Ako ste ovog leta planirali da renovirate kupatilo, najpre je potrebno da se naoružate strpljenjem. Za kompletnu restauraciju kupatila potrebno je najmanje 100 radnih sati. Dakle, ako niste spremni da se oko dve nedelje kupate u komšiluku, bolje da ni ne započinjete ovaj posao.
Drugo, ne manje značajno, naročito za prosečni budžet jesu troškovi uređenja kupatila. Šta je to što zahteva toliko vremena i novca za sređivanje jednog kupatila? Krenimo redom.
Prvo što vas čeka je demoliranje postojećeg stanja. Skidaje pločica, vađenje sanitarija, baterija, i iznošenje šuta. Ovaj težak i prljav posao nije lako obavljati, pa za te usluge treba da izdvojite oko 100 evra. Demoliranje i čišćenje traje jedan dan.
Drugi korak su instalacije: struja, voda, kanalizacija, kao i gasna instalacija ukoliko planirate plinski bojler. Kada su u pitanju cevi za vodu, preporučuju se plastične cevi i njihovo postavljanje u zid, a ne spolja. Da bi se voda valjano instalirala potrebno je već unapred isplanirati raspored sanitarija u kupatilu. U proseku svako kupatilo ima osam priključaka. Za te radove najvažnije je imati pouzdanog vodoinstlatera. Njegovi radovi koštaće vas između 20 i 25 evra po priključku. Dakle u proseku 160-200 evra. Postavljanje instalacije vode traje jedan dan.
Strujne instalacije takođe često treba promeniti, makar delimično. Pomeriti utikač, povezati bojler, staviti osvetljenje iznad umivaonika, pa grejalica, prekidači. U proseku sedam priključaka je potrebno u kupatilu. Za te radove električaru treba platiti između 7 i 10 evra po priključku, dakle 50 -70 evra. I za struju treba računati jedan dan da se uradi.
Kada su postavljene instalacije, na red dolazi sređivanje zidova. To je treći korak. Zidove u objektima takozvane stare gradnje treba obavezno armirati. Potom sledi priprema za postavljanje keramičkih pločica. Priprema zidova košta 7 evra po kvadratnom metru plus potreban materijal, a isto toliko treba izdvojiti i za postavljanje pločica. Prosečno kupatilo je površine 4 kvadratna metra, visine 2,7 metara, te nije teško izračunati koliko za ove radove treba izdvojiti. Oko 25 kvadrata puta 14 evra, dakle ukupno 350 evra za pripremu zidova i postavljanje keramike uz troškove kupovine materijala. Cene pločica u zavisnosti od kvaliteta i proizvođača kreću se od 5 evra do više desetina evra po kvadratnom metru. Ovi radovi su dugotrajni i potrebno je 7 do 10 dana da se valjano izvedu do kraja.
Poslednje u nizu radova je postavljanje sanitarija, baterija, kupatilskog nameštaja i galanterije. Ovi radovi obavljaju se za jedan dan. Montaža svih elemenata košta 100 evra , a treba kupiti i sav materijal: tiple, nosače, silikon i drugo. Što se tiče sanitarija i baterija, cene su zaista širokog dijapazona. Zavisno od vaših mogućnosti potrošićete više ili manje novca. Prosečno, kada ili tuš kabina košta oko 220 evra, lavabo 70 evra, a baterije (česme) oko 40 evra komad.
Ukupni troškovi za radove i sanitarije iznose prosečno oko 1100 evra. Tome dodajte troškove za kupovinu pločica i potrebnog materijala za radove. U proseku 350-400 evra. Kupatilski nameštaj je trošak koji u ovu sumu nismo uračunali.
Najbolje bi bilo da angažujete tim majstora koji radi zajedno: vodoinstalater, električar i keramičar. Jer uz uigranu ekipu nema takozvanog praznog hoda, odnosno nema gubljenja vremena na uklapanje obaveza majstora.
Kada ispratite majstore, očistite kuću ili stan nakon radova, i shvatite da ste potrošili dobar deo ušteđevine, preporučujemo da se u kadi punoj tople vode i mirišljave soli opustite i uživate u svom novom i lepom kupatilu.
SREĆNO!