitosti i čini ozbiljan onlajn resurs za dalja istraživanja i usavršavanja; sastavni deo izdavačke delatnosti odnosi se i na uređivanje časopisa Istraživanja u pedagogiji – danas: Research in pedagogy, a napori koji se permanentno ulažu u uređivanje i objavljivanje ovog časopisa vodili su njegovoj prepoznatljivosti u akademskoj zajednici u zemlji i u regionu i rezultirali uvođenjem časopisa u više međunarodnih baza naučnih časopisa.
Visoka škola u Vršcu kontinuirano i veoma uspešno ostvaruje raznorodnu saradnju sa sugrađanima, pojedincima i ustanovama kako iz okruženja tako i celoga sveta. Produkti ove plodne saradnje, između ostalog, jesu i brojni domaći i međunarodni projekti u kojima Visoka škola aktivno učestvuje. U prilog rečenom stoji da je Visoka škola u Vršcu deo konzorcijuma koji je upravo uspešno finalizovao rad na projektu KEY (Keep Educating Yourself) Erazmus+ programa Evropske unije, ostvarivši projektni cilj da se u Srbiji i Crnoj Gori oforme centri za celoživotno učenje, koji nude savremene kurseve za usavršavanje vaspitača i drugih zainteresovanih polaznika, a prema ugledu na EU zemlje. Pored Visoke škole u Vršcu, projekat je realizovalo još 17 partnera iz Srbije, Crne Gore, Rumunije, Mađarske, Slovenije i Velike Britanije. U toku je i saradnja na projektu CoConTrustO (Constructing Confidence and Trust Online), organizovanog od strane Tehnološkog univerziteta u Kemnicu, a finansiranog od strane Univerziteta Alexander-von-Humboldt i DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). U ovom internacionalnom projektu, Visoka škola u Vršcu učestvuje sa partnerima iz Nemačke, Srbije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Albanije i Hrvatske. Trenutno se realizuje i projekat STATUS (Steering Transition and Advancement of Tertiary Underrepresented Students), odobren u okviru Erazmus+ programa i usmeren na izgradnju inkluzivnih sistema i promovisanje međusobno povezanih sistema visokog obrazovanja. Visoka škola u Vršcu je koordinator ovoga projekta, a projektni tim čine predstavnici Univerziteta ,,1. decembar 1918.” (Alba Julija, Rumunija), Univerziteta Madeira (Portugal), Univerziteta iz Palerma (Italija), WEBIN-a (Western Balkans Institute, Beograd, Srbija), kao i predstavnici CESIE (Palermo, Italija).
Nakon tri projekta prekogranične saradnje Srbija–Rumunija, koje je Visoka škola uspešno realizovala u prethodnom periodu, 2021. godine postala je član konzorcijuma prekograničnog projekta FUNED (For Unique New Education Design; broj projekta: RORS 434; 2021–2023), koji je finansiran sredstvima EU u okviru programa Interreg – IPA CBC Romania–Serbia, a usmeren na stručno usavršavanje vaspitača i kreiranje inovativnih metodičkih postupaka. FUNED projekat je u neku ruku i komplementaran sa gorepomenutim Erazmus+ projektom Keep Educating Yourself.
Pored internacionalnih, Visoka škola neguje i tradiciju osmišljavanja i realizacije domaćih projekata – trenutno su u toku dva razvojnoistraživačka projekta: „Heurističke strategije kao kreativni dizajn u visokoškolskoj nastavi” i „Značaj prenosivih (komunikacijskih, ličnih, digitalnih) veština za profesionalni razvoj vaspitača u AP Vojvodini”, oba podržana od strane Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Novi Sad, AP Vojvodina. Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV, Beograd) nedavno je objavio i listu akreditovanih programa stalnog stručnog usavršavanja nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika za školsku 2022/2023, 2023/2024. i 2024/2025. godinu – među odobrenim programima nalazi se i devet programa Visoke škole u Vršcu.
Kao institucija od posebnog značaja, Visoka škola prepoznata je od strane Nacionalnog saveta rumunske nacionalne manjine, a višedecenijsku snažnu saradnju ima sa mnogim univerzitetima. Visoka škola u Vršcu nosilac je i Erazmus+ povelje, što studentima omogućava da se obrazuju i borave na univerzitetima u Rumuniji, Sloveniji, Norveškoj, Hrvatskoj, Crnoj Gori… Visoka škola je i nosilac Povelje grada Vršca za poseban doprinos u oblasti obrazovanja. Na osnovu odluke Komisije za akreditaciju ECHA (European Council for High Ability) stekla je i status European Talent Point.
U ovoj školi prožima se i neguje zajednički život više kultura. Obrazovanje budućih vaspitača i master vaspitača, kao i medicinskih sestara/tehničara, koje se realizuje kako kroz nastavni tako i kroz raznorodan vannastavni rad i druge aktivnosti, predstavlja izvor velike stvaralačke energije, radosti i lepote; plod je i istrajnog pedagoškog rada.
1.Recite nam nešto o sebi i organizaciji koju predstavljate.
Ja sam Jelena Prtljaga, profesor engleskog jezika na Visokoj školi, a u prethodna tri mandata bila sam i direktor institucije koja je partner na ovom projektu. Danas je direktor kolega dr Euđen Činč, koji nastavlja ovu tradiciju. U okviru svog redovnog rada u nastavi osmislila sam i sa svojom saradnicom Radmilom Palinkašević realizujem modul za strukovnog vaspitača sa pojačanim kompetencijama za rad sa decom na engleskom jeziku. Rukovodim projektima međunarodne saradnje od daleke 2005. godine, kada je Visoka škola u Vršcu, jedina državna visokoškolska institucija u gradu, prvi put ušla u ovakav poduhvat prekogranične saradnje, za koji se ispostavilo da je jedno prelepo iskustvo. Od tada se na Visokoj školi u Vršcu redovno odvijaju različiti projekti međunarodne saradnje koji predstavljaju izvanrednu priliku da se ljudi povežu, sarađuju, razvijaju instituciju i unapređuju sebe, svoja znanja, veštine i kompetencije.
2 Koja je vaša uloga u projektu For Unique New Education Design ?
Projekat FUNED je izuzetno složen i predstavlja amalgamaciju unapređenja teorije, prakse i istraživanja koje nastaje kroz saradnički rad partnera iz Srbije (predškolske institucije iz Zrenjanina, koja je i vodeći partner projekta i Visoke škole u Vršcu) i Rumunije (organizacije specijalizovane za oblast vaspitanja i obrazovanja, istraživanje i rad sa decom sa posebnim potrebama). Visoka škola je kroz projektne aktivnosti osnovala Metodički centar i opremila ga računarskom opremom, audio video opremom, platformom sa obrazovnim sadržajima (https://baza.funed.rs/), nameštajem, kao i brojnim didaktičkim sredstvima. U okviru novoosnovanog Centra su se odvijale i dalje se odvijaju različite aktivnosti: osmišljavanje i razvijanje inovativnih metoda rada sa predškolskom decom, stručno usavršavanje vaspitača, realizacija istraživanja koje treba da pruži uvid rezultate projekta i validira napore profesora i vaspitača uložene u osmišljavanje, mentorstvo i realizaciju radionica sa decom u vrtićima.
Posebna pažnja posvećena je višemesečnom pisanju Okvira For New Unique Education Design, tokom osmišljavanja inovativnog, jedinstvenog, transnacionalnog obrazovnog modela (dizajna), koji je u skladu sa aktuelnim trendovima u predškolskom vaspitanju i obrazovanju, kao i potrebama celoživotnog učenja vaspitača. U navedeni Okvir su utkana novija shvatanja deteta i savremeni pristupi u vaspitanju koji nameću potrebu za stalnim preispitivanjem postojeće vaspitne prakse, kao i za njenim inoviranjem, a zarad uspešnog usmeravanja i podsticanja sveukupnog dečjeg razvoja u kontekstu doba u kojem živimo. Pored teorijskih postavki i zajedničkih polazišta inovativnih rešenja koji predloženi model/dizajn podrazumeva, Okvir sadrži i osnovu za realizaciju radionica koje su realizovane sa decom tokom trajanja projekta u Zrenjaninu. Iz svih zastupljenih metodika postoji okvir za realizaciju 10 radionica na kom su zajedno radili profesori Visoke škole i praktičari iz Predškolske ustanove u Zrenjaninu. Radionice su detaljno razrađene i vaspitači su ih realizovali sa decom u vrtićima, a profesori Visoke škole su, u ulozi mentora, pratili realizaciju radionica, diskutovali sa praktičarima i dolazili do fidbeka od svih relevantnih aktera.
Pored najužeg projektnog tima, koji se uglavnom bavio rukovođenjem i složenim administriranjem realizacije svih projektnih aktivnosti uključeni su brojni profesori Visoke škole: dr Ivana Đorđev, dr Nataša Sturza Milić, dr Snežana Prtljaga, dr Aleksandra Simić, mr Nevena Čolakov, dr Euđen Činč, dr Aleksandar Stojanović, dr Tanja Nedimović, dr Mirča Maran, dr Milivoje Višacki, mr Biljana Vujasin (profesori svih metodika zastupljenih na Visokoj školi, pedagogije, psihologije i mentalnog zdravlja, ICT, specijalne pedagogije i inkluzije, dečje antropologije) koji su, u saradnji sa ekspertima iz Rumunije iz udruženja Creative Research Association i praktičarima, vaspitačima iz Predškolske ustanove iz Zrenjanina, radili na osmišljavanju i razvoju inovativnih metoda rada sa decom predškolskog uzrasta u različitim oblastima.
Druga linija ovog projekta odnosi se na nastavak formalnog školovanja vaspitača iz Zrenjanina, tako da je 60 vaspitača prošlo kroz proces doškolavanja, odnosno upisalo i završilo treću godinu osnovnih strukovnih studija ili I godinu master studija na Visokoj školi. Vaspitači su se uključili u nastavni proces, a na Visokoj školi su organizovana predavanja, obuke i konsultacije tokom kojih su novoupisani studenti iz Zrenjanina dobijali smernice i materijale za učenje, kako bi uspešno završili naredni nivo svojih studija. Razrađeni su i nastavni materijali i snimljena su predavanja koji su stalno na raspolaganju polaznicima stručnog usavršavanja na platformi koja je napravljena kroz projekat – baza FUNED.
Treći segment implementacije projekta uključuje i sadašnje studente Visoke škole, buduće vaspitače, koji su, posećujući predškolske institucije u Rešici u Rumuniji imali prilike da se upoznaju sa načinom rada sa decom predškolskog uzrasta u susednoj Rumuniji. Kako je već rečeno, u toku projekta se realizuje i istraživanje čiji će nalazi biti publikovani u naučnom časopisu na kraju realizacije projekta.
3 Kakva je saradnja sa drugim partnerima?
Vodeći partner na projektu je Predškolska ustanova Zrenjanin, a partneri na projektu iz Rumunije su: Asociatia Kreativ Research-Centrul de Studii Media si Cercetari Sociale i Asociatia Daria – Zambet de Copil. Saradnja sa drugim projektnim partnerima može se oceniti kao odlična – rad na brojnim i raznorodnim projektnim zadacima omogućio je međuinstitucionalno učenje i bolje upoznavanje. U skladu sa aktivnostima i ciljevima projekta, saradnja se odvijala na više nivoa – između najužih projektnih timova na nivou uključenih institucija u okviru menadžmenta projekta, između eksperata iz Rumunije i profesora Visoke škole, kao i između profesora Visoke škole i vaspitača iz Zrenjanina, ali i redovnih studenata Visoke škole, budućih vaspitača. Svi nivoi saradnje bili su na izuzetno visokom nivou, ali najtešnja saradnja bila je sa vodećim partnerom, odnosno vaspitačima – refleksivnim praktičarima iz PU Zrenjanin. Isto tako, tokom dosadašnjeg trajanja projekta bila je izuzetno intenzivna i uspešna saradnja sa ekspertima iz Creative Research Association iz Rešice.
4 Kakav uticaj će projekat imati u vašoj sredini?
Projekat već ima pozitivan uticaj na razvoj na nivou institucije, profesora zaposlenih na njoj, kao i studenata koji pohađaju nastavu, s obzirom na to Visoka škola sada u svom sastavu ima Metodički centar koji je odlično opremljen najsavremenijom opremom koji omogućava realizaciju inovativnih metoda rada sa studentima, kao i da su ideje i rešenja razrađena kroz projekat već utkana u redovnu nastavu. Tokom rada na stručnom usavršavanju vaspitača iz Zrenjanina, i profesori Strukovne škole su svakako radili na svom celoživotnom učenju. Pri tome, nabavljeni didaktički materijal će obogatiti aktivnosti prakse koju studenti obavljaju u Predškolskoj instituciji u Vršcu, što će takođe unaprediti kvalitet realizacije prakse studenata.
5 Da li planirate nastavak saradnje i možda neke nove aktivnosti po prestanku finansiranja projekta?
Bilo bi lepo. Na poslednjem sastanku projektnih partnera, bilo je i govora o tome. Čak smo došli i do neke ideje u kojoj oblasti bi to moglo da bude, ali ćemo najverovatnije morati da sačekamo da završimo realizaciju ovog izuzetno složenog i zahtevnog projekta pre nego što počnemo sa kreiranjem novog.
6 Kako ocenjujete realizaciju projekta? Da li realizacija ide po planu?
Zahvaljujući iskusnim projektnim timovima na nivou partnerskih institucija, projekat se realizuje uspešno i po planu. Možda je došlo do nekih pomeranja u odnosu na prvobitni plan, ali tako da se sve aktivnosti realizuju u potpunosti, sa manjim odlaganjima. Ne treba zaboraviti i da je realizacija projekta bila u periodu pandemije Covida19, kao i kasnijem izbijanju rata između Ukrajine i Rusije, te značajnog priliva izbeglica u Rumuniju, što je svakako otežalo našu neposrednu saradnju, organizaciju sastanaka, realizaciju poseta, nastave, ali se sa svim izazovima izašlo na kraj.
7 Kakav je očekivani uticaj projekta na prekogranični region?
Projekat je usmeren na osmišljavanje inovativnog, jedinstvenog, transnacionalnog, obrazovnog modela (dizajna), a u skladu sa aktuelnim trendovima u predškolskom obrazovanju, kao i sa potrebama tržišta rada i celoživotnog učenja. Pretpostavlja se da će, s obzirom na cilj i zadatke koje projekat podrazumeva, uticati na: 1) unapređivanje postojećih pristupa u oblasti obrazovanja dece predškolskog uzrasta u prekograničnom regionu; 2) kvalitetnije povezivanje teorije i prakse u projektom obuhvaćenom području; 3) efikasniju međuinstitucionalnu saradnju u prekograničnom regionu. Očekuje se i da će uticati na buduća prekogranična i druga istraživanja i promišljanja, koja, pored ostalog, mogu biti usmerena na dalje razvijanje ovog svojevrsnog transnacionalnog modela u oblasti obrazovanja dece predškolskog uzrasta, a zarad podrške dobrobiti deteta kroz holističko sagledavanje dečjeg razvoja i integrisani pristup učenju, uz asimilaciju i primenu pažljivo biranih inovacija. Prema projektom planiranim aktivnostima, osnovani su metodičko-istraživački centri, koji su i opremljeni; oformljena je baza audio-video materijala i publikacija; nabavljena je značajna količina IKT i video-opreme, kao i bogata i raznorodna didaktička oprema… Rečju, doprinelo se modernizaciji i inoviranju rada institucija uključenih u projekat. Nemerljiv je pritom značaj razmene iskustava, teorijskih i praktičnih implikacija ostvaren kroz komunikaciju projektnih partnera, kao i drugih zainteresovanih strana, što sve zajedno čine vrednosti koje će se i nadalje negovati i razvijati u prekograničnom regionu.