Vlada Republike Srbije svake godine, tokom februara meseca, donosi mere za podsticanje zapošljavanja u vidu olakšica poslodavcima koji zapošljavaju nove radnike ili daje šansu samozapošljavanja kroz otvaranje preduzetničke radnje ili privrednog društva. U tom periodu raspisuju se konkursi koji se javno obavljuju na web stranici Nacionalne službe za zapošljavanje http://www.nsz.gov.rs.
Jedna od mera podsticaja jeste oslobađanje poslodavaca od plaćanja poreza na zarade i obaveznih doprinosa za poresko i invalidsko osiguranje za novozaposlene radnike koji su mlađi od 30 ili stariji od 45 godina, što važi za prvu godinu poslovanja.
Subvencija države za otvaranje novih radnih mesta može se odobriti poslodavcima isključivo za zapošljavanje lica koja se nalaze na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje. Poslodavci koji imaju pravo konkurisanja moraju obavljati proizvodnu ili uslužnu delatnost. Trgovina kao najzastupljenija delatnost, primarna poljoprivredna proizvodnja ili taksi prevoz nisu predmet subvencije Vlade Republike Srbije.
Visina subvencije koja se može odobriti zavisi od faktora razvijenosti opštine gde je poslodavac registrovan. Zrenjanin spada u prvu grupu opština po razvijenosti pa poslodavci mogu računati na 100.000,00 dinara za svakog novozaposlenog radnika. Iznos subvencije se uvećava ukoliko poslodavac reši da zaposli lice sa invaliditetom, samohrane majke, pripadnike romske manjine ili lice mlađe od 30 odnosno starije od 45 godina.
Pored subvencija za zapošljavanje novih radnika, Republika Srbija odobrava i subvencije za samozapošljavanje za sva lica koja se nalaze na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje a koja žele da otvore preduzetničku radnju ili privredno društvo. Iznos ove subvencije je 160.000,00 dinara.
USLOVI ZA KONKURISANJE?
Da bi poslodavac mogao da dobije subvenciju za zapošljavanje novih radnika, izabrano lice mora biti na spisku nezaposlenih u Nacionalnoj službi za zapošljavanje najmanje tri meseca pre podnošenja zahteva za subvenciju. S druge strane, poslodavac mora poslovati bar godinu dana da bi dokazao svoj pozitivan poslovni rezultat. Poslodavci koji imaju finansijskih poteškoća ne mogu konkurisati za subvencije.
Kod samozapošljavanja, situacija je drugačija. Lice koje želi da otvori preduzetničku radnju ili privredno društvo i tako praktično skine sebe sa spiska nezaposlenih, na evidenciji mora biti najmanje mesec dana pre podnošenja zahteva za subvenciju. Takođe, obuka za samozapošljavanje koju organizuje NSZ je obavezna.
Prilikom podnošenja zahteva za subvenciju obavezna je izrada biznis plana kojim državi dokazujete da ćete u narednih godinu dana ili dve, zavisno od vrste subvencije, biti finansijski sposobni da izvršavate svoje zakonske obaveze prema radnicima, isplatu neto zarade i obaveznih socijalnih doprinosa i poreza na zarade. Izrada biznis plana je najbitnija stvar u procesu donošenja odluka i od njegovih pokazatelja zavisi odluka države o dodeli sredstava. Savetujemo vas da izradi plana pristupite detaljno i baš onako kako vas nauče prilikom obuke za samozapošljavanje ili da ovaj detaljan posao prepustite vašem budućem knjigovođi koji vam u velikoj meri može pomoći.
Uz obavezan biznis plan, prilikom podnošenja zahteva za subvenciju, Nacionalna služba za zapošljavanje tražiće od vas još dosta dodatne dokumentacije prilikom sklapanja ugovora što je mnogo lakši deo posla jer ste do pozitivne odluke o subvenciji već došli.
OPREZNO SA SUBVENCIJAMA
Ukoliko ostvarite pravo na subvenciju. bilo za zapošljavanje novih radnika ili za samozapošljavanje, imate i obaveze kojih se morate pridržavati.
Nakon potpisivanja ugovora za subvenciju za samozapošljavanje, delatnost za koju se registrujete morate obavljati najmanje godinu dana i sve obaveze po osnovu poreza i doprinosa morate izvršavati na vreme i u skladu za zakonom. Nakon potpisivanja ugovora za subvenciju za novozaposlene radnike, sa radnikom morate zaključiti ugovor o radu na neodređeno vreme sa punim radnim vremenom i tom prilikom morate na vreme i u skladu sa zakonom izvršavati sve obaveze po osnovu neto zarade, poreza i doprinosa. Radnik kog zaposlite kod vas mora ostati u radnom odnosu minimalno dve godine. Ukoliko ne ispunite gore navedene obaveze, u obavezi ste da vratite sredstva koja ste dobili na ime subvencije sa pripadajućim zakonskim zateznim kamatama.
GARANCIJE KOJE DRŽAVA TRAŽI
Da bi vam sredstva koja ste ostvarili na ime subencije bila jednokratno isplaćena na račun firme, državi morate položiti određene garancije da ćete ispuniti sve obaveze koje ste preuzeli prilikom potpisivanja ugovora. Najčešći oblik garancije koji se prihvata jeste blanko menica sa meničnim ovlašćenjem osnivača, firme i jemaca. Ukoliiko se zapošljava više od šest radnika, kao garanciju, država će tražiti hipoteku prvog reda na nepokretnosti ili garanciju banke.
REALNI POKAZATELJI
Sredstva koja dobijete kao subvenciju za samozapošljavanje u iznosu od 160.000,00 dinara uz obavezu da delatnost obavljate minimalno godinu dana mogu vam pokriti troškove poreza i obavezih doprinosa za socijalno osiguranje kao i troškove knjigovođe u tom periodu.
Ukoliko kao subveniciju dobijete sredstva za zapošljavanje novih radnika u iznosu od 100.000,00 dinara po radniku, znajte da će vam ovaj iznos pokriti oko tri meseca minimalne neto zarade radnika i njegove poreze i doprinose, a u obavezi ste da radnika zapošljavate minimalno dve godine.
Nemojte računati da sa ovim parama možete otplatiti kompletne troškove poslovanja firme u sledećih godinu ili dve dana. Ova sredstva poslužiće vam samo kao start-up kapital koji će pokrenuti ideje opisane u biznis planu. Tražite savet od budućeg knjigovođe u vezi visine novčanih sredstava potrebnih za pokriće svih ukalkulisanih mesečnih obaveza. Pokretanje sopstvenog posla nosi veliki izazov ali i velike odgovornosti. Zato, pre brzopletog ulaska u ugovorni odnos sa državom, izbegnite rizik, dobro kalkulišite i razmislite pa tek onda donesite pravu odluku koja će vas dovesti do željenog poslovnog rezultata.