Jedan od partnera projekta For Unique New Education Design u kojem su uključene dve NVO iz Rumunije je Kreativ Research Association.
Recite nam nešto o sebi i organizaciji koju predstavljate.
Kreativ Research Association je neprofitna nepolitička organizacija koju su osnovali stručnjaci (nastavnici i socijalni radnici, preduzetnici u oblasti socijalnog rada) iz Caras-Severin okruga, u Rumuniji, 2016. godine. Cilj Kreativ Research Association-a je smanjenje ekonomskih, socijalnih, obrazovnih i kulturnih razlika u društvu, pružanjem visokog nivoa istraživanja i stručnosti lokalnim i regionalnim zainteresovanim stranama u oblasti socijalnog rada i obrazovanja (obuke). Tokom vremena, stekli smo veliko iskustvo u obrazovnim projektima, jer su neki od članova i osoblja Kreativ Research-a akademici, nastavnici, socijalni radnici i top menadžment ekonomskih kompanija koje zapošljavaju osobe sa posebnim potrebama i pripadnike ugroženih grupa. U protekloj godini, zajedno sa našim međunarodnim partnerima, radili smo projekte u oblasti obrazovanja i međunarodnih naučnih istraživanja o socijalnim pitanjima: migraciji, multikulturalizmu, deci i internetu i medijima.
Koja je vaša uloga u projektu For Unique New Education Design?
Mi smo jedan od partnera projekta FunEd, u kojem su uključene 2 NVO iz Rumunije. Naša glavna aktivnost podrazumeva zajedničko razvijanje metodoloških i didaktičkih dimenzija obrazovnog modela, zajedno sa Visoka strukovna vaspitačka i medicinska škola u Vršcu Mihail Palov.. Nadalje, planovi časova, aspekti kurikuluma koji su posmatrani i analizirani, zajednički su procenjeni i doprineli su obukama naših kolega i budućih profesora. Pored toga, razvili smo istraživanja i izrazili svoje stavove o dva predškolska obrazovna sistema, rumunskom i srpskom, koji su sada objavljeni u naučnom izdanju i časopisima.
Kakva je saradnja sa drugim partnerima?
Pošto je saradnja na projektu slična poslovnoj saradnju između kompanija koje rade na razvoju zajedničkog proizvoda, naš odnos je bio partnerski, poslovan sa jakom željom da dođemo do očekivanih rezultata, tokom vremena razvili ne samo jednostavnu i formalnu saradnju, već i snažno prijateljstvo i uspeli smo u onome što smo planirali.
Koji će uticaj projekat imati na vaše okruženje?
Kao što smo ranije rekli, jedna od naših glavnih aktivnosti je podsticanje i razvoj programa profesionalnog obrazovanja i kurseva za mlade i odrasle (uključujući obuku nastavnika) u oblastima socijalne komunikacije, ljudskih prava i građanskog učešća, medijskog obrazovanja i pitanja životne sredine, ciljajući ruralne i siromašne zajednice. Činjenica da smo uspeli da primenimo neke od ovih ciljeva na određenom nivou obrazovanja (predškolskom) i u saradničkom okruženju koje je obuhvatilo 2 zemlje, Rumuniju i Srbiju, predstavlja legitimnu osnovu za buduće aktivnosti i veliko iskustvo.
Planirate li da nastavite saradnju i možda neke nove aktivnosti nakon završetka finansiranja projekta?
Naravno. Mišljenja sam da postoji još puno oblast na kojima možemo sarađivati kao npr. medijsko obrazovanje i digitalna pismenost,. Postoji stalna potreba za usavršavanjem a mi imamo stručnost u tim oblastima.
Kako ocenjujete implementaciju projekta? Da li se implementacija odvija prema planu?
Kao i uvek, u toku smo sa svim aktivnostima i dobra saradnja sa našim partnerima nam je pomogla da prevaziđemo sve izazove koji se ponekad javljaju tokom tako dugog perioda (2 godine i više).
Kakav se očekuje uticaj projekta na prekograničnu regiju?
Uticaj se odnosi na podsticanje saradnje između partnera kao obrazovnih institucija i između ljudi (nastavnika, stručnjaka, studenata). Razmena znanja i praksi koje imaju iste ciljeve daje određenu legitimnost profesionalnom pripadanju istoj zajednici, u okviru obrazovnog polja. Takođe očekujemo da će projekat uticati i na podizanje svesti o radu i posvećenosti zainteresovanih strana prema nastavničkom pozivu i školi kao instituciji, koja ne bi trebalo da ima granice i finansiranje ovog polja je ulaganje u budućnost.