Tradicionalni mužljanski svatovi odvijaju se istovremeno na dva mesta – u devojačkoj i u momačkoj kući.
Najznačajniji ličnosti svadbe – pored mlade i mladoženje – jesu kumovi, deveruše i buklijaši. Deveruše su obučene u istovetne haljine – u kosi imaju cvet, a u ruci korpu sa ruzmarinom.
Buklijaši oblače odela, koje krasi marama prebačena preko ramena, sa cvetom i trakom, dok u ruci drže štap opleten ruzmarinom, kao i flašu vina ukrašenu kolačom – pletenicom. Deveruše i buklijaši „upravljaju“ ili „vode glavnu reč“ na svatovima i ujedno čine vezu između devojačke i momačke kuće, tj. svatova.
Ovi, ali i mnogi drugi običaji ovdašnjih mađarskih svatova, prikazani su na manifestaciji „Mužljanski svatovi”, koju šesnaestu godinu zaredom organizuje Udruženje negovaoca starih običaja „REMUS”. Cilj događaja jeste da se pre svega mladima prikažu i sačuvaju od zaborava tradiciju mađarskih i mužljanskih svatova.
Domaćini su u dvorištu KUD “Petefi Šandor” priredili takmičenje u kuvanju mužljanskog svinjskog paprikaša, jela koje se decenijama unazad služi na trpezi svih svatova u Mužlji. Za takmičenje se prijavilo desetak ekipa i svi oni su imali „obavezu” da pripreme pravi, mužljanski paprikaš.
– Za tradicionalnu pripremu ovog jela potrebne su godine iskustva, adekvatno znanje i malo više strpljenja. Crni luk, koji mora biti iseckan na sitne komadiće, treba da se prži na malo masnoće uz postepeno dodavanje vode i soli, kako bi pustio dovoljno svoje tečnosti. Pre nego što ga položimo u posudu ili kotlić, svinjsko meso moramo najmanje dva puta oprati. Kada je meso već napola skuvano, dodajemo začine i krompir, a na kraju i tucanu crvenu papriku – pojasnili su nam kulinari iz ovog naseljenog mesta.
U isto vreme, bilo je održano i takmičenje u izradi slanih i slatkih svadbenih kolača, kao i u izboru domaće rakije. Vredne domaćice i vredni domaćini i ove godine su pokazali svoje umeće pa je žiri imao težak zadatak da izabere one najukusnije i najbolje od ponuđenog.
Pored toga, u prostorijama Udruženja „REMUS“, i ove godine je održana izložba, na kojoj su se mogle videti nove, moderne venčanice, ali i one sa početka 20. veka, koje su nosile naše prabake. Posetioci su mogli da pogledaju slike sa svadbi, zajedničke fotografije mladih parova od početka 1904. godine, pa sve do Drugog svetskog rata i druge zanimljivosti.
POSLE GODINU DANA, UZ POŠTOVANJE MERA ODRŽAN PRVI BAL U MUŽLJI
U popodnevnim časovima ispred Katoličke crkve prisutne je pozdravio otac Stojan Kalapiš, posle čega su, po mužljanskim svadbarskim običajima, deveruše i njihovi pratioci, zajedno sa kumovima i gostima, uz pratnju orkestra Udruženja negovaoca starih običaja, centrom naselja prošetali ka Svadbenom balu.
U okviru bala je održan i tradicionalni susret deveruša i buklijaša, koji su uz stihove i pesme pristigle goste “predali” kumovima.
Piše: Tivadar Borbelj