Za razliku od većine dece koja odrastaju uz svoje roditelje, postoje i ona koja su ne svojom krivicom uskraćena za detinjstvo u biološkoj porodici. O njima brigu vode vaspitači, staratelji, hranitelji… Ali, kada istekne zakonska obaveza o starateljstvu nad njima, ovi omladinci moraju da se suoče sa svim prilikama i neprilikama koje život nosi. Često im je u tome potrebna dodatna podrška. Na to mogu da računaju kroz program osamostaljivanja koji podrazumeva uslugu stanovanja i pomoć stručnjaka.
Usluga stanovanja uz podršku stručnjaka namenjena je mladima koji se osamostaljuju i koji iz nekog razloga nisu u mogućnosti da započnu samostalan život.
„Usluga stanovanja uz podršku pruža se licima uzrasta od 18 do 26 godina, koji po prestanku smeštaja u ustanovi socijalne zaštite ili hraniteljskoj porodici, kao i po prestanku boravka u ustanovi za vaspitanje dece i omladine, odnosno ustanovi za izvršenje krivičnih sankcija, ne mogu ili ne žele da se vrate u biološku ili srodničku porodicu, niti su u mogućnosti da započnu samostalan život. Aktivnosti usluge stanovanja uz podršku usmerene su ka razvijanju i očuvanju potencijala korisnika. Odnosno pripremi korisnika za održiv nezavisan život i na podršku pri školovanju i zapošljavanju”, kaže Ana Čkonjević iz Centra za pružanje usluga socijalne zaštite Most.
“Pravo na korišćenje usluge priznaje Centar za socijalni rad. Voditelji slučaja odnosno stručni radnici u Centru prate potrebe korisnika i podnose zahteve za korišćenje usluge”, dodaje naša sagovornica.
Mladi koji se osamostaljuju nisu prepušteni sami sebi
Usluga podrške mladima koji se osamostaljuju obezbeđuje vremenski ograničeno stanovanje, a dostupna je i u Zrenjaninu.
“Smeštajni kapacitet je dva korisnika pošto je stambena jedinica jednosobna. Ukoliko su srodnici u pitanju (braća i sestre) uslugu može koristiti do troje korisnika. Korisnici imaju pravo na korišćenje ove usluge u trajanju do dve godine. Ona podrazumeva i podelu troškova stanovanja proporcionalno zaradi koju korisnik ostvaruje. Ukoliko korisnik ne ostvaruje zaradu troškove stanovanja snosi Centar “MOST” do sticanja uslova da korisnik ove obaveze preuzme na sebe”, objašnjava Čkonjević.
Korisnici usluga mogu da računaju na različite vidove savetodavne pomoći i podršku stručnih lica.
“To su savetodavno-terapijska pomoć i podrška u prevazilaženju poteškoća koje korisnik prepoznaje kao ključne za poboljšanje kvaliteta sopstvenog života. Kao i podrška pri jačanju roditeljskih kompetencija. Obezbeđena je i socio-edukativna pomoći i podrška pri ostvarivanju kontakata, upoznavanju resursa zajednice kao i integracije u zajednicu. Korisnici mogu da računaju na pomoć pri zapošljavanju u smislu pripreme radne biografije, pripreme za razgovor za posao, profesionalne orijentacije… Takođe, tu je i pomoć pri sticanju znanja i veština vezanih za samostalan život. Na primer raspolaganje novcem, planiranje kućnog budžeta, vođenje i održavanje domaćinstva, kao i druge veštine neophodne za dobro funkcionisanje u savremenom svetu”, zaključuje na kraju razgovora naša sagovornica.