Zgrada kapele na Novom groblju nije bezbedna za korišćenje, a njeno održavanje upitno je od 2003. godine. Tragom ove vesti portal I love Zrenjanin proveravao je koliko se groblja u gradu održavaju. Sedam grobalja u Zrenjaninu prostire se na površini od 35 hektara. Njih održava JKP “Čistoća i zelenilo“. Obaveza korisnika je da sami brinu o uređenju grobnih mesta u kojima počivaju njihovi najmiliji. Ukoliko to ne mogu da rade, brigu o grobnim mestima mogu da prepuste Čistoći uz novčanu nadoknadu. O tome kako se održavaju groblja u gradu, da li ima korisnika koji ne brinu o grobnim mestima i zbog čega, kada se pokreće postupak za naplatu zakupa grobnog mesta i kada ono može da se dodeli drugim licima razgovarali smo sa Obrenom Pribišićem, diplomiranim pravnikom i direktorom sektora opštih i pravnih poslova u JKP “Čistoća i zelenilo”.
U kojoj meri se groblja u Zrenjaninu održavaju?
JKP ”Čistoća i zelenilo” Zrenjanin održava sedam grobalja koja se nalaze u Gradu Zrenjaninu i ova groblja zauzimaju površinu od 35 hektara. Groblja se uređuju u skladu sa godišnjim Programom uređenja i održavanja groblja. Za zakup, korišćenje, uređivanje i održavanje objekata na groblju, kao i za korišćenje usluga na groblju (održavanje puteva i staza, prostora između grobnih mesta, zelenila, rasvete, održavanje čistoće…) korisnik grobnog mesta plaća naknadu u skladu sa cenovnikom. Trenutna cena je 1.000,76 dinara po grobnom mestu.
Do zapuštanja grobnih mesta uglavnom ne dolazi zbog nemara, već zbog toga što nemaju naslednike
Koliko građani vode računa o grobnim mestima?
Obaveza korisnika je da se sami brinu o uređenju grobnih mesta u kojima počivaju njihovi najmiliji. Velika većina građana redovno uređuje i održava grobna mesta. Nažalost, postoje i grobna mesta koja su zapuštena od strane korisnika. Najčešće nije u pitanju nemar i nebriga. Često su u pitanju grobna mesta koja nemaju naslednike, odnosno korisnici nisu u mogućnosti da uređuju grobno mesto zbog starosti ili iz zdravstvenih razloga. Česti su i slučajevi da su se srodnici iz poslovnih razloga odselili u druge gradove ili države.
Koliki procenat korisnika je odlučio da održavanje grobnih mesta prepusti Vašem preduzeću?
Uslugu uređenja i održavanja grobnih mesta pružamo na 473 grobna mesta. Ukoliko korisnici nisu u mogućnosti da sami uređuju i održavaju grobna mesta mogu se obratiti našoj stručnoj službi koja pruža ovu vrstu usluge na kraći i duži period. Cena godišnjeg održavanja iznosi od 3.097,62 dinara do 7.871,03 dinara, a zavisi od obima i opsega radova (čišćenje i brisanje spomenika, uređenje i čišćenje grobnih mesta bez zasada, uređenje i čišćenje grobnih mesta sa zasadom odnosno travnjakom, hemijsko i mehaničko suzbijanje korova). Pružamo i druge vidove usluga: nasipanje grobnog mesta plodnom zemljom, odnosno formiranje humke plodnom zemljom, prekrivanje humke rizlom, malčom ili kamenim oblutcima, vrtlarsko i hortikulturno uređenje grobnog mesta, paljenje sveće i polaganje buketa cveća. Sve informacije vezane za uslugu uređenje grobnog mesta, građani mogu dobiti u prodavnici Pogrebne opreme i u Kancelariji Pogrebne službe u Svetosavskoj ulici.
Zakup grobnog mesta ne plaća 40 posto korisnika
Da li postoji i koliki je dug građana prema Vašem preduzeću, a na ime održavanja grobnih mesta?
S obzirom na to da se ovaj vid usluge naplaćuje avansno, odnosno po prihvatu ponude od strane korisnika usluge, ne postoje dugovanja za pružanje ovog vida usluge. Kada je reč o naplati zakupa grobnog mesta procenat naplate je 60% zbog čega smo u obavezi da pokrenemo proceduru za naplatu ovih komunalnih usluga, odnosno proceduru za dodelu grobnih mesta drugim licima u skladu sa zakonskim propisima.
Koja je procedura kada neko ne održava grobno mesto ili ne izmiruje obaveze?
Nosioci prava korišćenja grobnog mesta dužni su da redovno plaćaju godišnju naknadu za zakup grobnog mesta, odnosno za korišćenje, uređenje i održavanje površine groblja. Rok obaveznog počivanja u grobnom mestu iznosi 10 godina. Protekom ovog perioda naslednici mogu da produže rok obaveznog počivanja pod uslovom da se grobno mesto uredno održava i da se redovno plaća naknada. Ukoliko ugovor o zakupu grobnog mesta nije produžen po proteku obaveznog roka počivanja, posmrtni ostaci mogu biti preneti u zajednički grob ili grobnicu (osarijum). Naravno, pre prenosa u zajednički grob vrši se pozivanje korisnika pismenim putem i putem sredstava javnog ogašavanja, odnosno pozivom na internet stranici Preduzeća. Sa druge strane, postoji mogućnost da se protiv korisnika usluge koji ne plaća godišnji zakup, pokrene postupak prinudne naplate kod izvršitelja što dovodi do dodatnih i nepotrebnih troškova.
Posebna evidencija o grobnim mestima zaslužnih građana
Ranije je postojala zamerka da se ne vodi računa o grobnim mestima poznatih Zrenjaninaca, koji nemaju naslednike i o kojima bi grad trebalo da vodi računa. Tada je bilo objašnjenje da o tome ne postoji evidencija i da će se ona napraviti. Da li je to urađeno i da li sada znate gde su sve sahranjeni poznati sugrađani i održavaju li se njihova grobna mesta?
Evidencija o zaslužnim građanima postoji i ta grobna mesta su zavedena pod posebnim indikatorom u bazi podataka Pogrebne službe. Dakle, zna se gde su grobna mesta zaslužnih građana Zrenjanina. Ova grobna mesta, takođe, održavaju srodnici odnosno korisnici. Ukoliko korisnika nema, odnosno ukoliko su u pitanju napušteni i zapušteni grobovi, Preduzeće će obaviti njihovo uređenjenje, kako bi se sačuvao ovaj deo istorije našeg grada.