Kada je otišao iz Zrenjanina put Austrije bila je 1992. godina. Milan Fatkić od tada živi u Ajzenštatu (Eisenstadt), glavnom gradu pokrajine Burgenland. Zrenjanin, kaže, nosi u srcu i često ga ovekovečava na svojim slikama koje izrađuje u slobodno vreme. Austrija se, kao i ostatak sveta, bori protiv korona virusa merama koje podrazumevaju ograničavanje kontakata među ljudima. Ovog proleća u Ajzenštatu je mirno, bez uobičajene vreve turista.
-Nažalost, došlo je vreme kada nas majka priroda kažnjava ili ipak samo opominje ovom pandemijom. Iskreno se nadam da ćemo biti dovoljno mudri da izvučemo zaključke i puno toga promenimo u našoj svesti i pravilima življenja, započinje Milan razgovor za portal I love Zrenjanin.
U gradu u kome živi poslednjih mesec dana ne čuju se graja dece ni zvuci automobila. Ponašanje stanovnika Ajzenštata u skladu sa preporučenim merama, učinilo je da ritam grada utihne.
– Austrijska vlada je među prvima u Evropi reagovala na ovu situaciju, te je kancelar Sebastian Kurz objavio jasne naredbe i predloge, ali sa motom „slobode maksimalno koliko je moguće, a zabrane i ograničenja koliko je potrebno“. U praksi to znači: ograničenje kretanja za stanovništvo, bez skupova, držanje distance, obavezne maske u trgovinama i javnom prevozu i u onim firmama koje rade. Rukavice nisu obavezne. Na ulazu u supermarkete postavljena su dezinfekciona sredstva koja se moraju upotrebiti nakon čega svakom kupcu radnik supermarketa daje dezinfikovanu korpu ili kolica. Nema direktne zabrane kretanja za osobe starije od 65 godina, već su dati predlog i molba da se taj deo populacije što više zadržava u svojim domovima. U mojoj pokrajini nema vanrednog stanja ni policijskog časa, a ograničenja koja su nadležni odredili disciplinovano se sprovode. Austrijanci su poslušan i disciplinovan narod. To im je oduvek u krvi – disciplina, red i rad. Predsednik Austrije Alexander Van der Bellen pojavio se u medijima tri puta od početka pandemije. Prvi put se obratio stanovništvu zamolivši nas da se pridržavamo novih odredbi koje su postavili vlada i krizni štab, zatim nedavno da se zahvali stanovništvu na primernom vladanju a onda i da čestita Uskrs. U ovoj situaciji akcenat je na struci koja radi svoj posao, kaže Milan Fatkić.
Prodavnice, veliki supermarketi i pekare u Ajzenštatu su dobro snabdeveni. Recepti za lekove naručuju se od kućnih lekara putem telefona. Lekari recepte elektronski šalju u željenu apoteku, gde se uz karticu osiguranja mogu preuzeti lekovi bez gužve i stresa.
-Život su nam organizovali tako da nam ublaže ovo nesvakidašnje stanje. Mi, „deca iz ex YU“ smo frustrani ratom devedesetih pa nas svaka zabrana kretanja i zatvaranja granica uznemiruje i pogađa. O zabranama koje su uvedene nisam razgovarao sa puno Austrijanaca. U razgovoru sa njima možete da osetite poslušnost, veruju nadležnima. Ovde se zakoni ne menjaju često, puno toga je ostalo još od Marije Terezije i takav sistem i danas radi za primer, kaže naš sagovornik.
– Iskoristio bih priliku da pozdravim moje drage Zrenjanince. Poručio bih im da budu strpljivi i da sačuvaju svoje živce jer će tako sačuvati i pola zdravlja. Poštujte mere i glavu gore – kažu da će sve biti drugačije kada ovo prođe a iskreno se nadam da može biti i bolje, poručio je Milan na kraju dodavši da s nestrpljenjem iščekuje mogućnost da dođe u voljeni grad.