Izrazito visoke temperature ne prijaju većini ljudi, ali ni prehrambenim proizvodima koji se prodaju na pijaci. Prodavci kažu da su u prethodnom periodu morali da se dovijaju kako bi im roba ostala sveža. Uglavnom su smanjivali količine proizvoda koje su izlagali na tezgama, jer do njihovih prodajnih mesta nije sprovedena struja. Neki su se snašli tako što su struju „pozajmili“ iz okolnih lokala. Kako su infrastrukturno opremljene zrenjaninske pijace i da li ispunjavaju tehničke uslove za rad pitali smo u JKP „Pijace i parkinzi“.
Zrenjaninske pijace su, kažu u JKP „Pijace i parkinzi“, u skladu sa pravilnikom koji je propisala država i ispunjavaju uslove za ovu vrstu prodaje.
„Sve naše pijace imaju osnovne tehničke uslove da bi mogle da funkcionišu. To podrazumeva da su ograđene, da postoji radno vreme, da je ulaz pijacama pristupačan, da imaju tezge i obeležena mesta za prodaju, da imaju sanitarni čvor i česme sa vodom. Priključci za struju ne postoje na zrenjaninskim pijacama, jer nisu ni predviđeni. Nije to samo kod nas na zrenjaninskim pijacama, već na svim drugim u državi. Jedino gde mora da bude struja je mlečno-mesna sala gde se prodaju mlečni i proizvodi od mesa. Tamo su rashladne vitrine, jer to mora da se rashlađuje“, počinje priču Vlastimir Popov, rukovodilac operativnog sektora JKP „Pijace i parkinzi“.
Ni na jednoj pijaci struje nema kod svake tezge
„Što se tiče dela gde se prodaju voće i povrće tu ne postoje priključci, jer to nije predviđeno da se rashlađuje. Kada bi se tu obezbedili priključci oni bi morali da imaju vitrine, jer tu robu hladiti u nekim frižiderima ništa ne znači. U njih može da stane 5, 6, 10 kilograma robe, a oni mnogo više drže. Po pravilniku trebalo bi kada završe prodaju da to sve spakuju i da odnesu i sutra ponovo da donesu. To što im se malo toleriše da deo robe ostave na tezgama to je drugo pitanje. Ali, nikako nije predviđeno da tu budu rashladne vitrine. Zato su i obezbeđene česme sa vodom. Prodavci to voće i povrće koje prodaju prskaju vodom kako bi ih na neki način rashladili. To je jedini način. Ni na jednoj pijaci u Zrenjaninu, ali ni u drugim gradovima struja se ne dovodi do tezgi“, dodaje naš sagovornik.
JKP „Pijace i parkinzi“ nije u obavezi da obezbedi struju do svake tezge na pijaci.
„Ta stavka ne postoji u ugovoru. Mi nismo u obavezi da obezbedimo struju kod tezgi. Prodavci koji imaju veću količinu robe deo ostavljaju na tezgama i prekrivaju je ciradama. Oni tokom noći ostavljaju ono što nije lako kvarljivo, kao što su krompir, luk… Lako kvarljive namirnice i sami sklanjaju. Da li u neke magacine, podrume, komore… Mi to stvarno ne znamo. Poljoprivrednici koji proizvode voće i povrće oni ništa ne ostavljaju, već nose sve kada završe prodaju. Robu ostavljaju tzv. nakupci tj. oni koji imaju registrovanu delatnost za prodaju robe. Ujutru svu robu preberu, zbog svojih mušterija. U slučaju da mi osetimo neki neprijatni miris odmah reagujemo i tražimo da se to ukloni“, objašnjava Popov.
Projekat predviđa da se kod Centralne pijace izgradi magacinski prostor, ali za sada to nije izvodljivo
Nadležni objašnjavaju da je projektom Centralne pijace predviđeno da se tu nalazi i magacinski prostor koji bi mnogo olakšao prodavcima.
„Najveći problem je što Centralna pijaca nije završena tj. urađena prva faza. Projektom je predviđeno da tu budu magacinski prostori, kao neke vrste rashladnih komora. Međutim, to nije dovršeno i za sada ne postoje mogućnosti da se to uradi. Ali ostaje mogućnost i trebalo bi da se to završi do kraja, da se naprave te rasladne komore. Kada će se to uraditi i kada će se završiti u ovom trenutku ne mogu da vam dam nikakav odgovor“, ističe naš sagovornik.
„Od pradavaca su se, možda, javljali oni koji prodaju čokolade i ostale slatkiše i oni su tražili struju da mogu te svoje proizvode da drže. Drugi prodavci, što se tiče samog voća i povrća, za koje i jeste pijaca napravljena, oni nam se nisu obraćali. Ti ljudi koji prodaju slatkiše imaju neke priključke koje su uzeli iz okolnih lokala i tu su stavili svoje male frižidere. Tako su se snašli. Mi smo im to dozvolili, ali su pre toga morali da obezbede dokaz o tehničkoj ispravnosti tj. potvrde da je to pregledano od strane nadležnih ovlašćenih institucija i da sve odgovara uslvima koji su propisani. I mi to imamo“, zaključuje na kraju razgovora Popov.