Voda iz zrenjaninskog vodovoda zabranjena je za piće i pripremanje hrane već devet godina, a izgradnja fabrike vode u tom gradu, kako je danas izjavio zamenik gradonačelnika Čedomir Janjić, trebalo bi da počne na proleće ove godine.
On je podsetio da je Javno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ aprila prošle godine sa nemačkom kompanijom „Vasertehnik“ potpisalo ugovor o izgradnji postrojenja za prečišćavanje pijaće vode u Zrenjaninu, vredan 25,6 miliona evra.
Janjić je pojasnio da je, kako je ugovorom i predviđeno, toj nemačkoj kompaniji dat rok od šest meseci da ispita i pronađe odgovarajuću tehnologiju za prečišćavanje vode, a zatim i dodatnih šest meseci da utvrdi da li je u mogućnosti da prečisti zrenjaninsku vodu, kako bi ona bila zadovoljavajućeg kvaliteta.
„Ukoliko se to desi, krenućemo u izgradnju fabrike. Do sada smo u nekoliko navrata imali sastanke sa predstavnicima ‘Vasertehnika’, održana je i prezentacija postrojenja, i dobili smo uveravanja da su na dobrom putu i da ćemo u izgradnju moći da krenemo ovog proleća“, kazao je Janjić.
Ugovor sa „Vasertehnikom“ predviđa da celokupan posao bude završen u roku od tri godine, a onda bi ta kompanija, zajedno sa zrenjaninskim „Vodovodom i kanalizacijom“, narednih 15 godina brinula o snabdevanju Zrenjanina kvalitetnom vodom za piće, uz godišnju preradu i isporuku 6,5 miliona kubika, odnosno do 300 litara u sekundi.
Definisana je i cena vode iz buduće fabrike za potrošače. Troškovi prerade ne mogu preći 0,34 evro centi, a za potrošače će cena biti do 0,75 evra po kubnom metru.
Pokrajinska sanitarna inspekcija je 16. januara 2004. godine zabranila za piće vodu iz zrenjaninskog vodovoda, kao i njeno korišćenje za spremanje hrane, zbog višestruko povećane koncentracije kancerogenog arsena. Tadašnja merenja pokazala su da se taj teški metal u zrenjaninskom vodovodu nalazi u čak desetostruko većoj količini nego što je propisano evropskim normama.
Zabrana vode za piće prinudila je Zrenjanince da kupuju flaširanu vodu ili da se snabdevaju sa eko česmi, ali ima i onih koji je koriste zbog navike ili loše finansijske situacije.
Izvor : Beta