Zrenjaninka Marija Kovačević je po zanimanju kozmetičar, a već godinu dana je u privatnim vodama. Ljubav prema nezi, estetici i radu sa ženama ju je, kako kaže, dovela do toga da pokrene biznis i otvori svoj kutak lepote pod nazivom “Kod Mare 023”. Osim posla, voli edukaciju, rad na sebi i sve što ima veze sa ženskom energijom i podrškom. Ulazak u preduzetničke vode mnogo joj je olakšala obuka koju sprovodi Nacionalna služba za zapošljavanje, a u okviru podsticanja samozapošljavanja.

Zašto ste se odlučili da pokrenete sopstveni biznis?
Oduvek sam imala želju da radim nešto svoje, nešto gde mogu da izrazim svoju kreativnost i pomognem ženama da se osećaju lepše i sigurnije u sebi. Privatni biznis mi daje slobodu da radim ono što volim, na način koji meni prija.
Koliko Vam je vremena trebalo da se odlučite na taj korak i zašto baš kozmetički salon?
Odluka se “kuvala” u meni nekoliko godina, ali kada se pojavila mogućnost da konkurišem za sredstva i dobijem podršku – nisam mnogo razmišljala. Osetila sam da je vreme. Kozmetički salon je bio logičan izbor jer sam već imala iskustvo u radu, a i strast prema tom svetu nege, lepote i ženske energije.
Kako je izgledala obuka za samozapošljavanje koju ste prošli?
Obuka je trajala nekoliko dana i bila je jako konkretna. Naučili smo kako da razradimo ideju, napišemo biznis plan, kako funkcionišu porezi, doprinosi, zakonski aspekti vođenja posla. Sve što vam je potrebno da ne lutate u mraku kad počnete.
Koliko Vam je ona bila značajna?
Iskreno – mnogo više nego što sam očekivala. Pomogla mi je da razjasnim detalje, ali i da steknem sigurnost. Shvatila sam da ne moram sve znati odjednom, već da postoji sistem i podrška.
Da li ste pre obuke imali predstavu šta znači baviti se privatnim biznisom i šta ste konkretno novo naučili?
Imala sam osnovnu predstavu, ali mnogo stvari mi nije bilo jasno – naročito birokratija, finansije, vođenje evidencije. Naučila sam i koliko je važno imati plan, ali i biti spreman da ga prilagodiš.
Da li je bilo teško napisati biznis plan?
Isprva jeste delovalo zastrašujuće, ali uz pomoć mentora i primera iz obuke – sve je leglo na svoje mesto. Kad znaš šta želiš, plan se zapravo samo složi.
Na šta ste morali da obratite posebnu pažnju prilikom pisanja biznis plana?
Na realne troškove, ciljne grupe i plan promocije. Nije dovoljno samo napisati da ćeš raditi nokte ili masaže – moraš znati kome tačno, kako da do njih dođeš i koliko to košta.
Koliko je moguće držati se biznis plana kad se posao započne, uz sve izazove na tržištu?
Plan je dobra osnova, ali tržište stalno traži prilagođavanje. Moraš biti fleksibilan. Ja sam, na primer, ubacila dodatne usluge koje nisu bile u planu jer su klijentkinje to tražile – i to se ispostavilo kao pun pogodak.
Koliko ste novca za samozapošljavanje dobili i u šta ste ga uložili? Da li ste morali i svoj novac da ulažete?
Dobila sam 300.000 dinara i uložila sam u osnovnu opremu, deo nameštaja i potrošni materijal. Naravno, dodala sam i svoj novac za detalje koji su mi bili važni da salon izgleda baš kako sam želela.
Kako vidite poslovanje u narednom periodu i kako gledate na konkurenciju u Zrenjaninu?
Verujem da ima mesta za svakoga ko radi iz srca i kvalitetno. Ne gledam druge kao konkurenciju, već kao inspiraciju i dokaz da ovo tržište funkcioniše. U narednom periodu želim da proširim ponudu i uvedem edukacije za druge žene.
Šta Vas najviše brine, plaši?
Najviše me brine nestabilnost tržišta i što ljudi često odustaju od sebe zbog cene. Trudim se da uvek ponudim nešto što će imati vrednost, ne samo cenu. Takođe, kao mali preduzetnik, uvek brineš da li ćeš moći sve da pokriješ – ali ide se dan po dan.
Vaša poruka onima koji razmišljaju da li da se upuste u privatni biznis?
Ako te nešto vuče, ne ignoriši taj osećaj. Nije lako, ali je vredno. Radi ono što voliš, stalno uči, budi hrabra i traži podršku. Niko ne zna sve na početku, ali sve može da se nauči. Samo kreni – i koraci će se pojavljivati.