Oko četrdeset udruženja žena je u subotu u centru Lazareva, učestvovalo u izložbi rukotvorina. Na štandovima su se mogli naći predmeti od različitih materijala, kao i razni specijaliteti. Izložbu su otvorili gradonačelnik Simo Salapura i pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić.
„Ovo je treća u nizu manifestacija, gde se organizuje izložba radova žena sa sela i njihovih udruženja. Pokrajinski sekretarijat unazad već četiri godine organizuje slične manifestacije. Dajemo mogućnost i prioritet stvaralaštvu žena iz seoskih sredina u demografskom, socijalnom i ekonomskom smislu. Uvek dajemo prvenstvo nečemu što se zove „ženska ruka“, i na taj način pomažemo i selo. Žena je osnov svake porodice, i pomažući ženama pomažemo i porodicama. Želimo da kanališemo to stvaralaštvo, ne samo novcem već i edukacijama. Svake godine organizujemo edukacije na akademiji veština, da pomognemo udruženjima seoskih žena da nauče kako da se oforme. Učimo ih i kako da naprave preduzetničku radnju i da plasiraju svoje proizvode. Na taj način i u finansijskom smislu potpomožu porodicu“, naglasio je pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić.
Lazarevo nije slučajno izabrano, jer je upravo prvi savez žena potekao iz Lazareva. Članice prvog saveza su udruženja žena iz Lazareva, Boke, Belog Blata i Iđoša. Ova udruženja su već dobila neka sredstva, kao i kuhinju za svako udruženje.
Đakonije od bugarske ruže i sir od dunje
Slavica Pavanić i udruženje žena iz Aleksandrova, pedstavile su proizvode od bugarskih ruža. Bugarsku ružu su izabrale jer kako kažu ima jači i bolji miris od drugih, a i veću slast.
„Mi se bavimo uzgajanjem i destilacijom eteričnog ulja iz bugarskih ruža. Od eteričnog ulja pravimo razne proizvode, počevši od ružine vodice, pa sve do sireva. Nadaleko je već poznat ratluk od ruže, a mi pravimo i slatko, džem, i sirupe. Od ruže se prave i kozmetički proizvodi poput ružine vodice, ulja i sapuna. Bugarska ruža je veoma mirisna eterična ruža, i razlikuje se od „čajevki“ i bilo kojih drugih ukrasnih ruža. Ruže se obavezno beru rano ujutru, nakon toga sledi proces destilacije koji traje četiri sata. Kasnije se od dobijenog etra prave različiti proizvodi“, pojasnila je Slavica.
Branislava Vasić i njeno udruženje su predstavile proizvode od dunja. Njihov proizvod koji su brendirake sir od dunja. U pitanju je poslastica čiji je originalan naziv „kitnikes“, a prevod je sir od dunja. Za kilogram dunja, potrebno je oko tri sata obrade i pripreme do konačne forme.
Na manifestaciji je predstavljen i ajvar čiji je recept velika tajna, jer su upravo zahvaljujući ovom ajvaru žene iz udruženje iz Krajišnika, tri puta osvojile prvo mesto na manifestaciji „Izađi mi na teglu“.