Od pre nekoliko meseci u Opštoj bolnici “Đorđe Joanović” u Zrenjaninu radi se nova dijagnostička metoda – kor biopsija dojke. Reč je o najsavremenijem pristupu u postavljanju dijagnoze karcinoma kod pacijenata.
Iako je godinama postojala želja da se u zrenjaninskoj bolnici radi kor biopsija dojke, ova dijagnostička metoda uvedena je tek pre nekoliko meseci.
“Desetak godina sam u bolnici, ranije je postojala želja da se krene sa ovom procedurom, ali ona iz meni nepoznatih razloga nije zaživela. Nažalost, zbog velikog porasta karcinoma dojke, pogotovo kod mlađih žena, kolege i ja smo odlučili da krenemo sa izvođenjem ove procedure. Reč je o minimalno invazivnoj proceduri koja se radi pod kontrolom ultrazvuka, u realnom vremenu, gde se se u promenu ulazi tankom iglom, uzima se nekoliko uzoraka koji se kasnije šalju na pH analizu koju rade naši patolozi. Nalaz stiže za 7 do 10 dana i u zavisnosti od nalaza dalje ide terapijska procedura. To je mnogo važno za pacijente da ne bi morali da idu u druge centre ili privatno”, kaže dr Sonja Kunkin, specijalista radiologije.
Da bi pacijent dobio adekvatnu uslugu lečenja dijagnostika je najbitnija.
“Problem je lečiti, ako ne znate šta lečite. Mi nismo imali kompletno zaokruženu dijagnostiku dojke. Krenuli smo sa ultrazvukom, pa sa mamografijom, ali nismo imali dijagnostiku. Znali smo da nešto imamo, ali nismo znali šta. Najsigurnija dijagnoza se postavljala biopsijom. Sve ostalo može da bude, ali ne mora da znači. Ja sam mislio da problem može da se reši ako žene pošaljemo na magnet, ali ni to nije rešenje. Vrlo često i magnet vidi promenu, ali ne zna šta je” kaže dr Siniša Milošević, načelnik Odeljenja radiologije, specijalista radiologije.
“Do nedavno u našoj bolnici se nije radila biopsija. Sve te žene su išle privatno ili dobijale upute i zakazivale u Novom Sadu i Beogradu. Krenuli smo sa obukom, kako bismo to zaokružili i mogli uslugu da pružimo našim pacijentima. Do sada je urađeno 30-ak biopsija, ali bitno je da smo sa tim krenuli. Potrebe su sigurno mnogo veće i koliko bude potrebno mi ćemo širiti tu dijagnostiku. Na ovoj način u velikoj meri pomažemo ženama koje su obolele od karcinoma da što pre krenu sa lečenjem”, dodaje naš sagovornik.
Uzorci koji se uzmu u postupku kor biopsije dojke šalju se na analizu.
“Ti uzorci dolaze kod nas na patohistološku obradu, a zatim idu na analizu. To je bitno jer na osnovu pregleda možemo da kažemo da li se radi o benignoj ili malignoj leziji. Ukoliko se radi o malignom tumoru, on zahteva dodatnu obradu koja se radi u Institutu u Sremskoj Kamenici, a to je određivanje hormonskih receptora. Oni su bitni jer unapred znamo da li će žena biti tretirana lečenjem pre operacije ili je hormonski status takav da ona odmah ulazi u operativnu procedutu nakon čega će ući u hemoterapiju. To nam skraćuje vreme, jer smo ranije morali da čekamo da se izvadi tumor i da se tek onda šalje u Kamenicu”, objašnjava dr Ljilja Đurđev, načelnica Odeljenja kliničke patologije, koja je pozvala sve žene da ozbiljno shvate značaj skrininga grlića materice i da se odazovu pozivu.
“Žena, ona populacija kojoj je to potrebno, kada ode na skrining grlića odmah dobija termin i za pregled i ultrazvuk dojke na kojem ćemo u samom početku videti promene i spasiti život“, dodaje naša sagovornica.
V.d. direktora zrenjaninske bolnice dr Igor Kitaresku podsetio je da su svi pacijenti kojima je to bilo potrebno dobijali adekvatnu uslugu čak i u peridu kada u zrenjaninskoj bolnici zbog kvara nije radio mamograf, jer je ova institucija imala dogovor sa drugim bolnicama o preuzimanju pacijenata. Još jednom je podsetio da bolnica sada ima najsavremeniji mamograf.
Kor biopsija dojke se trenutno u zrenjaninskoj bolnici radi dva puta mesečno.