KUD “Uroš Predić” Orlovat postoji od 2004. godine. Radio je sa prekidima, pa su se trenutni članovi ponovo okupili posle četiti godine pauze juna 2021. Ova, druga, sezona im je, kako kažu, još draža jer je sve više upisane dece. Nekoliko ih je iz Tomaševca, što ih posebno raduje. U KUD-u trenutno igra 90-oro folkloraša. Podeljeni su u četiri grupe. Najmlađu čine klinci od 4 do 7 godina. Drugoj grupi pripadaju deca između 8 i 11 godina. Pripremni ansambl su igrači od 12 do 16 godina, a pravi ansambl od 17 pa do 35. O tome zašto je važno postojanje KUD-ova, negovanje folklora, ali i o predstojećem godišnjem koncertu koji će se održati 19. novembra razgovarali smo sa Nadom Petrovački iz KUD-a “Uroš Predić” Orlovat.
Ko je zaslužan što je KUD “Uroš Predić” ponovo oživeo i gde ste do sada sve nastupali?
Prvi nastup smo imali 22. avgusta prošle godine za slavu sela. Koreograf i pokretač svega je Branislav Vagner, a pomaže mu supruga Vesna. Njih dvoje su iskusni igrači, a svoje prve folkloraške korake stekli su upravo u KUD-u “Uroš Predić”. Budući da smo relativno novi, još nismo osvojili nikakve nagrade, ali smo išli na gostovanja. Bili smo u Crepaji, na “Slaninijadi” u Kačarevu, Glogonju, Opovu, na manifestaciji “Torte i likeri naših baka”, na Festivalu folklora u Perlezu, Trećem festivalu vina u Zrenjaninu, Banatskoj bajci, Festivalu folklora “Đerđef sa amaterima svome gradu” u Zrenjaninu… Kako na gostovanja uglavnom idu prvi i pripremni ansambl trudimo se da se odužimo i najmlađima, pa smo ih vodili u Zoološki vrt na Paliću, a kupili smo im i novogodišnje paketiće. Organizovali smo i prolećni koncert maja ove godine sa gostima iz Zrenjanina, Kule, Crepaje, Karađorđeva, Perleza…
Zašto je važno očuvati folklor u nekom mestu?
Negovanjem folklora negujemo našu tradiciju i čuvamo je od zaborava. Prenosimo je deci s istom ljubavlju kao što su to radili naši preci nama.
Zbog čega u mnogim mestima nema KUD-ova, sekcija folklora?
Mislim da je gašenje KUD-ova po naseljenim mestima velika šteta, jer tamo deca uče da se druže onako kako smo se i mi družili kada smo bili kako oni. Takođe, uče kako da korisno utroše svoje slobodno vreme. Nažalost, vremena su teška i zbog manjka sredstava, podrške sugrađana, roditelja okoline nije moguće pokrenuti bilo šta, pa tako ni folklor.
Najmlađi član KUD-a “Uroš Predić” ima samo 4 godine
Kada je pravo vreme da neko krene da igra folklor?
Pravo vreme da neko krene na folklor je onda kada se za to ukaže prilika. Da u mestu postoji tako nešto i da od drugara čuje da to korisno i interesantno.
Koliko godina ima Vaš najmlađi član, a koliko najstariji i kako se svi slažu, uprkos razlici u godinama?
Najmlađi član ima samo 4 godine, a najstariji 35. Deca se jako dobro slažu bez obzira na razliku u godinama, jer osim proba uvek postoji i neka igra kao što su školice, ide maca oko tebe, ringe raja… Uz to, Orlovat je malo mesto tako da se svi odlično poznajemo.
Da li su današnja deca uopšte zainteresovana za folklor?
Naša deca su zainteresovana za folklor, kao i njihovi roditelji. Mnogi od njih su i sami igrali folklor.
Koje sve igre članovi KUD-a uče?
Trenutno igramo igre sa Kosova i Metohije, iz Banata, Bele Palanke, Kobišnice, Krajište, kao i Vranjsko polje.
Kako reaguju na probama – šta im je najinteresantnije, a šta najmanje? Šta im je najlakše, a šta najteže?
Deci je interesantno na probama jer se tu viđaju sa drugarima, ali i uče nešto novo, lepo i korisno o čemu pričaju bakama i dekama. Ponekad im je malo naporno i stresno pred koncerte i gostovanja. Pogotovo malima, jer imaju tremu, pa znaju da se zabune, posebno kada se rade nove koreografije.
Ko je više zainteresovan za folklor – dečaci ili devojčice, mlađa ili starija deca, deca čiji su roditelji igrali folklor ili ona čiji roditelji nisu igrali?
Kod nas u KUD-u je interesovanje podjednako i kod dečaka i kod devojčica. Imamo odlične ljude koji rade sa njima i uvek pravimo lepe žurke posle koncerata, tako da su svi baš, baš predani folkloru. Pogotovo oni stariji koji su tu dugi niz godina i čiji su roditelji igrali nekada i bili uključeni u sve ovo.
Koliko je u današnje vreme teško obezbediti sredstva i prostor za održavanje folklora, jer to uključuje nošnje, rekvizite, nastupe…?
Jako je teško obezbediti sredstva za sve. Finansiramo se od članarine, preko konkursa i uz pomoć sredstava koja dobijamo od opštine od kojih smo već kupili deo nošnje i opanke. Imamo i sponzore i pomoć sugrađana. Tako smo od vatrogasnog društva dobili prostorije u kojima se održavaju probe. Prostorije smo renovirali – okrečili, sredili fasadu, napravili sanitarni čvor, stavili klimu koju smo dobili kako bi deca imala normalne uslove za rad.
Veliki godišnji koncert KUD-a “Uroš Predić” 19. novembra od 19 sati u Domu kulture
Da li u narednom periodu planirate nastupe i gde?
Ove sezone planiramo da odemo na smotru, postavimo nove koreografije, da putujemo i družimo se sa ostalim KUD-ovima. Svi ti planovi, ipak, zavise od finansija. Već 19. novembra nas očekuje godišnji koncert na kojem ćemo publici pokazati šta smo spremili od igara i pesama u prethodnoj godini.
Kako je planirano da izgleda nastup 19. novembra?
Godišnji koncert će se održati 19. novembra od 19 sati u Domu kulture u Orlovatu. Na koncertu će nam se prvi put predstaviti novi korepetitor Darko Kapiten sa orkestrom sa kojim odnedavno sarađujemo. Deca će se predstaviti sa igrama iz Banata, Bele Palanke, Krajišta, Kosova i Metohije, Crne Trave… Najmlađa grupa je pripremila i pesmu “Ćira”, a prvi ansambal “Đuvegije”, “Gusta mi magla”. Biće tu i naš sugrađanin Sredoja Nedeljkov sa svojim pesmama o Orlovatu. Ovom prilikom pozivam sve koji to žele da nam se pridruže i da sa nama zaigraju. Očekujemo punu salu, kao i do sada, što je oko 200 gostiju.
Kakva je Vaša saradnja sa ostalim KUD-ovima?
Saradnja sa ostalim KUD-ovima je do sada bila odlična, a tako nastavljamo i ove sezone.
Koja bi bila Vaša poruka onima koji se još ne bave folklorom?
Poruka za sve one koji još nisu u svetu folklora je: “Dođite da vidite kako mi to radimo i budite i vi deo naše ekipe”.
Fotografije ustupila Nada Petrovački