Tokom prošle godine u Zrenjaninu je sprovedn projekat koji je trebalo da pokaže kako bi reciklaža mogla uspešno da se odvija. Naime, na šest lokacija u gradu postavljeni su pametni uređaji za reciklažu ambalažnog otpada. Oktobra 2023. projekat je završen, a mnogi građani su bili iznenađeni kada su na tim objektima postavljeni natpisi da se ambalaža više tu ne ostavlja. Kakva je sudbina ovog projekta i šta grad čini da se više reciklira proveravali smo u gradskoj upravi.
Šta se dešava sa projektom mobilnih kontejnera za reciklažu koji su postavljeni u gradu, a koji više ne rade? Na tim objektima su zalepljena obaveštenja da se ambalaža ne ostavlja ispred njih, jer se tako stvara deponija, budući da oni više ne prikupljaju materijal za reciklažu.
Grad Zrenjanin je bio učesnik u projektu „Pametni sistem za sakupljanje ambalažnog otpada u gradovima u Srbiji“, koji se realizovao u okviru Programa za razvojno partnertvo sa privatnim sektorom, nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a koji je sprovodi GIZ u partnertstvu sa kompanijama Ball Pakovanje Evropa, Mercator-S, Solagro, Sekopak i RLG. Projekat je trajao godinu dana i završio se krajem oktobra 2023.
Kakvi su rezultati postignuti tokom trajanja projekta? Koliko je otpadnog materijala prikupljeno i da li su time ispunjena očekivanja i opravdanost projekta?
Cilj projekta je na prvom mestu bilo podizanje svesti stanovništva o potrebi reciklaže. Drugi cilj projekta je bio da se isprati ciklus koji ambalaža prođe od momenta stavljanja na tržište pa sve do momenta njenog odlaska na reciklažu. Obzirom da je ovo bio pilot projekat na teritoriji Republike Srbije došlo se do podataka na osnovu kojih će se dalje razvijati pametni sistem prikupljanja ambalažnog otpada.
Da li postoji plan da se ovaj ili sličan projekat nastavi?
U proteklim mesecima se radilo na pronalasku novog modela funkcionisanja rada na lokalitetima na kojima su se nalazile mašine za reciklažu i od početka februara na tri lokacije je ponovo počeo da funkcioniše sistem sakupljanja ambalažnog otpada. Razlika u odnosu na projekat koji se završio u oktobru je u tome što sada na lokalitetima može da se preda sav ambalažni otpad, ali su iz upotrebe za sada izostavljene pametne mašine, već operateri posebuju mobilne aparate za očitavanje kodova sa ambalaže.
Hoće li kontejneri ostati ili će biti uklonjeni sa mesta gde su postavljeni?
Lokalitet kod Kulturnog centra, kod Mesne zajednice na Bagljašu i kod Mesne zajednice Dositej Obradović nastavljaju sa radom, a ostale tri lokacije za sada ostaju na mestima gde su se i nalazile. U zavisnosti od uspešnosti novog projekta i spremnosti građana da predaju ambalažni otpad zavisiće i otvaranje ostalih lokacija.
Zrenjanin trenutno radi na pripremi Lokalnog plana upravljanja otpadom
Koliko se u Zrenjaninu uopšte reciklira otpadnog materijala?
Na teritoriji grada postoje operateri koji poseduju dozvole za upravljanje otpadom i čija je pretažna delatnost uglavnom sakupljanje neopasnog otpada od fizičkih i pravnih lica. Gradska uprava nema uvid u njihovo poslovanje i iz tog razloga nije upoznata sa količinama koje oni prikupe u toku jedne godine.
Na koji način je sve ova oblast regulisana i gde građani, koji za sada to žele, mogu da recikliraju svoj otpad u Zrenjaninu?
Zakon o upravljanju otpadom i Zakon o upravljanju ambalažnim otpadom su izašli još 2009. godine i od tada privredni subjekti koji se bave upravljanjem otpadom na teritoriji grada moraju da poseduju odgovarajuće dozvole za upravljanje neopasnim otpadom.
Kakve su obaveze lokalnih samouprava kada je reciklaža u pitanju?
Lokalna samouprava trenutno izrađuje Lokalni plan upravljanja otpadom grada Zrenjanina za period od 10 godina, koji predstavlja ključni preduslov za uspostavljanje sistema reciklaže, odnosno uređivanja oblasti upravljanja otpadom.
Šta grad čini da podstakne ljude na reciklažu?
Grad kroz svaku svoju aktivnost koja ima veze sa zaštitom životne sredine pokušava da animira stanovništvo i pokuša da im podigne svest o važnosti vođenja računa o životnoj sredini, a samim tim i o reciklaži.
Zbog čega se više ne reciklira?
Trenutno je u fazi izrade Lokalni plan upravljanja otpadom grada Zrenjanina za period 2023 – 2033. godine, koji će sadržati i Program razvijanja javne svesti o upravljanju otpadom, koji je neophodna osnova za promenu sadašnjih obrazaca ponašanja građana, kada je u pitanju rukovanje otpadom.
Hoće li i kada reciklaža i odvajanje otpada biti obaveza svih građana Zrenjanina?
Prevencija nastajanja otpada, primarna selekcija i reciklaža sekundarnih sirovina predstavljaju glavni princip u hijerarhiji upravljanja otpadom, čijom implementacijom se vrši smanjenje količine otpada. Stoga, u okviru Lokalnog plana upravljanja otpadom grada Zrenjanina za period 2023 – 2033. godine biće definisane mere i aktivnosti u pogledu edukacije, opreme i mehanizacije, koje se predlažu u narednom periodu, kako bi se postigla odgovarajuća stopa recikliranja, naročito ambalaže i ambalažnog otpada.