Nakon dve godine pauze, ovog vikenda ponovo „Kobasicijada“ u Belom Blatu“. Prvog dana manifestacije, zanimljiv dnevni program, uz veoma bogatu ponudu domaćih proizvoda na štandovima.
„Nakon dve godine pauze, ponovo smo uspeli da u Belom Blatu orgnizujemo jednu ovakvu manifestaciju. Podelili smo je na dva dana, i zbog kolapsa saobraćaja, i zbog epidemiološke situacije. Dan je započet tradicionalnim svinjokoljom, koji je manje takmičarskog karaktera, a više pokazna vežba. Učestvovalo je pet ekipa, koje su nam pokazale kako se to nekada radilo. Svinju su prljili slamom, jer je zabranjeno korišćenje struje i plina, i što je najbitnije kantara. Kada budu pravili kobasice, moraće slobodnom procenom da određuju količine, kao što se nekada radilo. Sutra nas očekuje takmičenje u pravljenu kobasice, učestvovaće domaće ekipe, i dve gostujuće iz Rumunije. Nadamo se da će biti savršeno. Imamo preko 150 izlagača, koji nude razne delikatese, domaće kolače, vina, rakije.“, predstavio je predsednik saveta MZ Belo Blato Miroslav Markuš.
Markuš je istakao da je značaj manifestacije veliki kako za samo selo, tako i za grad. Kada je pre dve godine, grad proglasio manifesacijom od značaja, sve su podigli na viši nivo. Veliki je doprinos očuvanju tradicije, razvoju manifestaciog i seoskog turizma.
Najpopularniji proizvodi kobasice i rakija od šljive
Na štandovima ima svega, počevši od mesnih prerađevina, pa do grnčarije. Naravno, najpopularniji štandovi su oni na kojima se nude delikatesi. Najbrže se za prodaju pripreme kobasice, a najviše vremena treba za kulen.
„Danas smo poneli veliki spektar naših proizvoda. Nudimo kobasice, kulen, pečenice, mišiće, rebra, kosti, suvi vrat, slaninu, kao i domaću mast. Najlakše i najbrže je napraviti svežu domaću kobasicu, a najduže vremena treba za kulen. Kulen treba da odstoji i da sazri par meseci. Tajna dobrog kulena se ogleda u dužini stajanja, sastojcima i čistini mesa. Ljudi traže raznovrsno, ali je ipak najpopularniji proizvod sveža domaća kobasica“, istakao je proizvođač iz Banatskog Dvora, Nemanja Karagić.
Pored mesnih proizvoda, prisutno je i obilje štandova sa rakijama različitih ukusa, kao i cena. Najviše se kupuju šljiva i kajsija, a cene se kreću od hiljadu dinara pa naviše. Pored rakija proizvođači su ponudili i likere različitih ukusa. Istče se liker od maline i jagode, ali je ipak najtraženiji liker od oraha, jer kažu da je i prirodni lek.