Nakon perioda pandemije korona virusa pretpostavljalo se da će nastupiti spori i u granicama mogućeg oporavak privrede i ekonomije, te se moglo očekivati i da će biti više šansi za zapošljavanje, odnosno da će ona radna mesta koje je korona zatvorila, dobiti šansu da se povrate. Međutim, neočekivana kriza u kojoj poslednju reč daje inflacija, ponovo je uzdrmala tržište rada. U Nacionalnoj službi za zapošljavanje – filijali Zrenjanin, proveravali smo kakva je situacija sa zapošljavanjem, sa fokusom na mlade ljude na teritoriji Srednjobanatskog okruga i Grada Zrenjanina.
Koliko ima trenutno nezaposlenih lica i kakva je razlika u nezaposlenosti između polova?
Na području Srednjobanatskog okruga, na kraju aprila 2022. godine, zabeleženo je 11.381 nezaposleno lice, a od toga 6.000 žena odnosno 52,7%. Od tog ukupnog broja nezaposlenih u najvećoj opštini Zrenjaninu nezaposleno je 5.628 lica, od toga 3.079 žena, odnosno 49,45%, kaže Aleksandra Štrbac iz Nacionalne službe za zapošljavanje.
Koliko mladih između 18 i 30 godina je trenutno nezaposleno i koliko njih je prijavljeno da čeka na posao na birou za zapošljavanje?
Na području Srednjobanatskog okruga na kraju aprila 2022. godine prijavljeno je 1.852 mladih u starosnoj grupi 20-29 godina, od toga 893 u opštini Zrenjanin. Statistički podaci mogu se iskazati ovako, s obzirom na to da se statistički podaci na evidenciji nezaposlenih vode za starosne grupe 15-19 godina, 20-24 godine, 25-29 godina.
Kakvo je stanje nezaposlenosti mladih u odnosu na prošlu godinu?
Na području Srednjobanatskog okruga na kraju aprila 2021. godine, bilo je 2.579 nezaposlenih, a prijavljenih za posao u starosnoj grupi 20-29 godina. Od toga je njih 1.356 u opštini Zrenjanin.
Za koje poslove se mladi najčešće prijavljuju?
Kada je reč o posredovanju u zapošljavanju, mladima se posreduje za poslove kao i za druge starosne kategorije. Bila je veća potražnja za profilima koji poseduju stručna znanja: medicinske sestre, lekari, laboranti i drugo medicinsko osoblje, vozači, prodavci, magacioneri, komercijalisti, operateri u proizvodnji, radnici obezbeđenja, radnici u oblasti mašinstva (bravari, mašinbravari, zavarivači…), elektrotehničari, elektroinstalateri, knjigovođe, administrativni radnici, pomoćni radnici u kuhinji, kuvari, konobari, nastavnici itd.
Koja radna mesta su uglavnom slobodna za mlade?
Postoje aktivne mere zapošljavanja NSZ (tzv. programi) koje su namenjene ciljnoj grupi mladi: stručna praksa, program pripravnika za mlade sa visokim obrazovanjem i program pripravnika za nezaposlene sa srednjim obrazovanjem.
Program stručna praksa namenjen je nezaposlenima sa srednjim i visokim obrazovanjem, kako bi se osposobili za samostalan rad u struci za koju je stečeno odgovarajuće obrazovanje. Stažiranje po ovom programu moguće je u trajanju od 6, 9 ili 12 meseci (u zavisnosti da li su lica završila srednju školu, ili imaju visoko obrazovanje – 180 ESPB ili 240 ESPB), kod poslodavaca koji pripadaju privatnom sektoru, dok u javnom sektoru mladi mogu da obavljaju stručnu praksu u delatnostima zdravstvo, obrazovanje i vaspitanje, socijalna zaštita i pravosuđe. Prvenstvo pri uključivanju u program imaju OSI i Romi.
Po javnom pozivu za stručnu praksu za 2022. godinu na području Srednjobanatskog okruga do sada je u stručnu praksu uključeno 40 mladih.
Program pripravnika za mlade sa visokim obrazovanjem podrazumeva stručno osposobljavanje nezaposlenog za samostalan rad u zanimanju za koje je stečeno najmanje visoko obrazovanje (180 ESPB ili 240 ESPB), radi obavljanja pripravničkog staža, odnosno sticanja uslova za polaganje stručnog ispita, uz zasnivanje radnog odnosa. Program se realizuje isključivo kod poslodavca koji pripada privatnom sektoru, a Nacionalna služba učestvuje u finansiranju programa. Za lica sa VI stepenom (180 ESPB) 9 meseci, a najduže do 12 meseci za lica sa VI (240 ESPB) NSZ refundira na mesečnom nivou minimalnu zaradu uvećanu za 20% i uplaćuje pripadajući porez i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, u trajanju do 9 odnosno 12 meseci.
Po javnom pozivu za program pripravnika za mlade sa visokim obrazovanjem za 2022 .godinu na području Srednjobanatskog okruga do sada je uključeno 4 lica.
Program pripravnika za nezaposlene sa srednjim obrazovanjem takođe se sprovodi kod poslodavaca koji pripadaju privatnom sektoru, u trajanju do 6 meseci, uz zasnivanje radnog odnosa na određeno vreme. NSZ refundira na mesečnom nivou minimalnu zaradu, uz pripadajući porez i doprinose za obavezno socijalno osiguranje. Uslov za pripravnike, za učešće u programu: III ili IV stepen stručne spreme, starost do 30 godina, i da su prijavljeni na evidenciju NSZ duže od 6 meseci. Prvenstvo na programu imaju OSI, Romi i mladi koji su bili u domskom smeštaju.
Po javnom pozivu za program pripravnika za mlade sa srednjim obrazovanjem za 2022. godinu na području Srednjobanatskog okruga do sada je uključeno jedno lice.
U okviru programa novo zapošljavanje, gde prioritet imaju teže zapošljive grupe, jedna od grupa su mladi do 30 godina starosti – bez kvalifikacija/sa niskim kvalifikacijama, mladi u domskom smeštaju, hraniteljskim porodicama i starateljskim porodicama.
Kako je situacija pandemije korona virusa uticala na ovu statistiku tokom 2020. i 2021?
Zahtevi poslodavaca tokom perioda pandemije menjali su se – npr, tokom vanrednog stanja 2020. godine, poslodavci su se više obraćali za posredovanje za radnike obezbeđenja, negovateljice, medicinske tehničare, lekare, agente prodaje… Nakon ukidanja vanrednog stanja poslodavci su se obraćali za posredovanje za: operatere u proizvodnji, pomoćne radnike u proizvodnji, prodavce, konobare, pomoćne radnike u kuhinji, spremačice itd. U nekim sektorima bilo je otpuštanja (ugostiteljstvo, automobilska industrija, turizam…), a u drugim nešto veća tražnja (zdravstveni radnici, dostavljači, kuriri, spremačice, i sl.).
Da li postoje najave o otvaranju novih firmi i samim tim očekivanja o većem zapošljavanju?
Pregled potražnje za određenim zanimanjima pružio je sajam zapošljavanja (održan 26. maja u Zrenjaninu). Izvršioce na otvorenim pozicijama tražile su 42 kompanije, a traženi su radnici za 449 radnih mesta. Traženi su radnici različitih profila: krojači, šivači, zavarivači, prodavci, agenti prodaje, komercijalisti, magacioneri, pakeri, vozači, operateri u proizvodnji, referenti, CNC operateri, konobari, kuvari, pomoćni radnici u kuhinji, službenici obezbeđenja, mašinski inženjeri, inženjeri elektrotehnike, prevodioci za nemački jezik, ekonomisti, inženjeri zaštite bilja, agronomi, i dr.
Kakav cilj ima program „Moja prva plata“, kako su se pokazali rezultati tog programa i koliko mladih se prijavilo?
Program podsticanja zapošljavanja mladih „Moja prva plataˮ mladima bez radnog iskustva omogućava da obave praksu na konkretnim poslovima kod poslodavaca, i na taj način steknu znanja, veštine i kompetencije za rad i tako povećaju svoje mogućnosti za zapošljavanje.
Na području Srednjobanatskog okruga za 2022. godinu učestvovalo je 80 poslodavaca, u čijim kompanijama je angažovano 93 lica sa evidencije nezaposlenih. Mladi će tokom 9 meseci, koliko osposobljavanje za rad traje, stažirati kod poslodavaca koji pripadaju privatnom ili javnom sektoru, a prioritet za uključivanje u program imali su poslodavci iz privatnog sektora. Uključeni su mladi sa srednjim i visokim obrazovanjem, do navršenih 30 godina života, koji su bez radnog iskustva i bili su prijavljeni na evidenciju nezaposlenih Nacionalne službe za zapošljavanje-filijala Zrenjanin. Po završetku programa, mladi mogu da se zaposle u istoj kompaniji u kojoj su radili, ili kod drugog poslodavca. Prošle godine, na programu je bilo angažovano 121 lice sa evidencije nezaposlenih.

Kakve se mere zapošljavanja trenutno nude?
Trenutno se realizuje Program Unapređenje zapošljivosti mladih kroz radne prakse počeo je 1. novembra 2021. godine i trajaće do kraja 2022. godine. Plan je da se kroz obuku i plaćenu radnu praksu poveže najmanje 2000 mladih i 500 poslodavaca na teritoriji Srbije. Zainteresovani mladi i poslodavci mogu da se prijave i uzmu učešće u ovom programu putem platforme za prijavu Biram uspeh – program unapređenja zapošljivosti mladih www.biramuspeh.com.
Kako motivisati mlade da traže posao, šta je ono što im Grad nudi?
U okviru NSZ postoje obuka za aktivno traženje posla – unapređenje (delom i sticanje) veština i znanja za aktivno traženje posla, kao i za informisanje (o slobodnim radnim mestima, o zahtevima poslodavaca, o programima aktivnih mera), kao i Klub za traženje posla (džob klub). Kada je reč o ponudi Grada, postoji mogućnost u okviru lokalnog akcionog plana zapošljavanja (LAPZ) za kreiranje i finansiranje mera za određene ciljne grupe (finansijska sredstva opredeljuju se za zapošljavanje, putem udruživanja sa finansijskim sredstvima NSZ). Za mlade je to ranije obično bila stručna praksa. Za ovu godinu ova mera nije planirana LAPZ-om Zrenjanina..